Po více než čtyřech letech se na Letnou vrací pobočka Městské knihovny v Praze. Knihovna v ulici Milady Horákové 56 bude určená především dětem a v běžném režimu bude pro veřejnost otevřena v průběhu října. V pondělí 24. 9. zde proběhl den otevřených dveří, kdy si zájemci prohlédli renovovaný a originálně upravený interiér a nedočkaví čtenáři si již také mohli exkluzivně půjčit knížku či zařídit čtenářský průkaz.

Knihovna na Letné byla z finančních důvodů zavřená v roce 2014. V tomto volebním období městská část již nevyhovující prostory, kde knihovna sídlila, zrekonstruovala a vrátila do užívání Městské knihovně v Praze. Zároveň bude Praha 7 hradit běžný provoz této pobočky.

„Knihovna v Paláci Letná v ulici Milady Horákové sídlila od 60. let. Pro knížky sem chodilo několik generací dětí i rodičů. Předchozí vedení městské části knihovně nepomohlo, a tak byla tato pobočka zavřena. Slíbili jsme, že knihovnu na Letnou vrátíme, a jsem rád, že se to ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze a soukromým dárcem povedlo. Bylo náročné knihovnu v památkově chráněném domě obnovit, ale stojí to za to,“ uvedl Jan Čižinský, starosta Prahy 7 a kandidát na primátora za iniciativu PRAHA SOBĚ.

„Podobu interiéru, barevnost i vybavení jsme se v součinnosti s Městskou knihovnou v Praze snažili co nejvíce přizpůsobit dětským čtenářům, pro které je knihovna určená především. Věřím, že děti ocení hravé zařizovací prvky, pódium, měkké sezení či nabídku knih obálkou ke čtenáři v nízkých regálech,“ řekl radní Prahy 7 Pavel Zelenka (PRAHA 7 SOBĚ), který měl projekt obnovy knihovny na starosti.

Ve fondu knihovny bude zhruba 3 tisíce knih zaměřených na děti. Dětskému čtenáři se přizpůsobí také otevírací hodiny, které budou nastaveny tak, aby děti mohly zajít do knihovny po škole.

„Prostor knihovny Letná láká k návštěvě děti i dospělé, kteří si budou moci vybrat z nabídky dospěláckého regálu nebo si vyzvednout splněnou rezervaci. Široký výběr dobrého čtení i populárně naučné literatury pak nabízí moderní pobočka Sedmička v Tusarově ulici v Holešovicích,“ zve do knihoven v Praze 7 ředitel Městské knihovny v Praze Tomáš Řehák.

První zákaznicí knihovny byla dcera starosty Prahy 7 Jana Čižinského Violka, která si na dnu otevřených dveří zařídila svůj první čtenářský průkaz.