archivní článek, informace již nemusí být aktuální

Koncert čtyř současných hvězd české, slovenské a polské hudební scény připomene v Praze 7 „předehru sametové revoluce“, jak označil festival Polsko-československé solidarity ve Vratislavi v roce 1989 Václav Havel.

Myslím si, že pro lidi, kteří se tam dostali, tak že to pro ně je to strašně velká vzpruha, že to, co tam získali, ten dojem, tu euforii, to že si přivezou do Československa zpátky a už jim to nikdy nikdo nemůže vzít,“ řekla mluvčí Charty 77 Petruška Šustrová v rádiu Svobodná Evropa po návratu z Polska. Vyjádřila pocity několika set mladých Čechů, kterým se podařilo i přes ostré hraniční kontroly dostat na Přehlídku nezávislé československé kultury v polské Vratislavi. Festival byl vyvrcholením dlouhé spolupráce polského a československého disentu, díky které vznikla unikátní a ve východním bloku první přeshraniční disidentské organizace – Polsko-československá solidarita.

Vratislavský festival a polsko-československou spolupráci na cestě ke svobodě připomene ve Vratislavi a Praze série událostí, mezi jejichž iniciátory patří Nadace Polsko-československé solidarity a Polský institut v Praze. Hlavním bodem pražských oslav bude koncert Generace 89, který se uskuteční v předvečer výročí festivalu – 2. listopadu v  La Fabrice. Vystoupí na něm hudebníci, pro které je už rok 1989 vzpomínkou z dětství nebo kapitolou z historie. Jak vnímají přelomové události, díky kterým už třicet let žijeme ve svobodných zemích? Vystoupení slovenské hvězdy Katarzie, českých Tata Bojs a dvou výrazných polských kapel Lao Che a Hańba budou střídat rozhovory s pamětníky a vizualizace z dílny Lunchmeatu. Vstupenka stojí symbolických 89 Kč.

Spolupráci opozičních hnutí Polska a Československa připomene i výstava, která bude od 24. 10. prezentovaná v Holešovické tržnici. Výstava sPOLeCZně se zaměřuje na vztahy mezi Poláky a Čechy od osudného roku 1968 a mapuje jak se „odzdola” rodila nová demokratická střední Evropa.  

Více na: www.facebook.com/events/408235793118416/, www.polskyinstitut.cz/program/generace-89