archivní článek, informace již nemusí být aktuální

Zůstáváte přes léto v Praze? I tady lze zažít dobrodružství a pěknou divočinu. Vyrazit můžete třeba jen na jediný den a nepotřebujete k tomu ani auto. Výlety, které jsme pro vás vybrali, jsou dostupné veřejnou dopravou přímo ze Sedmičky. Ať už vás víc láká příroda anebo památky, doufáme, že vás náš výběr inspiruje. Přejeme krásné léto a šťastnou cestu!

Výlety hned za humna

Tyto výlety jsou:

  • na území hl. m. Prahy
  • zaveze vás tam pohodlně tramvaj přímo z Prahy 7
  • v průměru pojedete půlhodinku, jen výjimečně o něco déle
  • za cenu běžné jízdenky (24 nebo 32 Kč) nebo s Lítačkou

 

Divokou Šárkou pěšky
Všichni známe Divokou Šárku. Jak by ne, když tam z Prahy 7 vede přímé spojení – tramvaj 26 nás tam ze Strossmayerova náměstí zaveze přesně za 26 minut! Od konečné tramvaje vede krásná 8km cesta po červené značce až ke kostelu sv. Matěje. Jste-li v dobré kondici, hned na začátku na vás čeká odbočka na skálu Dolní Liboc a vyhlídku Dívčí skok. Dále jdete lesem a podél potoka. V půlce cesty – u Jenerálky – se můžete občerstvit. Ať už v nóbl restauraci Chorvatský mlýn (jídla přes 300 Kč) či v levnější restauraci Jenerálka (150 Kč). Nebo si vezměte jídlo s sebou a udělejte si piknik u malebného Šáreckého potoka. V závěru výletu vás stezka zavede ke krásným vilkám na Hanspaulce. Kousek od Sv. Matěje je zastávka autobusu 131, kterým se dostanete na Hradčanskou. V létě se v Šárce dá i koupat, a to buď na Džbáně (60 Kč za den), anebo v čistší, ale studenější vodě koupaliště Divoká Šárka (100 Kč za den).

Šárkou na kole
Další možnost, jak si užít Šáreckého údolí, je na kole. Terén je ideální pro rodiny s malými dětmi, protože cesta vede podél potoka, tedy mírně z kopce. Ale jak se dostat na výchozí bod? Nikomu se přece nechce šlapat nahoru po Evropské… Víte, že si kola můžete vzít do tramvaje? Musíte ale nastoupit na Hradčanské a dát si pozor, abyste nejeli v pracovní dny mezi 14. a 19. hodinou. Jinak je přeprava kol zdarma. Vystoupíte stejně jako v předchozím výletě na konečné tramvaje, pak už se ale neohlížejte na červenou turistickou značku vedoucí přes kopce a jeďte po cyklostezce A163 kolem koupaliště Divoká Šárka přes Jenerálku a pak klidnou ulicí V Šáreckém údolí po cyklostezce A17 až k Vltavě. Potom po bezpečné cyklostezce, která vede po chodníku, jedete proti proudu Vltavy zpět a Stromovkou se vrátíte do naší čtvrti. Celý výlet měří k Planetáriu 13,5 km.

 

Obora Hvězda
Další dobrá tramvaj je číslo 25. Ta nás totiž zaveze na Bílou Horu (opět ze stanice Hradčanská můžeme využít možnost vzít si s sebou kola). Vystoupíme na konečné, pokocháme se kostelem Panny Marie Vítězné a podivně klidnou atmosférou areálu kláštera benediktinek, stojícího na rušném místě jedné z příjezdových cest do Prahy. Sice zde nejsou značené turistické stezky, ale ulicí Řepskou se dá snadno najít vyhlídka a mohyla na kopci Bílá hora, opředeném dějinami a kulturou. Odtud vede několik cest k nedaleké oboře Hvězda. Milovníci historie a umění si mohou prohlédnout zdejší letohrádek, projít si aktuální expozici, užít si klid a chlad hvězdicovitého podzemí či se ztratit ve zdejším lesoparku. Je to krásná procházka na nedělní odpoledne, která vaše nohy bude stát jen 3 km. Zpět vás z Vypichu zaveze znovu tramvaj č. 25.

 

Z Hvězdy přes Petřín až domů
Cítíte se po procházce Bílou Horou stále svěží? Pokračujte pěšky nebo na kole kolem Ladronky a přes Petřín a Pražský hrad až na Sedmičku. Do Letenských sadů je to z Bílé Hory pouhých 8 km, během nichž až na pár úseků neuvidíte ani jedno auto. Pro občerstvení naši znalci doporučují zastávku u Černého vola, v jedné z nejstarších a nejlepších pražských hospod, která se nachází v blízkosti Černínského paláce. Dejte si řezaného kozla a vyhlášené matjesy a cesta skrze zástupy turistů kolem Pražského hradu bude o mnoho snesitelnější.

