V tradičních divadelních prostorech ve staré secesní zástavbě na rohu ulic Letohradská a Ovenecká zahajuje svůj provoz nová kulturní scéna. Divadelní klub Letka se ve zkušebním režimu otevírá veřejnosti. Diváci se mohou těšit na bohatý program pro malé i velké. Vedle divadelních představení se připravují také koncerty, přednášky, workshopy či komunitní a sousedské aktivity.

„Prostor na Letné s krásnými interiéry patří již čtvrt století divadlu. Jedná se o jediné divadlo ve správě naší městské části a těšíme se na novou kapitolu jeho života, která se právě začíná psát. Divadelní klub Letka má ambice stát se živou kulturní scénou, kde nebudou chybět tradiční pohádky, ale také další žánry pro různé cílové skupiny. Zároveň zde bude prostor pro místní kulturní a sousedské spolky a každý si tu zkrátka najde to své,“ uvedla místostarostka Prahy 7 Hana Třeštíková.

Divadelní klub Letka najdete na adrese Letohradská 44, tedy na místě bývalého Pidivadla a ještě dříve Divadla u Panáků. Multifunkční kulturní prostor, sdílející foyer se stejnojmennou kavárnou, bude zhruba do konce října fungovat v dočasném zkušebním režimu, kdy budou ještě finalizovány některé přípravné práce. První představení se uskuteční již tuto sobotu 19. 10. od 15:00 hodin. Jedná se o představení Endele vendele plné lidových písniček, říkadel a pohádek pro celou rodinu v produkci divadelního spolku Ty-Já-Tr pod vedením Radky Tesárkové. Tradiční kulturní spolek z Prahy 7 se v Letce zabydluje jako stálý soubor, kromě divadelních přestavení zde bude také zkoušet, provozovat dramatický kroužek i představení pro školy.

„Chceme také navázat na tradici loutkového divadla, které se zde hrálo několik sezón od otevření Divadla u Panáků v roce 1994. Sobotní představení pro děti se tedy ponesou především v duchu marionet, maňásků a javánek. Rádi vás během podzimu přivítáme například na loutkovém představení Norská pohádka souboru Buchty a Loutky, které proběhne 2. 11., nebo na několika listopadových představení loutkového souboru Damúza, včetně loutkových her pro úplně nejmenší děti,“ přiblížil plány dramaturg divadla Jiří Hes.

V divadelním klubu Letka bude možné navštívit také folkové, jazzové i alternativní koncerty, kterým budou věnovány především páteční a sobotní večery. Již nyní se hudební fanoušci mohou těšit například na sólový koncert Martina Kyšperského – hudebníka, básníka a frontmana brněnské kapely Květy, který se chystá na 22. 11. Týden před ním pokřtí v klubu Letka svou novou melancholicky folkovou desku vynikající zpěvák a básník Milan Urza. V pátek 13. 12. proběhne koncert kapely Fanfán Tulipán, která rozezní Letku svým hravým a originálním pojetím jazzu.

„Chystáme také různé přednášky a debaty o současných společenských tématech se zajímavými hosty. V programu nebudou chybět ani workshopy pro děti i dospělé. A jelikož na Letné nejsme sami, tak neděle budou věnovány sousedským a komunitním aktivitám, díky čemuž by se Divadelní klub Letka měl stát místem setkávání a tvoření. Budeme velice rádi za vaše podněty, připomínky a snahu se na komunitních aktivitách podílet,“ doplnil Jiří Hes.

Aktuální program na webu klubletka.cz

Fotografie ze sobotního představení Endele Vendele