V pátek 9. října byl v ulici Tusarova 42 v Praze 7 a ve varšavské ulici Sienna 45 slavnostně odhalen polsko-český mural, který připomíná vznik hnutí Solidarita v roce 1980, spolupráci polského a československého disentu a cestu střední Evropy ke svobodě v roce 1989. Autory grafického návrhu jsou mladí čeští a polští výtvarníci, jeho jednu polovinu teď najdete v Praze a druhou ve Varšavě.

Na pražském odhalení muralu se sešli místostarostka Prahy 7 Hana Třeštíková, ředitel Polského institutu v Praze Maciej Ruczaj, ředitel studia Good Looking Bartek Leśniewski a výtvarníci Marek Kulhavý a Martina Fischmeister. Vzniku muralu předcházela polsko-česká studijní cesta. „Právě návštěva gdaňské loděnice, kde začaly první stávky, pro mě byla nejdůležitější. Stejně jako to, že jsme na celku spolupracovali s dalšími autory z Polska, podívali se na street art v Gdaňsku i v Praze,“ řekl Marek Kulhavý. Na české straně umělecký návrh tvořili ještě Aliona Baranova a Barbora Idesová, na polské pak Olga Fedirko, Kinga Offert, Kasia Majewska a Karol Banach.  S nápadem na polsko-český mural přišlo Narodowe Centrum Kultury a Polský institut v Praze, Praha 7 vybrala a poskytla prostor na zdi domu s pečovatelskou službou v Tusarově ulici.

„Je skvělé, když i v současné komplikované době dokáže vzniknout pozoruhodné umělecké dílo ve veřejném prostoru, o to víc, když jej připravuje více umělců ze dvou zemí. Velmi rádi jsme pro tuto příležitost poskytli stěnu našeho domu s pečovatelskou službou. Mural se moc vydařil a oživil celou ulici. Pevně věřím, že bude dělat radost obyvatelům domu i kolemjdoucím,” uvedla místostarostka Prahy 7 Hana Třeštíková.

 „Zatímco československý komunistický tisk označoval v roce 1980 Solidaritu za „nákazu z Polska“, čeští a slovenští disidenti se shodují na tom, že to byla především naděje na změnu. V té době také začali Poláci, Češi a Slováci blíže spolupracovat a výsledkem bylo mimo jiné první mezinárodní disidentské hnutí Polsko-československá solidarita. Osobní přátelství, která v té době lidé navázali, jsou dodnes silná a právě na tomto základě vznikala polsko-česká spolupráce po roce 1989. Mural má připomínat nejen tuhle krásnou kapitolu společných dějin, ale hlásí se také k  hodnotám, z nichž tato spolupráce vycházela a které – pokud se podíváme třeba na situaci v Bělorusku – musíme znovu a znovu potvrzovat,“ shrnul ředitel Polského institutu Maciej Ruczaj.

Koláž z osmi návrhů mladých polských a českých umělců připravilo a malbu realizovalo studio Good Looking. Jeho ředitel Bartek Leśniewski dodává: „Pro nás byla práce na tomto projektu výjimečná, nestává se často, že by mural tvořilo osm umělců ze dvou zemí, že by polovina byla v jednom městě a druhá v jiném. Je to symbolický most mezi Prahou a Varšavou, Českem a Polskem. Stejně jako Solidarita byla hnutí mnoha lidí, kteří dohromady tvořili velkou věc, stejně tak je mural společným dílem polsko-české spolupráce na mnoha úrovních: umělecké, organizační i institucionální.“

 

Projekt „40 let Solidarity / Mířit vysoko – kulturní stěna“ byl podpořen polským Ministerstvem kultury a národního dědictví z programu Inspirující kultura.

Spoluorganizátoři projektu: Narodowe Centrum Kultury, Good Looking, MČ Praha 7, Polský institut v Praze, Svět knihy