archivní článek, informace již nemusí být aktuální

Zatímco některá místa ve světě i v Česku se začala profilovat jako „bezdětný“ provoz, což v praxi znamená, že umístíte u vchodu či na webové stránky upozornění typu „Pouze dospělí“, „Vstup od 18 let“ nebo „Ubytování bez dětí“, Praha 7, zdá se, je naopak rájem pro rodiče. Dítě jakéhokoliv věku rozhodně nezůstane stát před dveřmi. Ať už se jedná o kavárnu, restauraci, pohybové nebo kulturní aktivity – Sedmička je „kids friendly“!

Často v poslední době vídáme či slýcháme frázi „baby/kids/family friendly“ (česky: vstřícné k miminkům, dětem či rodinám). Sami jste si možná všimli, že místa, která navštěvujete, jsou v mnoha případech uzpůsobená dětem. Tedy taková místa, která nejsou primárně cílena na „zákazníka“ někde mezi 0 a 10 lety. Hodně dětí má tak možnost poznat kavárenský, restaurační, ba i hospodský život dlouho předtím, než si zde samy zaplatí svůj první drink či večeři. Jejich prarodiče často říkají, že takový obrázek z gastronomického zařízení byl před rokem 1989 nemyslitelný. A ačkoliv děti tehdy vesele běhaly tátům pro pivo do džbánku, pokud šlo o společně strávené odpoledne, či dokonce večer v restauračním zařízení, tvářili se hostinští nanejvýš neochotně a rodiče si připadali, že snad páchají trestný čin. Ano, kdo by také bral dítě do zakouřených prostor… Mnozí z této generace se ale zároveň shodují, že i kdyby zákaz kouření platil už tehdy, stejně by si rodiče sedící s miminky nebo batolaty v restauraci připadali jaksi nepatřičně.

Dnes je situace zcela jiná. Narozením dítěte nic „nekončí“ a rodiče mohou i nadále provozovat téměř všechny aktivity tak, jak byli zvyklí, dokud byli bezdětní. Pokud jste mistři improvizace a se svým potomkem prostě jdete na blind kamkoli, kdykoli a v jakémkoli rozpoložení dítěte, máte náš obdiv. Pokud jste ale rodičovstvím přeřadili do módu šachista, který chce být o několik tahů napřed a situace předjímá, máme pro vás několik tipů – gastronomických, kulturních, nebo kam s dítkem, když se vám zrovna chce třeba tančit. Začněme ale obecnějším tématem, které tak trochu rozděluje společnost: Patří vůbec děti do kaváren a restaurací?

Bejby nebude sedět v koutě!

Některé maminky a tatínkové umějí dohnat personál kaváren a restaurací k šílenství. Ještě ani pořádně za sebou nezavřou dveře a už křičí směrem k obsluze, zda je k dispozici dětské menu, židlička, přebalovací pult či dětský koutek. Určitě každý z nás zažil i opačnou situaci, kdy se poněkud neurvale choval k dětem nebo jejich rodičům buď personál, nebo některý z hostů, který se cítil být přítomností dětí rušen. Ano, být malý znamená v mnoha případech být hlučný a být tak nějak všude po prostoru. Míra tolerance záleží na každém z nás a odpradávna platí, že psi štěkají a děti křičí. Je ovšem také povinností rodiče posoudit situaci a vyřešit ji tak, aby ostatní nebyli rušeni v tom, co přišli do restaurace či kavárny dělat. Selský rozum, empatie, ohleduplnost… to jsou vlastnosti, které často chybějí na obou stranách.

