archivní článek, informace již nemusí být aktuální

Zanedbané podchody pod Hlávkovým mostem končí. Nepříliš oblíbené místo se pomalu mění na multifunkční městský prostor pro trávení volného času.


Když se řekne podchody na Vltavské, vybaví se nám často lidé bez domova, tma, zápach a nepřehlednost. O zanedbanosti místa svědčí i všudypřítomné graffiti. Vydat se tímto labyrintem v noci vyžaduje velkou dávku odvahy, o tom ví své snad každý obyvatel Sedmičky. O zpřehlednění a hledání cest dalšího využití podchodů se v minulosti snažili mladí architekti a designéři se zájmem o veřejný prostor, spojení ve skupině Architekti bez hranic. Vytvořili zde barevný orientační systém, který bloudícím pomohl najít správnou cestu. Bohužel ani to nepomohlo k větší kultivaci místa.

Koncem roku 2018 vznikly u Hlávkova mostu směrem na Vltavskou tři přechody, které nyní umožňují dostat se do Bubenské ulice po povrchu. Od té doby se již nemusíme nořit do tmavých podchodů a můžeme si vybrat lepší cestu bez bariér. Využití podchodů se tímto krokem výrazně omezilo, což ovšem může mít za následek další bujení vandalství a větší zanedbanost. Důvod, proč se podchodům raději vyhnout. Ale co s nimi? Je možné najít pro tak specifický prostor další využití?

Tým z radnice Prahy 7 pod vedením místostarostky Hany Třeštíkové je přesvědčený, že to možné je. Ve spolupráci s radním hl. m. Prahy pro dopravu Adamem Scheinherrem si městská část dala za cíl proměnit nevzhledné a zanedbané podchody v místo, kde budou mít lidé důvod a chuť se zastavit a dokonce tu i trávit svůj volný čas. S řešením přišla dvojice Sedmičkových patriotů Richard Preisler a Martin Kontra, kteří si na pomoc přizvali architekty z U / U Studio. Výsledkem byl projekt multifunkčního sportovně-společenského centra. „Cílem změny a opravy podchodů je vytvořit městský prostor pro streetové aktivity a sport,“ prozradil Preisler. Podchody oživí sportovní prvky pro jízdu na skateboardu a BMX, basketbalový koš, úchyty pro bouldering a v budoucnu například i street galerie nebo malý amfiteátr pro kulturní a komunitní akce. „V první fázi pracujeme jen s částí komplexu, ale v budoucnu se neuzavíráme využití celého prostoru,“ doplňuje Kontra.

Prostory jsou nyní důkladně vyčištěny, mají nové povrchy a vyměněno bylo i osvětlení a elektrické rozvody. Časem zde vznikne také mobilní pult, kde bude možné zakoupit drobné občerstvení nebo třeba bezplatně vypůjčit skejt. „Myslíme také na ty, kteří nemají prostředky na vlastní prkno nebo odvahu začít jezdit v zavedených skateparcích,“ dodává Preisler. Podchody nejsou prvním projektem, ve kterém Preisler a Kontra spojili síly. Jejich projekt s názvem Stanice 6 zvítězil ve veřejné soutěži na provozovatele bývalého bubenečského nádraží v Praze 6, ze kterého vytváří komunitní kulturní zastávku s jedinečnou atmosférou.

Základním smyslem projektu je nabídnout Praze 7 zcela otevřený a bezbariérový prostor. Cílem je přetvořit nehostinnou zónu směrem k prostoru, který je široce a svobodně sdílen všemi a je možnost v něm propojit své zvyky, touhy i potřeby. Jednoduše řečeno – pod Hlávkovým mostem vzniká bezpečný prostor pro chodce, děti, seniory, mladé rodiny, skejťáky, jezdce na BMX, vyznavače boulderu, kavárenské povaleče a pro všechny ostatní. Prostor, v němž byste se měli cítit bezpečně ve tři odpoledne i ve tři ráno. 
 


Brýle bez lidského měřítka

Hlávkův most, který u stanice metra Vltavská spojuje Florenc s Holešovicemi, byl postaven na počátku dvacátého století. Když však došlo k výraznému prosazení automobilové dopravy a začala se plánovat stavba Severojižní magistrály, most již kapacitně nevyhovoval, a tak došlo k jeho rozšíření. Vznikly mohutné „brýle“ nájezdů a sjezdů bez lidského měřítka. Pohyb pěších měly vyřešit mimoúrovňové podchody. Systém má celkem 12 vstupů, některé po rampě, jiné schodištěm.

Skatepark jako otevřený veřejný prostor
Výstavbě areálů skateparků a jejich začlenění do struktury města se v našem prostředí nevěnuje příliš pozornosti. Jak ale ukazují mnohé příklady ze zahraničí, mohou se z nich stát vyhledávaná veřejná prostranství, kde svůj volný čas tráví především mladá generace. Skateparky pak nemusí sloužit jen jako sportovní plocha pro úzkou subkulturu, ale mohou se v nich odehrávat další společenské akce. Studio U / U složené z architektů, inženýrů a grafických designérů vzniklo právě za účelem kultivace těchto prostředí s ohledem na širší urbanistické vazby, svou inspiraci přitom čerpají primárně ve Skandinávii. V roce 2018 dokončilo například volnočasový areál v pražských Čakovicích, letos zase skatepark na Výstavišti Praha. Sportovní centrum v podchodech bude jejich další realizací na Sedmičce.