Zaměstnanci po nich touží, zaměstnavatelé se přesto do zakládání firemních školek nehrnou. Žádaný benefit s sebou nese velké nároky a navíc není možné školku zřídit v každé administrativní budově. Jedna taková přitom od roku 2018 funguje v holešovické budově Visionary.

Otevřít mateřskou školku v kancelářské budově není snadné a vyžaduje to úzkou součinnost developera, architekta a budoucího provozovatele školky už v začátcích příprav nového projektu. Na provoz mateřských školek jsou totiž ze strany ministerstva školství kladeny přísné požadavky a ty není jednoduché splnit v budově, která má majoritně jiný účel.

Zřizovatelem mateřské školky ve Visionary je Městská část Praha 7. V současné době do ní dochází 48 dětí, z toho 39 z Prahy 7 a zbývajících devět jsou potomci zaměstnanců firem sídlících ve Visionary. Prostory pro školku v této administrativní budově vyčlenila developerská společnost Skanska Property po dohodě s městskou částí.

V rámci příprav prostor pro mateřskou školku jsme museli zohlednit specifické požadavky na její provoz. Šlo zejména o oddělené vstupy do obou tříd, hygienické nároky a také dovážení a ohřívání jídla pro děti. Zabývali jsme se tím, jak zajistit přirozené větrání otevíracími okny v plně klimatizované budově, jak kvůli bezpečnosti dětí zastínit prosklenou fasádu,“ vyjmenovává architektka Tereza Ciglerová, autorka návrhu ze studia Jakub Cigler Architekti.

Oříškem se stal strop rampy garáží, který rozděloval prostor pro budoucí třídy na menší a větší část. I to však architekti po dohodě s budoucím provozovatelem školky vyřešili a na rampě vybudovali divadlo s jevištěm a hledištěm. „Myslím, že to funguje dobře a z handicapu se stala výhoda. Jiný nájemce by tam jen složitě něco umísťoval, asi by to skončilo jako skladový prostor,“ dodává Tereza Ciglerová.

A spolupráci s architekty již v začátcích projektu si pochvaluje také Monika Nezbedová, ředitelka MŠ ve Visionary: „Ohromnou výhodou při zřizování mateřské školy v kancelářské budově je spolupráce s projektanty a architekty již v začátcích projektu. Dispoziční řešení a vnitřní uspořádání je možné rovnou přizpůsobit nárokům platné legislativy a nejmodernějším trendům předškolního vzdělávání. Jsme nadšení z krásného interiéru a nového vybavení. Jako problém však vnímáme z našeho pohledu nedostatečný prostor pro pobyt dětí venku. I na to je třeba při zřizování mateřské školy v kancelářské budově myslet.

Zdroj článku: morethanoffice.eu

Visionary