Jak se shodují provozovatelé podniků, i když máte nejlepší vůli být přátelský k dětským hostům, je až nepochopitelné chování některých rodičů, kteří si z personálu prakticky udělají hlídací chůvy, zatímco si v klidu popíjejí kávu. Asi nejlépe to za všechny shrnuje Daniel Kolský, majitel kavárny Café Jedna ve Veletržním paláci: „Každý den u nás vodí obsluha bezprizorní děti zpět k jejich rodičům od dveří nebo ze zázemí kavárny a překvapení rodiče často vůbec neřeší, že tím způsobují situace, které jsou nebezpečné pro děti, zaměstnance i ostatní hosty. Samotné, sotva chodící dítě pod nohami někoho, kdo nese horký čaj, opravdu není bezpečné. Sám mám tři děti a chodím s nimi do kaváren. Je ovšem potřeba vybalancovat to tak, aby prostor vždy fungoval pro všechny návštěvníky.“ „Jednička“ má sice vyčleněné zázemí pro děti, kvůli kterému je (pra)rodiči mohutně vyhledávaná, ale evidentně někteří pojímají velkorysé prostory celé kavárny jako jedno velké hřiště. Dětská zóna je umístěna v rohu pod schody, s klasickými hračkami i instalacemi, které připomínají umělecké artefakty. Rodič má k dispozici velký stůl a může zůstat s hrajícím si dítětem v kontaktu. Ideální, chtělo by se říci, jenže: „Prakticky trvale se potýkáme s tím, že je dětský koutek nevyhovující. Malý, velký, špatný, hlučný, nebezpečný… Opakovaně nás stejně tak upozorňují hosté, že už nebudou chodit do tak hlučného prostoru, kde rodiče nechávají běhat své děti po celé kavárně místo toho, aby byli spolu s nimi,“ dodává Daniel Kolský. Přesto Café Jedna neplánuje svůj dětský koutek rušit, ačkoliv to tak chvíli vypadalo, když v půlce února najednou zmizely všechny hračky. Tato událost se rázem stala i velmi diskutovaným tématem facebookové skupiny Letenská parta a právě diskuze pod nevinným dotazem jedné maminky „Kam se poděl dětský koutek?“ odráží pohled společnosti na to, zda děti mají chodit do gastronomických zařízení, nebo ne. Patrné byly tři názorové tábory – děti do kavárny rozhodně nepatří, patří, a třetí, kompromisní skupina zastávala názor: ano, pokud jsem schopen se o ně starat. Ale zpět k dětskému koutku v Café Jedna – kam tedy v únoru zmizel? „Každý koutek se musí někdy pořádně vyčistit,“ říká Kolský.

Kdo si hraje, nezlobí?

O tom, zda ten který podnik bude přátelský k dětem, tedy rozhoduje provozovatel především tím, jaký servis rodičům nabízí. Nejde jen o architektonické řešení, kam a jak umístit dětský koutek, zda jsou k dispozici vysoké židličky nebo jestli nabízejí dětské menu. Dost často o tom, zda místo bude plné dětí, nebo ne, rozhoduje i genius loci. Když si otevřu kavárnu v parku nebo restauraci u dětského hřiště, je alespoň část klientely dopředu jasná. Pokud je tedy někdo „samotář, lidem se vyhýbá, ale touží po hospůdce a stát se hostinským“, pak spolu s Cimrmany považujeme právě tato místa za vrcholně nevhodná. Praha 7 má ale (naštěstí) parků, zeleně a hřišť dostatek. A zřejmě i proto je zde hodně míst, kam usednout po procházce, fotbálku nebo houpání a ukojit potřeby jak dětí, tak rodičů.

Pokud se vydáme do Stromovky, najdeme zde místo, které je de facto součástí dětského hřiště, tudíž je rodiči s dětmi hojně navštěvováno. Restaurace Vozovna Stromovka stojí na místě původní vozovny tramvají a někdy je to tam opravdu jako na refýži – hodně lidí dovnitř, ven, dovnitř, ven, celý den, celý rok. „Rozhodně se snažíme být family friendly. Chceme, aby se u nás děti cítily dobře. Pořádáme dětské oslavy, programy, v dětském koutku si nejmenší mohou kreslit a houpat se na houpačce. Pořídila jsem papoušky a děti milují naše velké akvárium. Také máme dětské menu a velmi málo solíme i ostatní pokrmy. Zakoupit se dají i přesnídávkové skleničky. Na toaletách je přebalovací pult a máme i mikrovlnku k ohřevu dětských jídel,“ říká Petra Benešová, generální manažerka Vozovny. Ačkoliv jsou hned vedle hřiště, i oni se občas setkají s negativními reakcemi: „Někteří hosté si stěžují na hluk a pohyb dětí. V této lokalitě s tím ale musí počítat. Jsme prostě restaurace pro rodiny s dětmi.“

