Po roce se do parku za kostelem sv. Antonína na Strossmayerově náměstí vrací přehlídka loutkového divadla pro nejmenší diváky. Každou středu od 17. července do 28. srpna 2024 se zde před zvídavýma dětskýma očima odehrají dobrodružná i poučná loutková představení. Začátek programu je vždy v 16 hodin. Vstup je volný.

středa 17. 7.

Krutý krtek: Romské pohádky
45 minut, dětem 4+

Červená karkulka, Šípková Růženka, Bajaja… kdo by neznal aspoň jednu českou pohádku. Ale kolik znáte pohádek romských? Jsou v mnohém odlišné, ale společné s českými mají dobrodružství, vtip a hlavně dobrý konec. Romské pohádky v podání Krutého krtka kombinují krátká vtipná vyprávění – pherasuňi paramisi a hrdinské pohádky – viteziko paramisi. Součástí divadelního představení jsou také tradiční romské písničky, hrané a zpívané živě. Romské melodie jsou rytmické a chytlavé. Kdo chce, může si jednoduché romské písničky zazpívat s účinkujícími Annou Schmidtmajerovou a Tomsou Legierským.

Co nebo kdo je Krutý krtek? Jedná se o společensky užitečné divadlo, které v roce 2018 založil Karel Kratochvíl, herec a absolvent Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU. Společenskou užitečnost spatřuje v umění divadla spojovat. Krutý krtek chce spojovat lidi s tématy, která sami řeší, která je obklopují a která se týkají jejich přítomnosti nebo nedávné minulosti.


středa 24. 7.

Jakub Folvarčný: Vlk a Hlad
45 minut, dětem 3+

Originální pohádku prověřenou mnoha (nejen) tuzemskými reprízami uvede performer, scenárista, režisér a vedoucí divadelního spolku Ústav úžasu Jakub Folvarčný. 

Děti i jejich rodiče pobaví komorní, zato však velmi živá fúze dvou příběhů propojených hlavní postavou Vlka, kterého jednoho temného zimního večera navštíví Hlad. A tato „zlá návštěva“ přinutí náhle zoufale hladového vlka hledat nejbližší potravu. Cestou narazí nejen na tři malá nezbedná kůzlátka čekající na svou maminku, ale také na Karkulku a její babičku. To vše za sněhu a mrazu, svitu hvězd, lamp a samozřejmě také notného přispění loutek a půlloutek autorovy výroby.

Jakub Folvarčný dokáže za použití dvou lampiček, krabice od bot, síťovky, hlavy plyšového vlka, telefonního sluchátka a několika dalších běžných drobností sehrát pohádku, u níž děti tají dech a s napětím očekávají, co se stane v další minutě.


středa 31. 7.

Musaši Entertainment Company: Loutková věž Miniatur
40 minut, dětem 3+

Tři loutkové miniatury založené na jednoduchém příběhu. Každé z divadel je vyvedené jako malá skříňka, ze skříněk se dá postavit malá věž a v jejím horním patře se odehraje představení. Poté je možné věž přeskládat, umístit nahoru jinou skříňku a odehrát jiné představení. Připravili Tereza Havlová a Adam Páník.

Musaši Entertainment Company byla v roce 2023 za kreativní oživování loutkařiny, jarmarečního divadla a tradičních řemesel udělena pocta festivalu …příští vlna/next wave… v kategorii Talent roku.

Jednotlivé inscenace loutkové věže:
Závodník v kožichu
Nonverbální loutková inscenace o lsti a vítězství. Každý odvážlivec, který se vydá na trať závodu Jizerská 50, se musí mít vždy na pozoru!

Funus
Ze záhrobí se zatím nikdo nevrátil, aby nám řekl, co nás tam čeká. Je tedy potřeba řádně se připravit na cokoliv. Pohřeb není radno podceňovat, abychom totiž v záhrobí udělali dobrý první dojem, musíme tam přijet ve velkém stylu – ideálně třeba ve zlatém sarkofágu nebo na létajících saních tažených supy.

Na záhoně
Každý zahradník má svoje rituály. Některé se naučil od dědy, jiné od maminky a pár si jich vypěstoval on sám. Většinou je to osobní věc, kterou jen tak někomu neukáže, ale pokud budete koukat, kam šlapete, a nebudete bez dovolení ujídat jahody, nechá vás pan Karel nakouknout pod motyčku svých zahradnických zvyků.


středa 7. 8.

