Od pátku 24. dubna se, zatím na dvou místech v Praze (Pražská Tržnice, Nákladové nádraží Žižkov), rozběhne projekt Art Parking. Jde o multižánrový festival, který chce až do konce června nabídnout desítky divadelních představení, koncertů i filmových projekcí. Program a nákup vstupenek na webu artparking.cz.

Česká kultura se v posledních „covidových“ týdnech přesunula na internet, do virtuálního prostoru. To chce alespoň trochu změnit nový festivalový projekt Art Parking, který našel cestu, jak divákům vrátit požitek z živého umění, umění „tady a teď“. „Nechceme se ustreamovat k smrti, živé umění potřebuje živého diváka a naopak,“ vysvětluje dramaturg festivalu Karel Kratochvíl.

Načeva pokřtí desku
Festival se inspiroval drive-in kiny, diváci tedy budou umění sledovat ze zaparkovaných automobilů. Dramaturgie Art Parkingu je pestrá. Festival například zahájí křest nového alba alternativní hudebnice Moniky Načevy, v plánu jsou i koncerty klasické muziky, tvorba pro děti nebo hiphop.

Cirkusáci a tanečníci
Do programu organizátoři zapojili i divadelníky, hlavně ty z nezávislých scén, s důrazem na pohybové a taneční inscenace. Diváci tak uvidí žongléry z novocirkusových Bratří v tricku, „1000 věcí, co mě serou“ s Bárou Kubátovou, Jakubem Albrechtem a Tomášem Dianiškou, vystoupí také tanečnice z Holektivu anebo soubor Geisslers Hofcomoedianten a mnoho dalších.

Festival bude mít i filmovou část, na které se podílí společnost Aerofilms, což je zárukou kvalitní podívané.

Kde a kdy?
Projekt vypukne na dvou místech v Praze, organizátoři ale uvažují o zapojení dalších ploch a hlavně dalších měst. Scéna holešovického parkoviště Pražské tržnie se divadlům a koncertům otevře v pátek 24. 4., drive-in kino v prostorách Nákladového nádraží Žižkov zahájí promítání v pondělí 27. dubna.

Celý program odstartují v pátek 24. dubna v 16:00 Bratři v tricku, v 19:00 bude následovat koncert Moniky Načevy.

Bezpečí nadevše
Závěrem nutno říci, že Art Parking je opravdu bezpečným způsobem, jak si užít živou kulturu. Vše, včetně nákupu vstupenek, se uskuteční bez nutnosti vystoupit z vozu a jakéhokoli fyzického kontaktu. Bezpečnost je zaručena, rozestupy mezi vozidly jsou větší než u parkovišť při nákupních centrech.

FB UdálostiArt Parking Events

Záštitu nad akcí převzala pražská radní pro kulturu Hana Třeštíková.