archivní článek, informace již nemusí být aktuální

Nádraží Praha-Bubny je čtrnáctou zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po městech České republiky. Široké veřejnosti bude Legiovlak v Praze-Bubnech přístupný zdarma od úterý 31. srpna až do neděle 12. září 2021. Ve všední dny od 8 do 18 hodin a o víkendu od 9 do 19 hodin. Legiovlak je ambiciózní projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií.

Legiovlak se skládá ze 14 zrekonstruovaných vagonů, které představují vojenský ešalon. Těmito vlaky se desetitisíce čs. legionářů přepravily v letech 1918–1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky. Legiovlak se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, velitelského, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského (zrekonstruován na Slovensku), ubytovacího a dvou plošinových vozů. Ve všech vozech bude na návštěvníky čekat věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. legií. 

Rekonstrukce podle fotografií a vzpomínek
O vznik Legiovlaku se zasloužila Československá obec legionářská, která s přípravami začala už v roce 2009. Replika vznikala díky nadšencům, kteří hledali ty správné vagony a pak na základě vzpomínek legionářů a dochovaných fotografií pomáhali při vzniku celého vlaku. Legionáři bojovali po boku ruské armády proti bolševikům a do ruských dějin se zapsali velmi významně.