V roce 2020 vznikla v reakci na pandemii COVID-19 řada podpůrných iniciativ, některé z nich přetrvaly a pomáhají dál. Na Sedmičce jednu z nich řídí gastronomický tandem Ondřej Urban a Honza Žižka, kteří provozují bistro v divadle Jatka78 v Pražské tržnici a také zavedenou cateringovou společnost Playground Catering. Společně přišli s nápadem, jak skloubit podnikání a pomoc lidem v náročné životní situaci. Své služby rozšířili o nabídku trvanlivých hotových pokrmů, kdy za každých deset zakoupených porcí od zákazníků zajistí v součinnosti se sociálním odborem MČ Praha 7 jeden oběd pro lidi v nouzi. Pokrmy pro potřebné se navíc dají v e-shopu zakoupit také v rámci programu Darované jídlo.

Velmi vítáme aktivity, které nám pomáhají zajistit základní potřeby pro občany v obtížných životních situacích. Těch bohužel v současné době kvůli dopadům pandemie přibývá. Děkujeme společnosti Playground Catering i všem, kteří jejich prostřednictvím přispívají na jídlo pro potřebné. Na radnici se staráme o to, aby se pomoc dostala tam, kde je jí nejvíce zapotřebí, například do Azylového domu pro matky s dětmi, seniorům či klientům sociálního odboru,“ uvádí radní Prahy 7 pro sociální a zdravotní politiku Jakob Hurrle

Sami máme rodiny a děti a tak víme, jak je náročné neustále vymýšlet, co bude každý den k jídlu, mít všechny potřebné suroviny nakoupené a přitom si ohlídat náklady a neplýtvat. Chtěli jsme nabídnout praktické řešení, kdy od nás budou mít lidé navařeno. Trvanlivé porce si začali objednávat přátelé a známí, po čase jsme je začali dodávat i do firem,“ říká Ondřej Urban.

Nejde přitom jen o hotovky k okamžité spotřebě, naopak díky pasterizaci vydrží dlouho čerstvé. Hodí se jak na jídelní stůl do domácností, tak i do práce.

Výhodu spatřujeme v tom, že vaříme časově náročná jídla, která jsou chuťově vyladěná a přitom zdravá. Naše kuchyně na to má potřebné vybavení, takže je připravujeme v maximální kvalitě. Suroviny odebíráme převážně od lokálních dodavatelů. Jídla vydrží v chladu až 25 dní. A lze si vybrat i způsob balení – vakuový či vratný obal,“ říká Honza Žižka.

Charitativní rozměr nabízí v rámci objednávky možnost tzv. Darovaného jídla, kdy může zákazník objednat porci jídla pro někoho méně šťastného, který se nejen kvůli dopadům pandemie dostal do tíživé finanční situace. Jedno jídlo putuje na stůl potřebným také za každých deset běžně zakoupených porcí. 

Distribuce jídel pro potřebné se již dá počítat na stovky a v současné chvíli je v plánu nabídnout tuto službu i do seniorských domů. „Víme, že ať je jakkoliv špatná doba, vařit dobré jídlo má smysl, proto se maximálně snažíme, abychom přinášeli radost do domácností a také těm potřebným. Vařit pro lidi vnímáme jako naše poslání a v této době si to ještě víc uvědomujeme,“ uzavírají společně.