archivní článek, informace již nemusí být aktuální

Zůstáváte v létě v Praze? Ať už je to trochu z nouze ctnost, nebo si poloprázdné město užíváte a pěstujete dovolenou doma, máme pro vás pár tipů, jak a kde prožít (nejen) letní měsíce aktivně, v pohybu a venku. Na souši, nebo ve vodě? Nohama pevně na zemi, nebo se vyšvihnout o pár metrů výš? Po svých, nebo na kolečkách? O samotě, nebo s přáteli? Možností je celá řada, stejně jako výhod pro pevné zdraví i veselou mysl, které pohyb na vzduchu přináší.


Jako za první republiky
Lehký nádech prvorepublikových říčních lázní dodává ostrovu Štvanice už třetí sezonu koupaliště Baden Baden. Za projektem stojí skupina přátel, kteří se již léta angažují ve veřejném prostoru Prahy – organizují přehlídku mladého umění v opuštěných pražských palácích Pokoje a letní festival Povaleč, provozují kulturní centrum Klubovna v Dejvicích. Obyvatelům Sedmičky je dobře známý Stalin v Letenských sadech a tichou vzpomínku můžeme věnovat i sportovišti Containall ve Stromovce. Na Štvanici se podílejí také na projektu Fuchs 2 v bývalé Fuchsově kavárně. Ale zpět k plování. Věděli jste, že první plovárna na Štvanici byla otevřena již v roce 1863? Určena však byla pouze pánům. V Baden Baden jsou vítáni všichni. S látkovými skládacími lehátky tu můžete vystřihnout etudu jako ze Saturnina a vyvolenou osobu pak pozvat třeba na partii líného tenisu. Vybavení na badminton vám rádi zapůjčí. Nechybějí převlékárny, sprchy s pitnou vodou a občerstvení. Letos nabídku rozšíří pravidelné lekce jógy a také si zde můžete vyzkoušet paddleboarding. Právě pádlování ve stoje na prkně, někdy označované zkratkou SUP (z anglického stand up paddle boarding), se poslední roky těší velké oblibě. Informace najdete na facebooku Baden Baden Štvanice.



Chytit si vlnu
Ve Vltavě nemusíte jen plavat nebo se pohupovat na vlnkách na paddleboardu. Příznivcům rychlejší vody stačí přesunout se na břeh Štvanice blíž ke Karlínu, kde na starém vodáckém kanále nadšenci ze spolku Vlna Štvanice budují surfařskou vlnu s výhledem na Hrad. První fáze – výstavba riversurfingové vlny – se blíží do finále, v dalších etapách proměny bývalého armádního areálu jsou plánovány úpravy celé tratě v původním umístění, aby vyhovovala nejen slalomářům, ale také paddleboardistům, kajakářům na divoké vodě nebo raftařům. „Nakonec máme v plánu celý kanál přesunout do vhodnější pravé propusti přiléhající ke karlínskému břehu, trať kompletně přestavět a ještě více usnadnit přístup a splnit zvýšené požadavky na bezpečnost. Nyní zvu na společné pádlovačky,“ říká Martin Leskovjan, autor projektu surfovací vlny a zakladatel spolku Vlny Štvanice. Cílem spolku je zpřístupnit trať na Štvanici všem vodákům, nejen profesionálním jezdcům. Aktuální stav projektu sledujte na facebooku nebo webu.
→ www.vlnastvanice.cz

10 000 kroků denně
Chůze je finančně velice dostupná pohybová aktivita. Stačí jen vhodné boty a pohodlné oblečení a můžete vyrazit. Deset tisíc kroků je marketingový trik, se kterým přišla už v roce 1964 japonská firma prodávající krokoměry, ale jak vidno, tento mýtus se drží i o téměř šest desetiletí později. Vědci z Harvardovy univerzity došli k závěru, že například seniorkám stačí 4400 svižných kroků, aby se u nich snížilo riziko smrtelných chorob. Tyto výsledky podporuje i studie výzkumníků z Univerzity v Massachusetts – pro udržení zdraví postačí šest až osm tisíc kroků. Nemáte krokoměr? Nevadí. Za 45 minut ujdete asi pět tisíc kroků, rozproudíte metabolismus i kardiovaskulární systém. Ideální tempo je takové, při kterém můžete mluvit bez zadýchání. Procházet se lze nejen Stromovkou, ale i ulicemi. A když občas zvednete hlavu, můžete se pokochat výstavními letenskými fasádami. Inspiraci hledejte třeba v rubrice Uličník na úvodních stranách Hobuletu, která už popsala více než třicet ulic Holešovic, Bubenče a Letné.