Pokud se pohybujete v horní části Stromovky a právě jste na Kaštánku doházeli míčem, xkrát prolezli opičí dráhu nebo se vám ještě točí hlava z kolotoče, máte to jen kousek do útočiště jménem Domeček. Ačkoliv se nezisková organizace Domus Vitae, která v bývalém drážním domku od loňského června provozuje kavárnu a komunitní centrum, zaměřuje na seniory, nejčastějšími návštěvníky Domečku jsou rodiče s dětmi. A je to tak v pořádku. Lidem okolo Domečku jde zejména o propojování generací. A tak v tomto jedinečném prostoru nedostanete jen kávu, domácí limonády nebo skvělé dorty, ale mnohem více. Kromě programů pro seniory zde probíhají i akce, které jsou kids friendly na druhou. „Od začátku jsme počítali s tím, že tady budou děti, a chtěli jsme je tu mít. Vybudovali jsme venkovní hřiště. Probíhají zde třeba kurzy tance s miminky, chystá se výtvarná a hudební dílnička,“ popisuje Tereza Kulhánková, ředitelka Domus Vitae. Co se přímé interakce senior – dítě týče, připravil Domeček projekt Čtecí babička, tedy pravidelné čtení pro děti, nebo venkovní pracovní dílnu.

Na cestě ze Stromovky směrem na Letenské náměstí je v Keramické ulici vegetariánská restaurace Vegtral. Disponuje dvěma velkými zahrádkami, přičemž na jedné z nich je umístěno pískoviště s hračkami. V teplých měsících tady bývá velmi rušno a mísí se tu různorodá klientela: hladoví, žízniví, bajkeři, pracující, rodiče s dětmi… „Obsluha tu někdy má větší přehled o dětech než jejich rodiče,“ říká spolumajitel Vegtralu Fredrik Aurell s úsměvem, za nímž je ovšem cítit lehký apel na ty, kteří přicházejí s dětmi. Kdo nemá sílu nebo náladu honit dítě po celé zahrádce a přilehlých ulicích, má ve Vegtralu ještě jednu možnost, která je i řešením při nevlídném počasí. „Nedávno jsme částečně zrekonstruovali vnitřní prostor a pro děti nově vyčlenili celou zadní místnost, kde mohou řádit v dětském koutku pod dohledem Pipi Dlouhé punčochy, jíst u malého stolečku, kreslit si, číst nebo odpočívat, zatímco jejich doprovod se může v klidu najíst. K dispozici je i mikrovlnka. Od přední části je tato rodinná zóna vzdálena dostatečně, takže opravdu nikdo nikoho neruší,“ říká Fredrik Aurell. Speciální dětské menu tady sice nemají, ale ve vegetariánské restauraci není těžké vybrat chutné pokrmy pro děti ze standardního jídelního lístku. „Vždy, když se chystám měnit menu, vzpomenu si na jednu maminku, která k nám chodí s šestiletou dcerkou pravidelně už dlouho a která mě několikrát prosila, že nesmíme nikdy z meníčka odstranit boršč, jinak bude mít peklo,“ prozradil Fredrik Aurell zdejší nečekaný dětský hit. 

I na rušném Strossmayerově náměstí lze najít azyl, který je velmi přátelský k dětem i rodičům: CrossCafe. V zadní části kavárny, o které často nevědí ani stálí zákazníci, je k dispozici bohatě vybavený dětský koutek čítající i televizi s možností pustit pohádky. Je obehnán zvýšenou ohrádkou, což sice pro notorické utíkavce nic neznamená, nicméně pro většinu rodičů to je naděje, že alespoň jednu kávu nebo rychlý update s kamarádkou stihnou.

Letenský park nabízí mnoho aktivit sám o sobě, nemá-li ale dítko ještě dost, vydejte se do Národního zemědělského muzea. Respektive naše doporučení míří ven, do zadní venkovní části (expozice uvnitř jsou ovšem taktéž skvělé a zábavné i pro děti). Stylizovaná prvorepubliková zahrada s kolotočem, altány, pergolami, lavičkami a dvorečkem se zvířaty je atrakcí nejen pro malé. Na volně přístupném pozemku najdete i roztomilý domek s názvem Záletná pro všechny hladové a žíznivé, s dětmi nebo bez. Na skvělou pizzu (celou nebo jen kus) sem chodí široké okolí, ale menu je mnohem pestřejší.

