archivní článek, informace již nemusí být aktuální

O víkendu 22. – 23. června se v Průmyslovém paláci koná druhý ročník festivalu novodobých kutilů Maker Faire Prague. Od soboty 10.00 do neděle 18.00 se Výstaviště Praha promění v jednu velkou dílnu pro veřejnost. Velká oslava novodobého kutilství, tvoření a vynalézání nabídne v rámci téměř 200 expozic také kreativní workshopy. Významná bude přitom účast světových legend tzv. maker movementu, renesance kutilství a vynalézání, která souvisí i s novými technologiemi.

O  tom, že technologie nejsou jen doména mužů, se budou moci na festivalu návštěvníci přesvědčit i díky úspěšným českým projektům Czechitas wITches. S podporou americké ambasády se ale letos setkáme i se dvěma ženskými legendami světového rozměru.

V sobotu od 15 hodin vystoupí na hlavním pódiu Stefania Druga, výzkumnice a reformátorka v oblasti vzdělání, která pomohla založit globální komunitu pro vzdělávání makerů ve 40 zemích, včetně 10 zemí Afriky.  Její přednáška „Hraní, bastlení a vynalézání s umělou inteligencí“ a následně workshop „Umělá inteligence pro rodiny“ se bude týkat platformy Cognimates, otevřené platformy pro vzdělávání v umělé inteligenci, který vytvořila na věhlasném pracovišti Media Lab univerzity MIT.

V neděli od 14 hodin pak vystoupí americká youtuberka Estefannie, programátorka a inženýrka z Houstonu v Texasu, která ráda staví přetechnizované stoje a při tom dokumentuje proces učení, prototypování, testování, chybování a tvoření na svém YouTube kanálu Estefannie Explains It All. Bude vyprávět o své cestě makera a jak pro ni bylo důležité dělat chyby a rozbíjet věci, aby mohla stavět něco nového. Bude své posluchače ponoukat, aby vyšli ze své komfortní zóny, pustili se do vlastních projektů a nebáli se při tom dělat chyby.

Aktivity pro celou rodinu najdou návštěvníci festivalu Maker Faire Prague v podstatě u každého stánku. Navíc se mohou při procházení areálem těšit třeba na novou hru Maker Caching a hledat skryté poklady s pomocí elektronického festivalového odznaku. Na workshopech si mohou návštěvníci vyrobit například svíticí náušnice, uchošťourové dělo, auto poháněné pastičkou na myši, kráčejícího robota nebo vlastní kožený pásek. Některé workshopy jsou však časově i kapacitně omezené a uskuteční se ve vyhrazených zónách. Proto je dobré návštěvu dobře naplánovat a předem se přihlásit prostřednictvím webových stránekfestivalu.

Maker Faire je největší světová přehlídka novodobého kutilství a kreativity, která se pořádá od roku 2006 v mnoha městech po celém světě.  

Další informace najdete na webových stránkách festivalu Prague Maker Faire nebo FB Události Maker Faire Prague 2019