Příznivce současného umění pak pošleme za muraly, legálními velkoplošnými malbami. První zastávku si udělejte u prodejního skladu společnosti Samurai v Partyzánské 1 u loni otevřené zkratky do Stromovky. Autorem poloabstraktních portrétů na fasádě je David Strauzz, který tvoří vlastní technikou – zblízka se jeho muraly jeví jako texty, zdálky vyniknou tváře. Zastávka druhá: dvacet metrů vysoký mural izraelské dvojice básnířky Nitzan Mintz a malíře Dedeho Bandaida na rohu ulice Komunardů a U Průhonu. Třetí zastavení přináší vzpomínku na hnutí Solidarita, spolupráci polského a československého disentu a cestu ke svobodě. Malbu můžete obdivovat na boční fasádě Pečovatelského centra v Tusarově 42. Jen o pár desítek metrů dále směrem k Vltavě, v zatáčce v ulici Komunardů u Pražské tržnice, stojí zeď, která se proměňuje šestkrát ročně. O její aktuální podobu se postaral umělec Stroy. Naše putování po muralech zakončíme u stanice metra Vltavská, kde vás čeká více než 100 m2 černobílé geometrické malby Jakuba Tytykala, již autor v polovině května doplnil výzdobou skel tramvajových zastávek. A schodiště, které vede od funkcionalistické budovy Elektrických podniků (Bubenská 1) směrem ke stanici metra, zdobí propracované ilustrace důležitých staveb Prahy 7 od výtvarníka Petra Sokola alias Lefthendra.



Na skejtu do podchodů
V oblasti metra Vltavská ještě zůstaneme. Před rokem byl labyrint podchodů mezi Vltavskou a Hlávkovým mostem nehostinným tmavým místem, kterému bylo radno se spíše vyhnout. Nyní je to originální komunitní prostor, řádně vyčištěný a osvětlený, jenž neslouží k pouhému průchodu. Podchody oživily sportovní prvky pro jízdu na skateboardu a kolech BMX, basketbalový koš nebo úchyty pro bouldering. V červnu zde přibude také mobilní pult, kde bude možné zakoupit drobné občerstvení nebo si třeba vypůjčit skejt. Celoroční sportovní vyžití doplní v létě workshopy pro děti i kulturní akce – v plánu je letní kino, menší hudební produkce i komunitní setkání. Nyní se intenzivně pracuje na revitalizaci podchodu u vltavského nábřeží, který nabídne sportovní vyžití vyznavačům inline bruslení a koloběžek. Zachována zůstane páteřní cyklostezka, podchod bude vyčištěn, dočká se nového osvětlení i povrchu.

Atmosféra Saint-Tropez
Moderní sporty vás neoslovují? Zkuste hru prověřenou staletími – koulenou neboli pétanque. Tento koulový sport má původ až ve starém Řecku a Římě, oficiální pravidla byla uzákoněna ve Francii v roce 1927. Cílem hry je umístit duté kovové koule co nejblíž malé dřevěné kuličce, které se říká prasátko. Proti sobě stojí dvě družstva v počtu jednoho až tří hráčů. Koulí budete potřebovat šest (hrajete-li ve dvou) nebo dvanáct. Důležitá je nejen precizní technika hodu, ale i strategie: svoje koule můžete k prasátku postrkávat jinou svou koulí, prasátko nebo koule soupeře můžete vyrážet. Do výsledků promlouvá rovněž terén, který není v pravidlech přesně specifikován, ale rozhodně se vyhněte písku, do něhož se koule zaboří a nemůže se kutálet, a trávě. Často se hraje na udusaných parkových cestičkách. Místo najdete třeba ve Stromovce nebo v Letenských sadech, pétanquová hřiště jsou v parčíku v Tusarově ulici mezi Osadní a Komunardů a u Letenského zámečku. A jste-li seniorka či senior, zveme vás na pravidelná čtvrteční dopoledne s pétanquem. Hrajeme až do 27. října 2022 na letenském hřišti, pro začínající hráče je vždy první čtvrtek v měsíci k dispozici informační servis ke hře.
→ www.praha7.cz/pohybove-aktivity
→ www.czechpetanque.cz

