Každý den se na stožárech veřejného osvětlení v hlavním městě objevují nelegálně vylepené reklamní letáky, samolepky či nové graffiti. Občanům i návštěvníkům kazí dojem z veřejného prostoru, působí ovšem i nemalé poškození městského majetku. Problému se už druhým rokem věnuje městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP), která má pražské veřejné osvětlení na starosti. Loni proto začala na stožáry nanášet tzv. antiplakátovací nátěry. V Praze 7 se jednalo především o ulici Bubenskou, Korunovační, Dělnickou a na Maninách.

Plakáty se na stožárech veřejného osvětlení objevují vůbec nejčastěji. Pokud vystupujete na stanici metra Vltavská nebo občas stojíte v koloně na Argentinské, určitě jste jich už pár přečetli. Frekventovaná místa jako jsou zastávky MHD, vstupy do metra nebo ulice s pravidelnými dopravními zácpami jsou pro ně totiž jako dělané. Každý takový výlep zaměstnanci THMP odstraňují mechanicky pomocí vody a špachtle. Někdy musí použít i tlakovou vodu nebo horkou páru. Místo dočistí ocelovým kartáčem, odmastí a na upravený povrch nakonec nanesou barvu vhodného odstínu. Lepidla z plakátů přitom nezřídka způsobují na stožárech veřejného osvětlení i jejich korozi.

Graffiti na veřejném osvětlení – umění, nebo vandalismus?

Na veřejném osvětlení se objevuje méně než nelegální reklama, ani toto „pouliční umění“ ale během procházky po Praze 7 neminete. I každý posprejovaný stožár musí zaměstnanci městské společnosti nejprve pořádně očistit a následně natřít barvou, která povrch sjednotí.

Pomohou speciální nátěry

Od loňského roku společnost THMP začala na stožáry veřejného osvětlení nanášet tzv. antiplakátovací nátěry. Je to hrubozrnná a nekorozivní vrstva, která znesnadňuje přilnavost vylepovaných plakátů. Barevný odstín je totožný s původní barvou stožáru, na první pohled si ji tak ani nemusíte všimnout. V roce 2019 bylo v rámci první etapy nátěrem opatřeno celkem na 1 200 sloupů veřejného osvětlení. Letos by podle plánu THMP mělo na Sedmičce dostat antiplakátovací nátěr dalších více než 220 stožárů.

Mobilní aplikace – graffiti i černou reklamu nahlásíte odkudkoliv

Od příštího měsíce si můžete stáhnout novou mobilní aplikaci, která umožní na pár kliknutí ohlásit poruchu nebo nelegální výlepy a graffiti na stožárech pražského veřejného osvětlení. Po odeslání se informace dostane na dispečink společnosti THMP, ten ji vyhodnotí a na místo vyšle své pracovníky. Aplikaci najdete pod názvem „Praha svítí“ a bude dostupná zdarma. I vy tak můžete přispět k tomu, aby byla Praha 7 zase o trochu hezčím místem k životu.

Kromě využití mobilní aplikace stále můžete  poruchy  nebo nelegální reklamu a graffity na stožárech veřejného osvětlení nahlašovat i na telefonním čísle 800 40 40 60 nebo prostřednictvím emailové adresy poruchyvo@thmp.cz.