Divadlo Hedárium: Studánka a kouzlo lesa
40 minut, dětem 3+

Loutková pohádka pro všechny, kteří se nebojí do lesa. Dva sourozenci Mája a Eda mají jediný úkol – pohlídat kocoura tety Jarmily. Co když si však milovaný mazlíček udělá výlet do kouzelného lesa? A poradí si les s tím, když se objeví někdo, kdo chce mít všechno jen pro sebe? Vydejte se na cestu za dobrodružstvím dvou dětí, objevte s nimi studánkovou vílu a jiné lesní bytosti, odhalte sílu vody i strachu a odvahy a kouzlo, které by chtěl zažít každý.

Koncept vymyslela a hraje Hedvika Řezáčová, absolventka Katedry alternativního a loutkového divadla na pražské DAMU.


středa 14. 8.

Divadlo b: Malý pán
40 minut, dětem 3+

Uprostřed docela hlubokého lesa byl domeček s mechovou střechou a v tom domečku bydlel Malý pán. Nejenom že si ten domeček postavil sám, ale vyrobil si i stůl se židlí, poličku na dobroty a dokonce i postel s polštářem a prošívanou dekou. Měl úplně všechno, co potřeboval. Ale jednou v noci se mu zdál sen, který mu stále opakoval, že mu ještě něco chybí. Malý pán se chtěl zase normálně vyspat, tak se vydal za Prázdnou hlavou, která mu jistě poradí. Tím začíná dobrodružná cesta plná vtipných setkání, nebezpečných potvor a překvapivého konce.

Možná stejně jako Malý pán zjistíte, že když vám něco schází, najdete to po trmácení světem a bojích s obludami docela blízko. Hrají René Krupanský a Radek Beran.

Představení vzniklo na motivy stejnojmenného filmu, jehož je Radek Beran režisérem a René Krupanský v něm loutku Malého pána vodí, a podle knihy Velká cesta Malého pána od autorů Lenky Uhlířové a Jiřího Stacha, která byla předlohou pro tento film.


středa 21. 8.

Loutky bez hranic: Tři medvědi a drzá Máša + výtvarná dílna
45 + 45 minut, dětem 3+

Jak to asi může dopadnout, když někdo leze oknem tam, kam nemá?

Autorská loutková pohádka o medvědech, kteří šli na med a nechali prázdnou chaloupku, a o Mášence, která se nudí v lese, a tak vleze do chaloupky oknem. Nadělá si tak spoustu problémů. Co bude dál?

Vymyslela a hraje Dorka Bouzková (alternace Jiřina Vacková), scénografie Světlana Khaletskaya. Po představení proběhne výtvarná dílna Medvědí chaloupka (délka 30–45 minut). 

Loutky bez hranic jsou nezávislé profesionální divadelní uskupení, které začalo své loutkové dobrodružné výpravy už za studií na „alterně“ DAMU před více než dvaceti lety. Kromě loutkových představení organizuje i výtvarné a loutkové kreativní dílny a sociálně-divadelní projekty.


středa 28. 8.

Krutý krtek: Ukrajinské pohádky
50 minut, dětem 4+

Trojice ukrajinských lidových pohádek. Jak se narodil Krtek? Jak přemůže mladý Carevič zlého Hada? A pohoupe Keř Vrabčáka? Hravé vyprávění loutkami, které během představení vznikají z vojenské výzbroje a částí armádní výbavy, kterou po sobě Rusko zanechalo na Ukrajině.

Hrají Tetiana Ferniuk, ukrajinská herečka nyní žijící v Praze, a Gustav Hašek, držitel Ceny Thálie v kategorii Loutkové divadlo za rok 2022.

Tematizací odlišných kultur, zvyků a příběhů ve srozumitelné a univerzální formě pohádek chce Krutý krtek zasít semínko tolerance a porozumění mezi majoritním publikem a těmi, kteří v našem vzdělávacím systému tvoří menšinu. Inscenace navazuje na dramaturgickou linku loutkových pohádek pro české školky a školy. Po romských (2018) a vietnamských pohádkách (2020) se tentokrát zaměřuje na ty ukrajinské.


Změna v programu vyhrazena. V případě nepříznivého počasí se program ruší.