Za děti kulturní

Pojďme nyní od káviček, knedlíků a pizz za potravou pro duši. Jít s dcerou nebo synkem do kina na „dospělácký“ film? Vzít malé děti s sebou na výstavu, aniž by se nudily? Donedávna pro mnoho rodičů sci-fi. Ale i to je na Sedmičce možné. Pokud jako rodič lačníte po kulturním zážitku a i ten chcete sdílet se svým potomkem, pak zkuste třeba projekty typu Baby Bio. V Bio Oko říkají, že nechtějí, aby rodiče své děti odkládali v předsálí kina. „Inspirovali jsme se v našich domovech, většina z nás má již děti a praktická zkušenost je nejlepší pro zamyšlení i nad novým obsahem kina. Shodou okolností je v Praze 7 relativně velká skupina rodičů s malými dětmi, a proto také existuje přirozený zájem o tyto projekce,“ říká ředitel Bio Oko David Beránek. Takže maminky, tatínkové, babičky, dědečkové, úterky od 10:00 jsou v ulici Františka Křížka zadány právě pro vás. „Programově jde hlavně o zcela nové filmy, které zapadají do naší obecné dramaturgie. Nicméně i zde je potřeba brát ohled na pasivní malé diváky a nehrát filmy válečné nebo horory. Projekce jsou také se sníženou hladinou zvuku a s částečným osvětlením,“ vysvětluje David Beránek a dodává: „Baby Bio – to je občas i přebalovaní na pódiu kina!“

Podobný servis nabízí i Kinoloď. Pro děti bude možná zážitek už jen to, že se ocitnou na palubě, respektive v nitru zrekonstruované překladní lodi vyrobené roku 1925 a zakotvené v holešovickém přístavu, nicméně to nadstandardní pro rodiny s dětmi je odpolední projekce cyklu Baby Bio s možností odložit své ratolesti do dětského koutku a film si v klidu užít.

Pokud jste spíše na výtvarné umění a tvůrčího ducha chcete rozvíjet i u svého dítěte, vrátíme se ještě jednou do Veletržního paláce. Národní galerie Praha totiž připravuje skvělé programy přátelské k dětem všeho věku. Otevřené výtvarné herny a dílny mohou navštěvovat děti už od 1,5 roku. Se staršími dětmi můžete projít expozice ve Veletržním paláci a následně v těchto kreativních programech zjistit, zda se v nich neprobudil mladý umělec. Interakci se meze nekladou, takže tvořit s dětmi může každý. „S některými aktivitami se tady nejen dítě, ale často i rodič setkává úplně poprvé. Osahají si třeba neobvyklé materiály, zkusí experimenty až laboratorního charakteru, často se tu inspirují rodiče od dětí,“ přibližuje další možnosti socializace nebo sdílení rodičů a dětí Hana Dočkalová z Oddělení vzdělávání NG.

S dětmi se určitě zastavte i v Centru současného umění DOX – zjistíte, že jedna návštěva rozhodně nestačí. Zdejší různorodé a netradiční rodinné programy totiž budou bavit i vás. Kavárna je tu také kids friendly, navíc pokud na terase bude zrovna probíhat nějaká performance, budou děti nadšené. 

I s divadlem lze začít v jakémkoli věku. V Praze 7 je scéna VOŠ herecké Pidivadlo v Letohradské, kde hrají i pro nejmenší. Rodiče mohou v „osobním volnu“ pobýt v  kavárně Letka, která sídlí ve stejné budově. Divadlo Alfred ve dvoře v ulici Františka Křížka má také program pro prcky: klasické dřevěné marionety i zeleninoví fantomové, neotřelé cirkusácké mechanismy, barevné kozelce ze světa knih a ilustrací, dílničky a spoustu dalších smíchuplných taškařic.  A zní to možná morbidně, ale: vemte děti na Jatka! Ano, myslíme ta s velkým J a číslem 78, čili multifunkční divadelní sál s galerií a bistrem v areálu Pražské tržnice. Pohádky obvykle bývají v sobotu, po nich následuje dílna, v níž se děti naučí kotoul, namalují si něco pěkného nebo si nechají potisknout tričko. A ještě jeden divadelní tip s kavárnou, respektive klubem v zádech. Možná byste to nečekali, ale i do legendárního Cross Clubu v Plynární ulici se můžete vypravit s potomky na pravidelné Divadlo pro děti.

