archivní článek, informace již nemusí být aktuální

Rodačka z polského Těšína Katarzyna Byrtek (Zorya Blue) žije v Praze prakticky celý svůj dospělý život. Už při studiích žurnalistiky v Krakově si do rozvrhu přibrala slovanskou filologii se specializací na Česko. Právě ta ji zavedla do Prahy k magisterskému programu mediálních studií na Karlově univerzitě. Kromě překládání, tlumočení a výuky polštiny zde psala jednu dobu o naší metropoli i turistické průvodce.

Nějaký čas byla šéfredaktorkou polské on-line verze českého lifestylového magazínu Heroine. Právě ten před pár lety přinesl do našeho mediálního prostředí aktuální společenská a ženská témata, která do té doby neměla adekvátní platformu. Katarzyna však jen slepě nepřeklápěla český obsah, ale musela jít radikálnější cestou. „Témata, o kterých český Heroine píše, se v Polsku řešila už před deseti lety. Feminismus je v Polsku více rozvinutý než tady, byť tomu mnohdy lidé nemohou uvěřit vzhledem k tomu, co se v Polsku řeší, ať už jde o zpřísnění potratového zákona nebo otázku registrovaného partnerství. Je ale důležité rozlišovat, co říká vláda a co si myslí většinová společnost. Spousta kroků, které dělá polská vláda, nepochází z vůle lidu,“ zdůrazňuje.

Katarzyna se současně s touto prací začala intenzivně věnovat burlesce. „Ve chvíli, kdy časopisecký projekt dostal stopku z vedení vydavatelství, jsem si řekla, že je čas budovat mé burleskní impérium,“ říká se smíchem. Její burleskní alter ego nese jméno Zorya Blue. „Při show tvoříte nějaký svět a nápadité jméno k tomu patří.“

Při otázce na definici burlesky se zasmála, prý by o tom mohla mluvit hodiny. Už samotný termín burleska je odvozen z italského slovesa burlare – smát se. „Pro mě samotnou je to umění performance, v němž je nutné mít nejen zajímavý nápad a kostým. Během čísla sice totiž odhazujete kousky oblečení, ale je důležité, jak to děláte, a ne, co ukážete, ale spíš co neukážete. Jde o zážitek a práci s tělem. Je to umění. Pro mě burleska symbolizuje i to, že každé tělo je krásné.“ Právě tento vzkaz předává i na svých kurzech burlesky. „Nejde o to, naučit se nějakou choreografii, ale o to, najít svoje sebevyjádření a cítit se dobře ve vlastním těle, zkrátka líbit se sám sobě.“

Pro dobrou show je prý zase důležitá energie a charizma vystupujícího. O výjimečnosti burlesky se můžete sami přesvědčit třeba v sobotu 3. června během Blue Burlesque Show v Klubu Letka. Uvidíte nejen Zoryu, jež je také producentkou této show, ale i dva perfomery, Dana Woodmana a Stephana Skowského. Podobné show přiváží i do Brna, Olomouce, Plzně a Zlína. A za čas do Katarzynina portfolia přibude i knížka o burlesce, kterou má v plánu napsat přes léto.