 

Za lesem do Modřan
Tramvaj číslo 17 není ideální jen k vyhlídkové jízdě centrem a k cestě do Národního divadla, ale i jako spojení s krásami jihu. Například Modřanská rokle nabízí 5km procházky lesem. Stačí vystoupit u Polikliniky Modřany (33 minut ze Strossmayerova náměstí). Na konci procházky máte na výběr: buď se vrátíte k výchozímu bodu a prohlédnete si rokli z opačné perspektivy, anebo nepohrdnete 45minutovou cestou MHD, autobusem 113 z Písnice na Kačerov a pak metrem.

 

Za kulturou a historií na Zbraslav
Tramvají číslo 17 ale můžete vyrazit i směrem na Zbraslav. Ano, tentokrát už musíte přestoupit, a to na zastávce Nádraží Modřany na autobus 165. I tak vám cesta bude trvat jen 45 minut a pořád vám zde platí Lítačka (anebo jízdenka za 32 Kč). Vynaložené námahy rozhodně nebudete litovat. Na Zbraslavi sice už nenajdete expozici asijského umění Národní galerie, lákadlem ale zůstávají okolní zalesněné kopce. Vystoupíte-li na zastávce Závist nebo Nádraží Zbraslav, ocitnete se na úpatí dvou kopců – Závisti a Šance. Na oba vede žlutá turistická značka a oba jsou památkou po keltském osídlení. Ostatně, pokud si nemůžete vybrat, lze zdolat oba a užít si krásný celodenní výlet. Na děti tu čeká minizoo, jež se nachází na modré, která vede podél potoka v údolí. Zpět se dostanete stejnou cestou.

 

Za koupáním v Praze
V létě nás možná víc než procházky láká koupání. Na Džbán a do Divoké Šárky je to asi 45 minut tramvají a pěšky. Petynka je ještě blíž – zaveze nás tam tramvaj 25, zastávka Hládkov. U této zastávky je mimochodem i volně přístupné dětské brouzdaliště, které má jedinou chybu: vysazené stromy ještě nedorostly a stínu je tu poskrovnu. Na Petynce ovšem zaplatíte víc než jinde – 160 Kč za den. Pokud chcete zažít krásy ekologického koupání, jeďte do Radotína – tramvají číslo 12 na Smíchovské nádraží a pak autobusem 244 anebo vlakem z hlavního nádraží. Kousek od centra obce je nově vybudovaný biotop, kde v ceně 100 Kč za den máte i romantické kvákání žabiček.

 

Metrem až do lesa
I jízda metrem může být způsob, jak být za půlhodinky v lese. Skočte na Vltavskou a za 20 minut jste na Chodově. Největší nástrahy nečíhají ani v divočině, ani v podzemí, ale v obchoďáku, který stojí nad výstupem z metra. Chvilku vám potrvá, než najdete východ. Ale nepropadejte panice! Miňte dlouhou řadu pokladen a na konci haly u informací vyjeďte eskalátorem do prvního patra. Odtud se dejte vlevo a nechte se dlouhou chodbou vynést až na čerstvý vzduch staveniště. A pak už jen přes rušnou silnici, doleva kolem několika paneláků a jste tam. V Kunratickém lese! Doporučujeme dát se vlevo, kolem majestátního památného dubu, a pokračovat po asfaltce, která se brzy změní v měkkou lesní pěšinu. Tabule naučné stezky už vás navedou na dochované valy zbudované husity, za nimiž se úspěšně bránili královským zbrojnošům a v roce 1421 dobyli a vypálili Nový hrad (německy Wenzelsburg), čehož se naštěstí král Václav IV. nedožil, protože tu o dva roky dříve zemřel. Ačkoliv byly ruiny hrádku, na jejichž místo dnes vede obnovený dřevěný most, na konci 19. století srovnány se zemí, k vidění jsou obnažené gotické sklepy a vlčí jáma. Po strmé ostrožně pak sestoupíte ke Kunratickému potoku, který vrch obtéká, a vydáte se dále, až k zahradní restauraci U Václava IV. a lesní zoo. Na cestě u potoka pak můžete obdivovat snad nejvyšší pražský smrk (měří 40 metrů), zahlédnout stádo muflonů, kteří pronikají až do sousedícího areálu Thomayerovy nemocnice v Krči, tajit dech nad jedním z šesti vzácných datlů nebo se polekat nesytky sršňové, motýlka s mimikry sršně.

