Vznik hnutí Solidarita v roce 1980, spolupráci polského a československého disentu a cestu střední Evropy ke svobodě v roce 1989 připomene mural v Tusarově ulici v Praze 7. Jeho autory jsou mladí čeští a polští výtvarnici. Jedna polovina vznikne v Praze, druhá ve stejné době ve Varšavě.

S nápadem přišlo polské Národní centrum kultury a Polský institut v Praze, které ke spolupráci přizvalo osm umělců z Polska a Česka. Ti se v červenci setkali v místech, kde Solidarita vznikla – v gdaňských loděnicích, ale také v Praze, kde navštívili alternativní galerie a místa spojená se street artem. Každý z nich připravil svůj projekt inspirovaný polskými a československými protirežimními akcemi. Studio Good Looking z nich stvořilo koláž a jeho tým teď muraly začíná na dvou budovách malovat. Na české straně se do příprav od začátku zapojila také městská část Praha 7, která nabídla stěnu na budově domu s pečovatelskou službou v ul. Tusarova 42. Ve Varšavě vzniká druhá část malby v ulici Sienna 45.

„Umění dovede překonávat čas i hranice. Nově vznikající česko-polský mural odkazuje na obtížné období totality, kdy si naše dva národy přes četné zákazy a omezení dokázaly vzájemně pomáhat při své cestě za svobodou. Pro umístění muralu jsme vybrali dům s pečovatelskou službou, což projektu dává také zajímavý mezigenerační přesah. Obyvatelé domu mohou prostřednictvím současného street artu zavzpomínat na dobu, kdy nápis či obrázek na zdi často sloužil jako prostředek odporu proti útlaku,“ uvedla místostarostka Prahy 7 Hana Třeštíková.

„Na stěně se objevují různé motivy – ať už jsou to dělnické stávky, důležitá role žen v hnutí Solidarita, alternativní kultura nebo české prvky. Kdo si malbu pozorně prohlédne, najde v Tusarově nejen motivy z gdaňských loděnic z roku 1980, ale i demonstranty zaplněné Václavské náměstí, jeden z důležitých obrazů sametové revoluce, ve varšavské části zase motiv spojený s Chartou 77,“ dodává ředitel Polského institutu Maciej Ruczaj. „Původně měl být mural hotový v květnu, na Svět knihy, kde Polsko bylo hlavní zemí. Plány ale změnila omezení a uzavření hranic v souvislosti s koronavirem.“

Autory muralu jsou na české straně ilustrátoři a grafici Aliona Baranova, Barbora Idesová, Marek Kulhavý a Martina Fischmeister, na straně polské pak Olga Fedirko, Kinga Offert, Kasia Majewska a Karol Banach. „Příběh spojený s občanským hnutím, jehož aktivita vedla k tak velkým společenským a politickým změnám, je neuvěřitelně silný. A proto jsme rádi, že ho připomene tento unikátní mezinárodní projekt – podobný jsme zatím nerealizovali,“ říká Bartek Leśniewski ze studia Good Looking, které se na muraly – v Polsku velmi oblíbené a časté v mnoha městech – zaměřuje. Velkoplošné malby na domech v Praze a Varšavě by měly vzniknout během října.

Projekt „40 let Solidarity / Mířit vysoko – kulturní stěna“ byl podpořen polským Ministerstvem kultury a národního dědictví z programu Inspirující kultura.

Spoluorganizátoři projektu: Narodowe Centrum Kultury, Good Looking, MČ Praha 7, Polský institut v Praze, Svět knihy

Dům s pečovatelskou službou v ul. Tusarova 42