Vyhoupnout se nad zem
Vzdorují zemské tíži. Často v okolí Vltavské, kde skáčou přes schody, rampy, metají salta a stojí na rukou. Parkouroví nadšenci, tzv. traceuři a traceurky. A co že to ten parkour vlastně je? Inspiroval se vojenskou překážkovou tratí, a jak jeho plný francouzský název l’art du deplacement napovídá, jedná se o umění pohybu, o ladnost a svobodu dostat se z bodu A do bodu B s co nejmenší fyzickou námahou. Vyznavači tohoto sportu musejí co nejlépe ovládnout své tělo, aby se bezpečně, rychle a plynule dostali na dané místo. Využívají k tomu skoky a doskoky, salta a přemety, bleskurychlé otočky, visy jakoby za konečky prstů, pro bezpečné dopady z výšek pak parakotouly. Kromě fyzické kondice je velice důležitá i psychická odolnost. Přirozeným parkourovým prostředím je město a jeho překážky, ale vynikající zázemí najdete na největším parkourovém hřišti v Praze – na Výstavišti. S parkourem začněte postupně, jednoduchými přeskoky, přidejte posilování a rozhodně se nebojte poprosit o radu zkušenější.

Co takhle být pár metrů nad zemí, ale raději se přitom držet něčeho pevného? Pro vás je tu bouldering (z anglického boulder, balvan) a boulderová stěna na Výstavišti. Má 45 metrů na délku, vysoká je 4,5 metru a nabízí 80 boulderů ve čtyřech obtížnostech. Nechybí bezpečné dopadiště, stříška proti slunci a zázemí se sprchami. Bouldering je lezení bez lana, potřebujete tedy jen silné končetiny a na nohy speciální boty, tzv. lezečky.

Obdivujete provazochodce? Dumáte při sledování Rozmarného léta nad tím, jaké to je, kráčet na napnutém laně nad zemí? Pojďte si to vyzkoušet! Nebojte, nenabádáme vás k žádným nebezpečným akrobatickým kouskům, ale chceme vám představit jeden z nejmladších sportů: slacklining neboli balancování, chození či skákání na popruhu, který je upevněn například mezi dvěma stromy. Na rozdíl od provazochodectví se po lajně, jak se hezky česky říká, chodí bez balančních pomůcek a popruh je pružný. Začíná se s lajnou o klasické šířce 2,5 cm, případně 3,5 cm, o délce maximálně 30 metrů nataženou nízko nad zemí (tzv. lowline), královskou disciplínou je pak highline natažená ve výšce více než 10 metrů nad zemí mezi vrcholky hor nebo mosty. Ale zatím se doslova držme při zemi. Ideální místo pro napnutí lajny je travnatá plocha bez výrazných nerovností, kořenů, kamenů, s dostatečně silnými stromy. Na Sedmičce vás určitě pošleme do Stromovky – k jezírku nebo k houpačkám. Lajnu i s upevňovacím systémem pořídíte zhruba za tisícovku a na oplátku se můžete těšit na posílení hlubokých svalů, zlepšení soustředění a čistou hlavu. Zkrátka když se kývete pár desítek centimetrů nad zemí, nemáte čas myslet na nic jiného, než jak se na lajně udržet.
→ www.parkour.cz
→ www.navystavisti.cz/sport/parkour-hriste
→ www.bouldervystaviste.cz
→ www.lajny.cz

Bílý sport
Ostrov Štvanice je místo rozličným sportům zaslíbené. Od roku 1901 zde sídlí druhý nejstarší tenisový klub v České republice –
I. český lawn-tenisový klub (I. ČLTK). Vznikl o osm let dříve a zprvu měl zázemí na Dětském ostrově, poté se přestěhoval na ostrov Střelecký, následně poblíž Strossmayerova náměstí a nakonec našel místo v tzv. Velkých Benátkách, jak se Štvanici přezdívalo. Za těch 121 let zažily zdejší tenisové dvorce řadu velkých vítězství a prohánělo se zde mnoho zvučných jmen. Za všechna zmiňme Jaroslava Drobného (podobnost s naším přispěvatelem Jaroslavem Drobným z Odboru kultury a sportu je čistě náhodná). Tento mnohostranný sportovec působil v holešovickém klubu ledního hokeje, na mistrovství světa 1947, které se konalo na Štvanici, vstřelil čtrnáct gólů a pomohl českému týmu k historicky prvnímu titulu mistrů světa. V roce 1938 se poprvé zúčastnil slavného tenisového turnaje v anglickém Wimbledonu, v roce 1954 zde zvítězil. Trofej však nepřivezl do Československa, ale do Egypta, který tehdy reprezentoval. Roku 1983 vstoupil do Mezinárodní tenisové síně slávy a roku 2012 mu byla na Štvanici odhalena pamětní deska.

