Městské zahradničení je výborná příležitost pro posilování vztahů v místní komunitě, umožňuje lépe poznat své sousedy a k tomu si zajistit vlastní výpěstky. Komunitní zahrady jsou fenoménem posledních let, nabízejí lidem aktivní trávení volného času a často ožívají kulturními a společenskými akcemi. První komunitní zahrada v hlavním městě se otevřela svým příznivcům už v roce 2012 právě na Sedmičce.

Prazelenina

prazelenina.cz | facebook | ul. Varhulíkové (u řeky), Praha 7

Komunitní zahradu Prazelenina založili v roce 2012 Matěj Petránek a Jiří Novák a byla prvním místem svého druhu v Praze. O rok později vznikl spolek Prazelenina z.s., který nyní komunitní zahradu Prazelenina (pěstitelský klub s kavárnou) provozuje. Sezóna trvá obvykle od dubna do října. V zahradě se angažuje zhruba 100 zahradníků a o provoz se stará asi 30 dobrovolníků. Na zahradě je maringotka s kavárnou, která pomáhá provoz zahrady financovat.

MetroFarm

metrofarm.cz | facebook | Císařský ostrov (mapa), Praha 7

Snahou MetroFarm je udržitelný provoz komunitní zahrady a malého hospodářství v centru Prahy. Spolu s tím vytvoření odběrného místa pro produkty ekologicky hospodařících zemědělců. Zájemce si může v komunitní zahradě založit vlastní záhon nebo „adoptovat“ slepici – a zajistit si přísun vajíček od spokojených slepiček – kozu či ovci. Členové se společně starají o zvířata, obhospodařují záhony a společné prostory.

Tygr v petrželi

tygrvpetrzeli.cz | facebook | Ostrov Štvanice 858, Praha 7

V létě 2018 se v západní části Ostrova Štvanice, poblíž divadelního prostoru VILA Štvanice, začalo pracovat na komunitní zahradě, která nese název Tygr v petrželi. Záměr vybudovat zahradu vzešel z popudu Magistrátu hl. m. Prahy, městské části Praha 7 a divadelního spolku Tygr v tísni, který provozuje výše zmíněnou VILU, a odtud tedy i název zahrady. Zájemce si může pronajmout jeden či více paletových záhonků o rozměrech 120x80x40 cm a pěstovat si na něm plodiny dle svých preferencí.

Botanicula

elpida.cz/botanicula | ul. V Přístavu 10, Praha 7

Botanicula je malá komunitní zahrada, kterou společnými silami otevřela pobočka Elpidy a Nadační fond Agora 7. Zahradu, která vznikla u Přístavu 7, kulturního a vzdělávacího centra pro seniory, tvoří 11 vyvýšených záhonů, které jsou k drobnému zahradničení k dispozici nejen aktivním seniorům, ale všem zájemcům, kterým ruce zabořené v hlíně dělají stejnou radost jako jejím zakladatelům. Předpokladem zapojení je možnost pravidelně se o zahrádku starat a alespoň 1 × měsíčně se sejít s ostatními na organizačním setkání. Přístupná je i odpočinková zóna s herním prostorem na pétanque.

Mapa komunitních zahrad a kompostérů v ČR – mapko.cz:

Metodika zakládání komunitních zahrad

Kokoza – komunitní zahrady, kompostování