archivní článek, informace již nemusí být aktuální

Most X022 v Bubenské ulici, který je od konce října z bezpečnostních důvodů zavřený a provizorně havarijně podepřený, prošel v pátek a v sobotu zatěžovací zkouškou. Předběžné výsledky zkoušky ukázaly, že je po osazení další speciální diagnostiky možné na most pustit v omezeném režimu osobní auta do 3,5 tuny. Zároveň platí, že most je nezbytné v lednu finálně podepřít, aby mohla být obnovena doprava ve větším rozsahu.

„Museli jsme vyzkoušet, co most unese a jak se bude chovat při zatížení na 130 procent. Zatěžovací zkouška podle předběžných výsledků specializované společnosti INSET, která měření provedla, potvrdila, že most je nezbytné finálně staticky podepřít. Do té doby na něj nemůžeme pustit provoz v plném rozsahu. Důležité ale je, že se na most už brzy vrátí aspoň osobní auta do 3,5 tuny,“ říká náměstek primátora a radní pro dopravu Adam Scheinherr. „Přesto všechno není most v nejlepší kondici a musí dál pokračovat přípravné práce na jeho finálním statickém podepření. Zahájení prací je plánované na leden. Zároveň pracujeme dál na myšlence revitalizace celého území kolem metra Vltavská, aby se už lidé nemuseli bát do místních podchodů a aby z něj bylo opět místo, kde se dá normálně žít,“ doplnil Scheinherr. 

Na dvou mostních polích jsou stále trhliny v betonu, jak ale uvádí závěrečná zpráva společnosti INSET, existence trhlin evidentně v tuto chvíli neovlivňuje statické schéma pružně působícího nosného systému. Technická správa komunikací je přesto dál důkladně monitoruje. Právě jejich náhlé rozšiřování bylo hlavním důvodem, proč byl most v noci z 23. na 24. října preventivně uzavřen.

„Po páteční a sobotní zatěžovací zkoušce doporučujeme provést podepření druhého a čtvrtého mostního pole. Toto podepření umožní obnovit provoz MHD v plném rozsahu a umožní provést další etapu diagnostiky konstrukce,“ říká Ludvík Hegrlík, ředitel společnosti INSET. Technická správa komunikací už vybrala dodavatele, který v lednu začne tato dvě mostní pole finálně zajišťovat trvalým podepřením. Tím také skončí omezení pro tramvajovou linku číslo 14, která začne jezdit přes Hlávkův most opět v obou směrech.

 

Auta do 3,5 tuny do dvou týdnů

Výsledky zkoušky zároveň přinesly velmi důležitou zprávu pro řidiče, kteří potřebují autem přes most. „Zatěžovací zkouška nám ukázala řešení, jak můžeme na most aspoň velmi omezeně pustit osobní auta do 3,5 tuny. Nejdříve musíme na mostě podle zprávy společnosti INSET instalovat trvalý monitoring všech trhlin. Pak můžeme přesně uprostřed mostu vytvořit jeden jízdní pruh pouze pro osobní auta,“ říká generální ředitel Technické správy komunikací Petr Smolka. Přibližně do dvou týdnů tak začnou po mostě opět jezdit osobní vozy.

 

Páteční a sobotní zatěžovací zkouška

Technici nejprve o dva centimetry oddálili od mostní konstrukce provizorní podpěry, které jsou pod mostem instalovány od jeho říjnového uzavření. Odstranili dosavadní čidla a následně most osadili potřebnými snímači. Po těchto přípravných pracích nejprve otestovali připravenost mostu na zatížení a poté začala v pátek v podvečer samotná zkouška. Zatěžování bylo postupné. Během pátku a soboty se naloženými nákladními auty postupně zatěžovalo všech pět mostních polí. Nejprve v průběhu pátku pole 1 až 3 (ve směru od Hlávkova mostu) a v sobotu kritické pole 4 a pole 5. Zkouška proběhla přesně podle harmonogramu.