Možná už jste v našich ulicích zahlédli neobvyklé bílo-žluté taxi. Taxík Maxík je speciální vozidlo určené pro seniory a handicapované, které je bezpečně doveze, kam potřebují, ať už je to k lékaři, na úřad nebo na další místa. Od ledna se jím mohou svézt i občané Sedmičky.

Služba Taxík Maxík je výsledkem spolupráce Nadace Charty 77 – Konto Bariéry a společnosti Česká lékárna Holding, která provozuje síť lékáren Dr. Max. Nadace Charty 77 za prostředky získané z prodeje produktů značky Dr. Max již šestým rokem kupuje speciální velkoprostorové automobily, jež poskytuje vybraným městům či městským částem a jimi provozovanými organizacemi. Ty navíc získávají finanční příspěvek na rozjezd služby v prvním roce.

Praha 7 je třetí pražskou městskou částí, která se do projektu zapojila. Taxík Maxík, jenž zde bude jezdit, je navíc prvním vozem v tomto projektu s ekologičtějším plug-in hybrid motorem. Na provoz našeho sedmičkového Taxíka Maxíka přispívá i Nadační fond Agora 7.

Pilotní režim
V lednu začal Taxík Maxík vozit své klienty ve zkušebním režimu. Zaměřuje se na pomoc seniorům starším 75 let, lidem s handicapem či osobám, které jsou kupříkladu po operaci a mají dočasně zhoršenou pohyblivost. Jeho provoz zajišťuje Charita Holešovice, která má zkušenosti s terénními pečovatelskými a ošetřovatelskými službami. „Spoustě seniorů a zdravotně indisponovaných spoluobčanů usnadníme jejich časté strasti, jak se přepravit na různá místa. Pro řadu našich seniorů to bude konečně možnost, jak opustit zdi svého bytu,“ říká ředitelka Charity Praha-Holešovice Jana Fajstavrová.

Fungování této služby se v pilotním režimu bude průběžně vyhodnocovat a případně upravovat na základě získaných zkušeností. Cílem je, aby služba byla dostupná pro co nejvíce potřebných obyvatel a aby zároveň byla k dispozici primárně pro osoby, které mají největší obtíže se zajištěním mobility. Už nyní se počítá například s dovybavením automobilu o plošinu pro vozíčkáře.

Kdo může nasednout?

Obyvatelé Prahy 7
(bez ohledu na trvalé bydliště):

• osoby ve věku 75 a více let
  • držitelé průkazů ZTP a ZTP/P
  • osoby se zhoršenou schopností pohybu.

Povoleni jsou asistenční psi.

Kolik to stojí?

Částka za přepravní službu je stanovena
jako paušální dle tarifních zón. Uvedené ceny jsou vždy za jednu jízdu, jedním směrem.

• 40 Kč – území Prahy 7
  • 60 Kč – vnitřní Praha (MČ Praha 1 až 10)
  • 100 Kč – ostatní MČ Prahy

V rámci služby je možné přepravit jednu osobu jako doprovod zdarma. Platba je možná pouze v hotovosti.

Kde Taxík Maxík jezdí?
22 míst v ČR – Benešov, Čáslav, České Budějovice, Český Těšín, Frýdlant nad Ostravicí, Havířov, Kutná Hora, Most, Orlová, Liberec, Písek, Praha 5, Praha 15, Prachatice, Svitavy, Šumperk, Ústí nad Labem, Ústí nad Orlicí, Vimperk. Od ledna letošního roku také v Havlíčkově Brodě, v Praze 7 a ve Žďáru nad Sázavou. Služba sociální dopravy funguje už od roku 2016. Jednotlivé vozy najezdí měsíčně 1 000 až 3 000 kilometrů a přepraví 100 až 500 cestujících průměrného věku 80 let.

Taxík Maxík ve zkušebním provozu jezdí od pondělí do pátku od 8 do 15 hodin.

Objednávky se vyřizují v pondělí a ve středu od 8 do 15 hodin telefonicky na čísle 775 550 847.

Více informací najdete na: www.praha7.cz/taxikmaxik