Letos poprvé Národní zemědělské muzeum ve spolupráci s Galerií Scarabeus propojí v sobotu 25. ledna dvě tradiční akce – Letenské prase aneb Zabijačka v muzeu a Letenský masopust. Masopustní průvod odstartuje společným srazem v maskách v 11 hodin před kostelem sv. Antonína a povede k Národnímu technickému muzeu, kde od 12 hodin proběhne tematické divadelní představení Masopustní zabijačka. O hodinu později se účastnici přesunou na dvůr Národního zemědělského muzea, kde bude pro děti i dospělé připraven doprovodný program společně se zabijačkovými hody.

Masopustní průvod

Slet masek se letos uskuteční již posedmé v 11 hodin před kostelem sv. Antonína na Strossmayerově náměstí. Poté co převezme Bakchus z rukou starosty masopustní právo, zahraje divadelní spolek Ty-já-tr a LDO ZUŠ Prahy 7 první část Masopustní hry. Poté průvod v čele s chůdaři za doprovodu obskurního Schlauchbandu zamíří po ulici Milady Horákové k Národnímu technickému muzeu. Před budovou vystoupí chůdaři Long Vehicle Circus s představením: Masopustní zabijačka.

Průvod Letenského masopustu zavítá do Národního zemědělského muzea po 13. hodině a přinese s sebou muziku, divadelní i taneční vystoupení a především tradiční masopustní masky. Minulé ročníky masopustního veselí připomene výstava fotografií. Bonusem pro návštěvníky, kteří dorazí v masopustních maskách (nikoli pouze ve škraboškách), je vstup na akci i do všech prostor Národního zemědělského muzea zdarma.

Hody v NZM

Program v NZM bude probíhat už od 10 hodin a návštěvníci se mohou těšit na ukázky tradičních postupů zpracování vepřového masa a budou moci ochutnat a nakoupit vybrané zabijačkové speciality, koblihy a ochutnat další tradiční masopustní pokrmy. Své řemeslo předvede na muzejním dvoře mistr řezník František Kšána ml., který se zasloužil o znovuobjevení přeštického prasete.

Děti čeká bohatý doprovodný program – kromě cukrářského workshopu v gastrostudiu také celodenní výrobu masopustních masek s výtvarnicí Evou Blahovou, výtvarné dílničky s lektory muzea a pro nejmenší návštěvníky pohádku O prasátku Arturovi v podání Divadla PaDa.

Vstupné na akci:

• návštěvníci v masopustních maskách a děti do 140 cm zdarma
  • základní 150 Kč
  • snížené (děti nad 140 cm, studenti, senioři) 50 Kč

Více informací na webu nzm.cz na FB Události Letenský masopust 2020 + Letenské prase & Letenský masopust.