Černé uzavřené boty, černé společenské kalhoty a triko s límečkem nebo dres. A v pravé ruce šipka o váze 21 gramů. Bez toho už si Pavel Jirkal svůj život nedokáže představit. S mistrem světa v softových šipkách hráčů do 21 let, účastníkem řady mezinárodních turnajů, vicemistrem Evropy z roku 2018 a držitelem mnoha tuzemských titulů pro jednotlivce i z turnajů dvojic jsem se sešla v klubu se šipkami ve Šmeralově na Letné, který provozuje se svou maminkou.

„Maminka pracovala v baru, kde byl kulečník, stolní fotbal a šipky. Ve 14 letech jsem si vyzkoušel všechny tři tyhle sporty, ale nejvíc mě pohltily šipky. Hlavním důvodem byli asi lidi, kteří se okolo šipek pohybují. U kulečníku panuje komornější až upjatější atmosféra, u stolního fotbalu je to zase někdy až moc uvolněné,“ popisuje Pavel.

Královská disciplína je sisalový terč, 237 centimetrů k odhodové čáře a ostré hroty. Váha šipek už záleží na vás. „Zkoušel jsem hrát s lehčími i těžšími šipkami. Ze začátku váhu tolik nevnímáte, ovšem pokud trénujete pravidelně několik hodin denně, je každý gram znát. Lehčí šipky, třeba 12gramové nebo 16gramové, vám nic neodpustí. Jakákoli malá nuance v postavení prstů nebo zápěstí se projeví. Mně nejvíc vyhovují šipky o váze 21 gramů,“ říká Pavel, jenž se jako jeden ze tří českých hráčů může pochlubit vlastními šipkami, které mu vyrábí prestižní nizozemská značka.

Koneckonců právě Nizozemsko a Velká Británie jsou velmoci šipkového sportu. Česká republika má aktuálně jednoho profesionálního hráče, ale Pavel odhaduje, že se začne blýskat na lepší časy. „Nedávno jsme tady měli odpolední oslavu patnáctých narozenin – a kluci si samozřejmě chtěli zkusit šipky. Hráli poprvé a říkal jsem si, to je neuvěřitelné, mám tady osm dětí a osm z nich jsou přirození talenti. Měli skvělé ponětí o prostoru a odhozu. Až pak mi řekli, že pravidelně hrají basketbal. Šipky jsou vlastně jako doplňkový sport pro děti ideální.“ A nejen pro děti. Pavel Jirkal zmínil manželský pár sedmdesátníků, který k němu pravidelně chodí na turnaje. „Na šipkách je krásné, že můžete hrát tak dlouho, jak vám to zdraví dovolí. Trénujete koncentraci, koordinaci oko–ruka a ještě se dostanete do společnosti a pobavíte se.“

Chtěli byste se šipkami začít? Sisalový terč vyjde na tisíc korun, další tisícovku dáte za ostré šipky a trénovat může celá rodina. „Základ tohoto sportu je technika, ovšem ta špatná se pak velmi těžce odnaučuje.“ Můžete využít youtube, ale taky zajít přímo za Pavlem. „Na trénování bohužel nemám tolik času, ale začátečníkům rád poradím a ukážu jim základy.“ Klub Ajeto letos oslaví už dvacet let. „Je to vlastně moje první dítě,“ směje se Pavel. S tříletým synem si nyní užívá Stromovku i Letenskou pláň. Pokud vás šipky zaujaly, zajděte si je vyzkoušet. Omrknout světovou špičku pak můžete na turnaji v polovině května v hale Královka. A jak si přejí štěstí hráči šipek? Ať to lítá!