Začátkem ledna zemřel v Praze šestašedesátiletý muž, který přespával na ulici. Této tragédii je však snadné předejít. Pro lidi bez domova má i letos hlavní město připravené noclehárny a v ulicích jsou každou noc v pohotovosti terénní týmy, které možnost přenocování nabízí a pomáhají tím předcházet dalším obětem. Magistrát hl. m. Prahy zároveň vyzývá veřejnost, aby byla k lidem bez domova všímavá a šířila povědomí o možnosti přenocovat v teple. Pomoc je možné lidem bez domova přivolat na lince 156.

V mrazech jde lidem na ulici o život. Jsou pro ně připravené noclehárny, kde mohou přenocovat a najíst se, ale je důležité, aby o pomoci věděli. Ulice, parky i zákoutí pravidelně obchází terénní sociální týmy, chci ale poprosit o všímavost také veřejnost. Pokud večer nebo v noci potkáte člověka v nouzi, pomoc mu můžete přivolat na lince 156. Strážníci přijedou, nabídnou noc v teple a mohou i zprostředkovat odvoz terénním týmem,“ řekla radní hl. m. Prahy pro sociální politiku Milena Johnová.

Radní se pro letošek zaměřila, společně s týmem odborníků, na snižování bariér. Ty totiž některé lidi bez domova od vyhledání noclehu v minulosti odrazovaly. Nově jsou na noclehárnách ve vybraných prostorách k dispozici i pelechy a venku zimní kotce pro psy, se kterými jejich majitelé dříve raději zůstávali na ulici. Pomoc letos snadněji získají také lidé se zdravotními komplikacemi, pro které je nově zajištěna možnost ubytování v azylovém domě s ošetřovatelskou péčí nebo na specializované ubytovně.

Pomoci mohou lidé pěti způsoby. Nejdůležitější je umět přivolat pomoc strážníků, ale možné je také darovat například oblečení nebo trvanlivé potraviny, přispět finančně, zapojit se dobrovolnicky, nebo si jen zjistit o situaci lidí na ulici víc informací. Děkuji všem, kteří pomáhají – veřejnosti i pracovníkům sociálních služeb, kteří pracují v zimě se speciálním nasazením,“ poděkovala radní Milena Johnová.

Leták Jak pomoci lidem bez domova během zimy?


Zakoupit lze nocleh (a doprovodné služby) lidem bez domova i pomocí projektu Armády spásy Nocleženka za 100,- Kč.

V rámci Nocleženky se člověku bez domova dostane:

  • noclehu ve službách Armády spásy
  • polévky s pečivem a teplým nápojem
  • možnosti vykonat osobní hygienu
  • zdravotní prohlídky a ošetření v ordinaci
  • schůzky se sociálním pracovníkem, který mu pomůže řešit jeho životní situaci
  • možnosti pokračovat v systému služeb Armády spásy