Odborníci upozorňují, že téma umírání a smrti má své nezastupitelné místo v životě dětí a mládeže. Přestože to může být náročné, je důležité s ním otevřeně pracovat i ve školním prostředí. Organizace Cesta domů proto pořádá debatu určenou pedagogům i široké veřejnosti, která se uskuteční v úterý 19. března 2024 v Biu Oko. Od 17 hodin odborníci představí širší kontext a praktické příklady, včetně diskuze nad otázkami, jak se vyrovnat s těžkými situacemi spojenými s nemocí nebo úmrtím ve školském prostředí. Vstup je zdarma.

Hosté besedy:
Mgr. Sylvie Stretti, Ph.D. (Poradna pro pozůstalé Vigvam)
Mgr. Martina Tesařová (Domácí hospic Cesta domů)
Mgr. Tereza Gafna Váňová (Lauderovy školy v Praze)

Moderuje Mgr. Daniel Pražák (pedagog, autor podcastu Hovory z kabinetu)

Vstup na besedu je volný do vyčerpání kapacity sálu, zájemci si mohou vyzvedávat vstupenky zdarma v pokladně kina.

Účastníci na místě zdarma obdrží nový titul nakladatelství Cesta domů, publicisticky laděný sešit nabízející rozhovory a články odborníků, kteří radí, jak se připravit na situace spojené s umíráním a smrtí ve školním prostředí Je smrt školou povinná…?!. Otázky do diskuze lze položit už teď prostřednictvím formuláře.

„Děti všechno vidí, ale dají si to do špatných souvislostí. A snaha jim neublížit může být nakonec poškozující. Často je naše tendence s dětmi o smrti nemluvit a vyhýbat se jí motivována tím, že chceme děti chránit a nevystavovat je těžkému tématu. Ale ony ho žijí. A potřebují pravdivé informace a přítomnost dospělého, který je pro ně oporou,“ upozorňuje v textu publikace terapeutka Tereza Olivová z Poradny Vigvam.

Akce se koná pod záštitou starosty městské části Praha 7.

událost na facebooku

Organizace Cesta domů dále nabízí zážitkové workshopy a metodické listy či kurzy zdarma pro pedagogy, aby získali potřebné kompetence pro práci s dětmi v obtížných situacích. Tyto zdroje jsou dostupné na stránkách cestadomu.cz/pedagogove.

Beseda, kurzy i materiály jsou zdarma díky podpoře Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je realizován v rámci Fondů EHP a Norska.