Městská část Praha 7 si připomíná 70. výročí popravy Milady Horákové. V ulici nesoucí její jméno i na dalších místech Prahy 7 se již nyní začínají objevovat ve výlohách plakáty s portrétem české vlastenecké političky. Od pondělí 22. 6. budou podobizny do oken také k vyzvednutí v informačním centru městské části v ul. Milady Horákové 2. U památníku před infocentrem se pak v pátek 26. 6. v 10 hodin uskuteční vzpomínková akce. V příštím týdnu bude také probíhat filmová přehlídka v Bio OKO věnovaná snímkům s tematikou zločinů komunismu.

„70. výročí justiční vraždy doktorky Milady Horákové je příležitostí připomenout si nejen osud této statečné ženy, ale také dalších obětí komunistického režimu. Režimu, který si naši předkové před 74 lety zvolili ve volbách a který pak další volby již nepotřeboval. Připomínáme si stovky zavražděných v procesech nebo zastřelených na hranicích, tisíce zemřelých ve vězení, statisíce uvězněných pro své názory nebo vyhnaných ze země. Utrpení lidí doma i v emigraci, které nelze vyčíslit. Je třeba si tyto počty opakovat, abychom nedopustili, že se něco podobného stane znovu,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

„Doktorka Milada Horáková šla vstříc tomu nejkrutějšímu osudu s hlavou vztyčenou. Věřím, že pro mnohé z nás je dodnes velkou inspirací nejen v těžkých životních chvílích. U příležitosti nadcházejícího výročí jsme obešli všechny podnikatele v ulici Milady Horákové a nabídli jim plakáty do výlohy. Od pondělí 22. 6. si pak zájemci mohou plakáty s Miladou Horákovou vyzvednout v infocentru a vylepit si je do oken. Chceme, aby se doktorka Milada Horáková díky místním sousedům takto symbolicky podívala do své ulice,“ řekla místostarostka Prahy 7 Hana Třeštíková.

V pátek 26. 6. v 10 hodin Praha 7 uspořádá pietní vzpomínkovou akci u pamětní desky věnované JUDr. Miladě Horákové (na budově Informačního centra Milady Horákové 2)
a připomene si nadcházející Den památky obětí komunistického režimu.

Městská část zároveň v Bio OKO (Františka Křížka 15) pořádá filmovou přehlídku s názvem „Zítra se bude“. Vybrané filmy reflektují téma politických procesů a pokřivenosti komunistické ideologie v 50. letech 20. století.

Program:

22. 6., 10.00, Jen o rodinných záležitostech

Temná tvář světlých zítřků aneb komunistický režim utržený ze řetězu.

24. 6. 10.00, Tichá bolest

Rudolf Hrušínský v baladě o černých baronech, touze po svobodě a vůni slivovice.

26. 6., 10.00, Vracenky

Česká komedie o dobrodružstvích pražského uličníka aneb Co v dějepise nebylo.

27. 6. 18.00 Zítra se bude…

Filmový záznam operního zpracování soudního procesu s Miladou Horákovou

z Národního divadla v Praze.  S úvodem historika a politologa PhDr. Petra Koury, Ph.D.

Dopolední projekce jsou zdarma.

Vstupné na film Zítra se bude… činí 70 Kč. Předprodej na stránkách: www.biooko.net