Český národní registr dárců dřeně bude v úterý 21. května 2024 od 15 do 18 hodin před kostelem sv. Antonína pořádat nábor do svých řad. Deset minut vašeho času totiž může jednou někomu zachránit život. Vstupem do registru se stáváte potenciálním dárcem pro kohokoliv na světě, kdo onemocní leukemií či jinou vážnou poruchou krvetvorby, a jeho jediná naděje na vyléčení je transplantace kostní dřeně.

Pro zápis do registru stačí na místě vyplnit zdravotní dotazník a provést si stěr z ústní dutiny. Jedná se o plnou registraci bez nutnosti další návštěvy nemocnice.

Svou kostní dřeň/krvetvorné buňky nedarujete po zápisu nijak do zásoby, ale vždy až konkrétnímu člověku, který s vámi musí mít shodu v části genetiky – tzv. HLA znacích. Takovou shodu je ale bohužel velmi těžké najít. Vhodný dárce není pro cca každého čtvrtého nemocného, a je proto potřeba jejich řady v registru neustále rozšiřovat. Pravděpodobnost, že se po registraci stanete skutečně dárcem, je bohužel pouze 1 %, ale už svou registrací nemocným dáváte velkou naději. 


Základní podmínky pro vstup do Českého národního registru dárců dřeně:
● věk 18–35 let (až do dne 36. narozenin)
● velmi dobrý zdravotní stav bez trvalého užívání léků (vyjma antikoncepce a léků na sezonní alergie)
● hmotnost alespoň 50 kg
www.kostnidren.cz


FB událost