 

Mami, tati, hejbni kostrou!

A protože nejeden rodič na mateřské/otcovské dovolené má sem tam chuť realizovat se také pohybově, vyšla mnohá studia, centra a sportovní zařízení vstříc i této cílové skupině. Zařadila do rozvrhů buď lekce společných aktivit, nebo ty, kdy se zapotí třeba jen maminka a o dítko je mezitím postaráno. Většina center pak nabízí i klasické dlouhodobé kurzy pro starší děti. V raném věku se komunikace mezi dítětem a rodičem odehrává z velké části zejména nonverbálně a fyzicky. Pohyb je řeč, které děti rozumí. To je filozofie i Studia ALTA, multikulturního centra a tvůrčího hubu se zaměřením na současný tanec, které sídlí v halách naproti Tipsport aréně. „Nabízíme výhradně inteligentní interaktivní pohybové hry, v nichž nejsou děti pouze konzumenty představení, ale spolutvůrci. V rámci pohybových kurzů v Dětském studiu Altík pořádáme i společné lekce pro rodiče s dětmi anebo lekce s živým profesionálním hudebním doprovodem,“ popisuje za studio kids friendly aktivity Tatiana Brederová. V přidružené kavárně Obývák ještě donedávna fungoval dětský koutek, ten byl ale s Novým rokem zrušen. A rovněž to vyvolalo vlnu zděšení mezi některými rodiči. Jak ale říkají v Altě, tento krok rozhodně nebyl namířen proti nikomu, jen byl projevem snahy otevřít prostor kavárny všem skupinám a nevnímat Obývák jen jako café čistě pro rodiče s dětmi.

Zůstaňme ještě na taneční vlně. V Dělnické ulici totiž sídlí studio, které svým názvem k tomuto pohybu přímo vybízí: Tančírna. V moderním zázemí najdete vše, co si pod pojmem kids friendly dokážete představit. „Náš koncept uspokojí potřeby dětí všech věkových kategorií. Zprostředkováváme dopolední kurzy centra Pohyb dětem, určené pro maminky s dětmi. Tančírna pak nabízí odpolední kurzy pro děti se širokým výběrem tanečních stylů. Naše kavárna je pro čekající rodiče vhodným relaxačním místem, k dispozici máme také dětský koutek s hlídáním, kde mohou trávit čas děti maminek, které si k nám přišly zatančit, ale i těch, které si chtějí jen tak posedět v kavárně,“ popisuje nabídku studia ředitelka Simona Svobodová.

Děti jsou vítány také v Tap Academy Prague sídlící v Janovského ulici. Máte chuť zastepovat si, zatančit si jazz, latinu nebo jiné moderní formy? Že nemáte hlídání? Není problém! I tady mají dětský koutek hned vedle sálu, takže neshánějte hlídání, prostě dorazte i s děckem. Třeba se mu tanec zalíbí tak, že ho rovnou zapíšete na jeden z mnoha kurzů pro děti.

Rodinná centra

Rádi bychom zde zmínili i dvě instituce, které jsou už svým názvem a profilací přirozeně přátelské k celé rodině. Jejich zaměření tedy zřejmě nikoho nepřekvapí, nicméně mnoho rodičů vlastně netuší, co vše nabízejí a jak se jejich role proměňuje v čase. Kombinují nebo doplňují nabídku výše zmíněných komerčních služeb, a to na neziskové platformě. „U nás nenajdete profesionální obsluhu ani luxusní kávovar, ale domácí prostředí se vším, co pro děti potřebujete: hernu, přebalovací pult, nočníky nejrůznějších tvarů (včetně dětského pisoáru!), dětské jídelní židličky, mikrovlnku na ohřátí jídla, rychlovarnou konvici a naše báječné dobrovolnice,“ popisuje Rodinné centrum Letná v Janovského ulici předsedkyně tohoto občanského sdružení Silvie Ježková. „Když RC Letná před 14 lety vzniklo, rodiče byli rádi i jen za prostor, kde mohli se svými dětmi v herně pobýt. Dnes už naši (dospělí) návštěvníci upřednostňují různé kroužky i pro ty maličké. Děti ale často rády stráví alespoň část doby prostou hrou: v bazénku s kuličkami, v herním patře nebo jen proháněním se po volné tělocvičně. Nabízíme ovšem také různé druhy cvičení pro dospělé, rodiče s dětmi, dále třeba podpůrnou skupinu pro matky, přednášky – některé též s možností hlídání dětí, tvořivé večery, máme tady i klub neslyšících matek,“ doplňuje širokou škálu aktivit Silvie Ježková.