Výlety stále s Prahou v zádech

Tyto výlety jsou:

  • mimo území hl. m. Prahy, ale pořád blízko

  • maximálně hodinu cesty ze Sedmičky

  • nástupní bod se nachází přímo v Praze 7, resp. na Hradčanské

  • do většiny míst platí tarif PID (Pražské integrované dopravy)

 

Autobusem za krásami Kokořínska
Z Nádraží Holešovice jezdí přímé autobusy do jedné z nejkrásnějších přírodních oblastí v Čechách – Kokořínska, ideálního místa pro jednodenní výlet. Cesta trvá maximálně hodinu a vystoupit můžete dle vlastní volby v Želízech, Tupadlech, Medonosech či Dubé. Za ani ne 60 minut se tak ocitnete v kouzelném kraji typu Českého ráje, ovšem s citelně menším počtem turistů. Ze všech zmíněných vesnic vedou značené cesty.

 

Krajem protektorátního pohraničí
Věděli jste, že Sudety ve svém nejbližším bodě nebyly od Prahy 7 dál než nějakých 40 kilometrů? Hranice vedla napříč Kokořínskem, počínaje Liběchovem. A tak Mělník, Mšeno a Bělá pod Bezdězem byly v „Čechách“, zatímco už Wegstädtl (Štětí), Dauba (Dubá) či také samotný Bezděz už v Sudetech. Vystupte z autobusu v Tupadlech a jděte po modré cestou pískovcových skalních reliéfů, kde v 19. století sochař Václav Levý (původním povoláním zámecký kuchař) vytvořil řadu lesních soch – například Hada či Sfingu. Dále po žluté dojdete do Želíz a po modré kolem známých Čertových hlav do Liběchova, kde lze nastoupit už na zastávce Boží Voda (což dělá celkovou procházku dlouhou 6 km) anebo se projít další 1,5 km do centra, kde je veřejně přístupná zámecká zahrada.

 

Tajemný Pustý zámek
Úžasný, až dobrodružný výlet vás čeká, když vystoupíte kousek před Dubou, v Zakšíně, odkud se po červené vydáte skalním městem kolem zříceniny Pustého zámku. Cesta dále vede po zelené malebným venkovem. Za Novými Osinalicemi lze odbočit na modrou do Chudolaz, což tvoří celkem 8 km. Pokud je vám to málo, pokračujte stále po zelené až do Tupadel kolem rozhledny Slavín. Jedná se o část velkolepého, leč nedokončeného projektu patriota Antonína Veitha (mimochodem patrona sochaře Levého), který měl zahrnovat sochy 24 významných osobností českých dějin. Dnes je zde buddhistický chrám Samadhi. V Tupadlech nejen že nasednete na zpáteční autobus, ale ve stejnojmenné restauraci se zahrádkou se i občerstvíte.

 

K soutoku Vltavy a Labe
Pokud jste spíše městský typ, stačí vystoupit již po 35 minutách jízdy autobusem z Nádraží Holešovice v Mělníku. Můžete zde zajít do kostela sv. Petra a Pavla, do městského muzea, navštívit mělnické podzemí či kostnici nebo se pokochat soutokem Labe a Vltavy. Každou sobotu probíhají na náměstí příjemné trhy, jejichž součásti je i malý bleší trh. A pokud chcete tip na opravdu výbornou akci, pak zde 9. září proběhne další ročník Dne zvoníků, kdy vás mělničtí zvoníci provedou městem a jeho zvonicemi a předvedou staré umění ručního rozeznívání zvonů.

Kam autobusem z Hradčanské?
Hradčanská je prakticky v Praze 7, tak proč nevyužít autobusových spojení na západ? Vydat se můžeme třeba do Jenče (30 min.), Unhošti (35 min.), Kamenných Žehrovic (35 min.) či Rakovníka (1 hod.).

 

Kladenskými lesy a háji
Kamenné Žehrovice jsou, co by kamenem dohodil od Turyňského rybníka, kam vede červená turistická a také okružní Drvotova naučná stezka. Po zelené se z Žehrovic nebo od rybníka dostaneme k přemyslovskému hradišti Libušín, v legendách spojovanému s Krokovou dcerou Libuší. Hradištěm vede kilometrová naučná stezka a každou poslední sobotu v měsíci zde od 14 hodin probíhá komentovaná prohlídka. Po žluté turistické se dostanete z Žehrovic do bývalého dolu Mayrau, kde můžete navštívit hornický skanzen. Všechny tyto stezky a místa se dají kombinovat dle libosti a formy od 5 do 20 km.

 

Za koupáním do Kladna
Město Kladno překvapí svou nabídkou – navštívit můžete zdejší muzeum či medvědárium, v parných dnech pak akvapark a letní koupaliště Sletiště – celodenní vstup pro dospělého zde vyjde na 80 Kč.

