Krizový štáb hl. m. Prahy se na svém pravidelném zasedání opět zabýval aktuální situací v souvislosti s migrační vlnou z Ukrajiny. Členové štábu projednali přesun Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU) do Vysočan a i dnes se zabývali ubytováním větších skupin osob se specifickými potřebami. KACPU se na náměstí OSN v Praze 9 přesune od čtvrtka 14. dubna 2022. V rámci Velikonoc bude také upravena provozní doba.

Nové sídlo KACPU ve Vysočanech má za sebou pondělní úspěšný zkušební provoz. Budovu hlavnímu městu bezplatně zapůjčila na půl roku společnost Central Group, což vedení metropole velice ocenilo.

Přesun našeho asistenčního centra jsme rozložili do více dní tak, aby co nejméně narušil služby, které poskytujeme ukrajinským uprchlíkům. Rád bych poděkoval všem, kteří se na provozu i přesunu asistenčního centra podílejí, ať už to jsou složky záchranného systému, úředníci, neziskové organizace, dobrovolníci nebo komerční subjekty. Díky jejich usilovné práci se podaří dodržet závazek přestěhovat se do 14. dubna, jak jsme slíbili. Zároveň zůstane zachován vysoký standard poskytovaných služeb,“ říká primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib.

V rámci přesunu a následného provozu KACPU ve Vysočanech bude kladen důraz na to, aby nové lokalitě nepřineslo centrum žádný negativní vliv. Krizový štáb hl. m. Prahy zároveň doporučil zajistit prostory menšího odděleného pracoviště přímo na Magistrátu hl. m. Prahy pro účely podpory vyřizování víz pro uprchlíky. Zároveň štáb jednal i o přesunech větších skupin osob se specifickými potřebami s tím, že je nutná kooperace s jednotlivými složkami státu při jejich ubytování v odpovídajících podmínkách.

Počet odbavených lidí denně se podle statistik v posledních týdnech mění jen nepatrně, za včerejší den odbavilo centrum 1023 uprchlíků a poskytlo ubytování 78 lidem. Celkem pražské KACPU odbavilo ke včerejší půlnoci 70 632 osob a ubytovalo 6 069 lidí. Podrobnější detaily mohou lidé nalézt na webové platformě Golemio zde.

A5_letak_ukrajina_asistencni_centrum_KCP_V21

Leták ke stažení zde.