Současná tenisová Štvanice nabízí patnáct antukových venkovních dvorců, z toho tři s umělým osvětlením, dva kurty s tvrdým povrchem a dva dvorce v pevné hale. V zimě můžete hrát na dvanácti krytých dvorcích. Venkovní kurty si v létě můžete pronajmout po celý týden, kdykoli mezi sedmou hodinou ranní a desátou večerní, členové klubu na venkovních dvorcích hrají zdarma a mohou využít třeba i vyhřívaný venkovní bazén. Nechybí tenisová školička ani výuka dospělých rekreačních hráčů.
→ www.cltk.cz



Vybíjená? Nebo radši basket?
Vybíjená. Slovo, při kterém máte divný pocit v zátylku? Původem africkou hru, při níž se místo míče používaly kameny, do civilizovanější podoby upravil anglický misionář James H. Carlisle. V 80. letech 19. století hra nadchla jeho americké kolegy z univerzity v Yale a roku 1905 spatřila světlo světa první oficiální pravidla vybíjené. Ironií osudu je,
že o století později je ve Spojených státech vybíjená sice oficiální sport, ale v několika státech (např. v Texasu nebo New Yorku) je zakázaná. Možná je ale na čase prolomit věkovité trauma, pozvat přátele – nebo rovnou bývalé spolužáky – a zahrát si. Ať už zvolíte variantu všichni proti všem, vracečku, nebo na tři životy, ideální prostor najdete na školních hřištích, která si můžete zdarma zarezervovat u jejich správců. Doporučujeme hřiště u ZŠ TGM na Ortenově náměstí či sportovní areál Gymnázia Nad Štolou na okraji Letenských sadů, dále multifunkční hřiště Visionary v Plynární 10 nebo hřiště Kaštánek na rohu ulic Nad Královskou oborou a Čechova. A nemusíte zůstávat jen u vybíjené. Nenalákáme vás na nohejbal, volejbal, basketbal nebo házenou?
→ www.praha7.cz/sportoviste

Protáhnout se a nabrat svaly
Workoutová hřiště a fitparky se v českých obcích a městech začaly objevovat před zhruba deseti lety. Na těchto venkovních tělocvičnách si procvičíte ruce, záda, břicho, nohy. Obvykle zde najdete posilovací žebřiny, hrazdy různých výšek, bradla, kladinu, nízké tyče na kliky, lavičky na protažení zad a břicha nebo rozličné twistery, steppery a trenažéry na protažení a posilování svalů boků, beder a nohou, některá místa také nabízejí možnost cvičit rovnováhu na tvarovaných překážkách. Houpání, ručkování a přitahování jsou pro lidské tělo přirozené pohyby a není od věci zpestřit si procházku i jinou fyzickou aktivitou – nebo vyrazit cíleně a trénovat na čerstvém vzduchu. A kam se vydat? Do fitparku U Vody nebo v ulici Jankovcova, do trojské loděnice či pod vodácký kanál, na Výstaviště nebo do Stromovky k podjezdu železniční trati či na louku. Výhodou workoutových hřišť je jejich celoroční neomezená přístupnost. Ke cvičení se využívá pouze váha vlastního těla, zpříjemní vám ho ručník a lahev s vodou, zpestří třeba švihadlo a odporové gumy. Nezapomeňte se před cvičením i po něm protáhnout. Tipy na cviky hledejte třeba na webu.
www.workoutland.cz



Sportovní aktivity organizované radnicí
Odbor kultury a sportu připravuje již několikátou sezonu sportovní kurzy. Ať je vám patnáct, nebo padesát, můžete se každou letní středu v podvečer od 18 hodin protáhnout pod stromy v Letenských sadech při lekcích jógy. Nejen pro seniory je určeno rehabilitačně-posilovací cvičení ve Stromovce. Cvičí se každé pondělí a středu, opět po celé léto až do konce září. Seniory také zveme na procházky severskou chůzí (s holemi) a taneční odpoledne. Aktivity jsou zdarma a veškeré informace k nim najdete na radničním webu, pravidelně je avizujeme také v Hobuletu.
→ www.praha7.cz/pohybove-aktivity

Který sport vás baví a který vás láká vyzkoušet? Kterému byste se rádi věnovali, ale na Sedmičce vám chybí? Kam se rádi chodíte protáhnout? Nahradí parkour na olympiádě parkur? Slušelo by Praze 7 nějaké specifické sportoviště? Napište nám na hobulet@praha7.cz. Sportu zdar! 


 Přehled sportovišť na Sedmičce naleznete na → www.praha7.cz/pohybove-aktivity