 

Pivní turismus po Rakovnicku
Náš nejambicióznější výlet vás už poměrně hodně vzdálí rodné hroudě. Autobusem z Hradčanské pojedete až do Rakovníka, kde si můžete prohlédnout Muzeum T. G. Masaryka, zbytky hradeb, kostely a synagogu. Pak se můžete vypravit pěšky po červené a modré přes Belšanku lesem. Po 8 km cesta křižuje silnici 237, odkud ze zastávky Lužná, Červený kříž můžete jet zpět do Prahy. Anebo se z Rakovníka můžete vydat na cestu pro pivaře a milovníky starých vlaků: na Vrchlického náměstí si dáte několik místních piv Bakalář. Po modré se pak vypravíte přes zříceninu Hlaváčov do Lužné u Rakovníka, kde je proslulé Železniční muzeum, a pak po modré a červené přes hradiště a kopec Louštín (535 m n. m.) do krušovického pivovaru. Na rozdíl od rakovnického umožňuje ten krušovický i prohlídku, kterou je ale třeba zarezervovat nejlépe týden předem. Cena včetně degustace a suvenýru je 160 Kč. Najíst se můžete ve známé restauraci U Lípy. Po této pivní exkurzi vám určitě nebude vadit, že doprava domů je poměrně komplikovaná. Dva autobusy a pak MHD vás ale spolehlivě dostanou na Strossmayerovo náměstí za asi 90 minut.

 

Po kolejích z Holešovic
Znáte vlakovou zastávku Praha-Holešovice? Není to nádraží Praha Holešovice, ale retro zastávka s nástupištěm prakticky v poli, kterou najdete u ulice Železničářů. Z holešovické strany je vstup vedle Golf arény, z Bubenské se musí projít kolem hlídaného parkoviště a ubytovny Na Šachtě. Z této zastávky je přímé vlakové spojení na sever. V Kralupech jste za 30 min., v Nelahozevsi za 45 min. Před Kralupy se nacházejí zastávky Roztoky, Řež, Libčice a jiné, odkud vedou pěkné procházky podél Vltavy nebo do okolních kopců.

 

Z Kralup do Máslovic
Z Kralup se můžete vydat třeba po pravém břehu Vltavy po červené směrem k Praze. Po 7 km dojdete k přívozu u Libčic, odkud vám jede vlak zpět. U přívozu je kromě občerstvení také rozcestí s 1,5 km dlouhou Máslovickou naučnou stezkou, která vás dovede do Máslovic a jedinečného muzea másla (otevřeno o víkendech). Anebo můžete pokračovat dále podél Vltavy až do Řeže, oblíbené mezi některými lezci pro své divoké skály. Z Kralup je to 11 km. Pojedete-li na kolech, nic vám nebrání vzít si kolo do vlaku a z Kralup pak dojet až domů – do Stromovky je to 25 km.

Rozhlédni se, člověče
Když z vlaku vystoupíte v Roztokách, můžete se těšit na nádhernou procházku, jež spojuje přírodu s počátky české kultury a osídlení. Půjdete po zelené podél toku Vltavy až na Levý Hradec, kde kdysi Bořivoj vybudoval první kostel v Čechách. Odtamtud budete pokračovat po žluté přes hradiště Řivnáč až do Úholiček, dále po naučné stezce s názvem Rozhlédni se, člověče zpět k řece, kde nastoupíte na vlak. Celý výlet má 10 km, pokud se vám to zdá moc, lze jej šikovně zkrátit například z Řivnáče přímo do železniční zastávky Úholičky anebo lze vystoupit rovnou v Levém Hradci a procházku po břehu Vltavy nahradit stejně malebnou, jen rychlejší vlakovou projížďkou.

 

Na pivo do Únětic
Další výlet z Roztok vede údolím Únětického potoka. Modrá stezka vás po 4,5 km zavede přímo do Únětického pivovaru, který se pyšní vlastní restaurací a výčepem. Občerstvit se ale můžete i po cestě. Asi 1 km před pivovarem je totiž malebný vesnický dvorek, rodinný podnik U Lasíků. Pokud se ovšem chcete pořádně projít, odbočte po cestě z Roztok na zelenou u Alšovy vyhlídky a přes Kozí hřbety dojdete do Horoměřic. Pokud ještě (je to už 6,5 km od začátku trasy) nejste unaveni, pak máte na výběr – po červené k Sv. Juliáně a pak po žluté na Přední Kopaninu, odkud jezdí MHD autobus na Veleslavín, anebo po zelené až na Veleslavín, kde chytnete autobus 131 na Hradčanskou. Dohromady je to asi 11 km.

 


Samozřejmě možností, kam se do okolí Prahy vydat ze Sedmičky na výlet, je nepřeberné množství. Jen za 5, resp. 15 minut se totiž dostanete na Masarykovo, libeňské nebo hlavní nádraží, odkud můžete vyrazit po celém Středočeském kraji i republice.

A jaký je váš oblíbený výlet? Napište nám na redakce@hobulet.cz