Prakticky obdobnou pestrou paletu služeb nabízí i Rodinný klub Orteňáček na Ortenově náměstí: volnočasové aktivity, kroužky, cvičení rodičů s dětmi, hudební školička, vybavená herna. V obou rodinných centrech umějí také uspořádat narozeninovou party, na kterou děti určitě nezapomenou.

 


Za kreativitou, vědou, prací a zábavou… s dětmi!          
Další tipy, kam jít tvořit nebo si rozšířit znalosti – děti pochopitelně s sebou! Buď se aktivně zapojí, nebo budou pohlídány, zatímco se vzděláváte či pracujete:

CREATIVE WORLD, Přívozní 3: unikátní koncept propojení tvorby, bistra a akcí pro všechny generace; vodní radovánky, papírový svět, zahradnictví, šperkařská dílna, levandulový budoár, tvůrčí ateliéry… a Narozeninový dům! www.creativeworld.cz

VĚDA V PLENKÁCH, Bio Oko: série přednášek (nejen) pro rodiče na mateřské/rodičovské dovolené, kteří si chtějí doplnit materiál na přemýšlení, aniž by museli řešit hlídání pro děti. www.facebook.com/vedavplenkach

DAVONA, Jana Zajíce 22: prodejna s výtvarnými potřebami a místo pro tvorbu; kurzy pro všechny generace. www.vytvarnepotrebydavona.cz

VODÁRENSKÁ VĚŽ, Na Výšinách 1: kromě prohlídky věže, kroužků a dopravního hřiště nabízejí provozovatelé i místa ve sdílené kanceláři s možností hlídání dětí. www.vodarenskavezletna.cz

VZLETNÁ, Milady Horákové 56: kreativní a co-workingové „epicentrum“ nabízí i program Vzletná pro rodiče s dětmi. Potřebujete krátkou pracovní schůzku a mít dítě s sebou, nebo se jen chcete někam schovat před deštěm, sejít se s jinými rodiči? Sledujte facebookové stránky, které dny jsou v prostoru nad knihovnou pro děti vyhrazeny pro tyto komunitní akce.
www.vzletna.cz

REFORMÁT, U Studánky 29: knihařská dílna pro veřejnost s tvůrčími kurzy pro celou rodinu. www.reformat.cz

MUSEUM HER/CIBIEN´S CORNER, Dukelských hrdinů 3: retro hry od herních konzolí, počítačů, arkádových automatů až po mobilní telefony (nejstarší z roku 1977!); interaktivní zábava pro celou rodinu. www.muzeumher.cz


Adresář

Alfred ve dvoře: Františka Křížka 36, www.alfredvedvore.cz

Alta: U Výstaviště 21, www.altart.cz

Bio Oko: Františka Křížka 15, www.biooko.net

Café Jedna: Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47, www.cafejedna.cz

Cross Club: Plynární 23, www.crossclub.cz

CrossCafe: Milady Horákové 1, www.crosscafe.cz

Domeček – Domus Vitae: Královská obora 74, www.domecek-stromovka.cz

Dox: Poupětova 1, www.dox.cz

Jatka78: Pražská tržnice, haly 7 a 8, Bubenské nábř. 13, www.jatka78.cz

Kinoloď: přístav Holešovice, www.kinolod.cz

Pidivadlo: Letohradská 44, www.pidivadlo.cz

Rodinné centrum Letná: Janovského 24, www.rcletna.cz

Rodinný klub Orteňáček: Ortenovo nám. 37, www.rodinnyklub.online

Tančírna: Dělnická 12, www.tancirna.org

Tap Academy Prague: Janovského 11, www.taprague.com

Vegtral: roh Čechovy a Keramické, www.vegtral.cz

Veletržní palác: Dukelských hrdinů 47, www.ngprague.cz/oddeleni-vzdelavani

Vozovna Stromovka: Královská obora 2, www.vozovna-stromovka.cz

Záletná/Národní zemědělské muzeum: Kostelní 44, zaletna.business.site