Krizový štáb hl. m. Prahy projednal aktuální situaci v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině (KACPU), které v pondělí odbavilo 1 348 osob. Vzhledem ke klesajícímu počtu příchozích doporučuje štáb upravit jeho otevírací dobu. Krizový štáb upozorňuje zároveň na nerovnoměrnou distribuci uprchlíků v rámci krajů a žádá Ústřední krizový štáb o okamžité řešení ubytování a následné péče pro skupiny osob se specifickými potřebami.

Leták KACPU s novou otevírací dobou

V pondělí 28. března bylo v pražském asistenčním centru v Kongresovém centru odbaveno 1 348 osob, ubytování bylo zajištěno pro 63 z nich. K ubytování do jiných krajů bylo autobusy převezeno 121 osob. Dosud bylo v KACPU v Praze odbaveno celkem 59 872 uprchlíků z Ukrajiny.

Pražský krizový štáb dnes upozornil i na nerovnoměrnou distribuci ukrajinských uprchlíků v rámci krajů. V Praze je až čtyřikrát více ukrajinských uprchlíků na jednoho obyvatele než v jiných regionech, proto jsem na dnešním jednání hejtmanů s vládou obratem požádal o zajištění rovnoměrnějšího rozložení uprchlíků. Praha je od začátku války na Ukrajině velmi proaktivní, ale lepší koordinace příchodu i ubytování uprchlíků na celostátní úrovni by pomohla ke zvládání nejen krátkodobých, ale hlavně dlouhodobých dopadů této krize,“ říká primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.

Zároveň je podle zkušeností z Prahy třeba okamžitě řešit ubytování a následnou péči pro skupiny čítající 10 a více členů se specifickými potřebami na národní úrovni se zapojením Správy uprchlických zařízení Ministerstva vnitra.

Pro Prahu je zásadní spravedlivá distribuce uprchlíků do jednotlivých krajů, o které jednáme s kraji i se státem. Celkově jsme již pomohli 60 tisícům lidí, uprchlická vlna má nyní sestupnou tendenci, včera jsme odbavili pouze 1 348 osob, což je méně než polovina v porovnání s počty na začátku března. Připravujeme také přesunutí KACPU do bývalých prostor Komerční banky v Praze 9, kde jsem se byl včera podívat,“ dodává Petr Hlubuček, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast bezpečnosti.

Pražský krizový štáb upozorňuje také na chybějící koordinaci ze strany státu. „Podle počtu v Praze vystavených víz a institutu dočasné ochrany je na území hlavního města zhruba 80 tisíc příchozích, což představuje minimálně třetinu všech oficiálně zaevidovaných osob v České republice. Počítáme, že další desítky tisíc lidí mohou být v Praze mimo institut dočasné ochrany. Pro zvládnutí situace nutně potřebujeme, aby stát našel způsob, jak pomoc uprchlíkům poskytovat rovnoměrně na celém území republiky,“ doplňuje radní hl. m. Prahy pro oblast zdravotnictví Milena Johnová.

Na jednání Krizového štábu hl. Prahy byly předloženy aktuální informace od jednotlivých složek IZS a také informace k přesunu KACPU do prostor bývalé Komerční banky do Vysočan, které se i nadále připravuje.