Sedmá městská část si z minulých volebních období nesla dědictví více než 110 nepronajatých bytů ve špatném technickém stavu. Současnému vedení se již více než polovinu z nich podařilo zrekonstruovat a poskytnout občanům.

„Od nástupu na radnici se snažíme pomáhat občanům, kteří se dostali do nepříznivé bytové situace. Městská část má k dispozici jen velmi omezený počet bytů a provádět bytovou politiku můžeme jen díky tomu, že vybydlené prázdné byty postupně opravujeme a pronajímáme. Pronajímáme je těm, kteří to nejvíce potřebují, a pravidelně s nimi pracujeme,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský (PRAHA 7 SOBĚ).

Ze sto deseti neobsazených zchátralých bytů se již městské části podařilo zrekonstruovat zhruba šedesát. Většina zrekonstruovaných bytů byla následně pronajata v režimu podporovaného bydlení, typicky seniorům a samoživitelkám, ale také byli podpořeni začínající učitelé a osvědčení pracovníci úklidu.

„Mezi zapomenutými neobsazenými byty jsme k našemu překvapení našli i takové, které již byly v minulém volebním období zrekonstruovány. Objevili jsme kupříkladu byt 1+kk v ulici Na Maninách, který přechozí vedení v roce 2011 opravilo za více než jeden milion korun. Poté však zůstal až do konce roku 2014 prázdný,“ uvedl zástupce starosty Kamil Vavřinec Mareš (PRAHA 7 SOBĚ).

Byt Na Maninách byl v roce 2011 opraven za 1 025 235 včetně DPH. S touto částkou je však v kontrastu nejnižší možný standard opravy, mj. v bytě zůstal i původní plynový přímotop, takzvané vafky.

Současné vedení městské části však přistupuje k opravám bytů hospodárněji.

„Navzdory zvyšování cen stavebních prací jsme v listopadu dokončili rekonstrukci dvou srovnatelných garsoniér v ul. Janovského. Stavební úpravy vyšly za obě dohromady na 752 tisíc korun včetně DPH. Děláme maximum pro to, aby v průběhu příštího roku dostali občané k dispozici i další byty, jejichž rekonstrukce je nutné provést spolu s většími plánovanými opravami inženýrských sítí. Projektové dokumentace pro vyhlášení veřejných zakázek máme již připravené,“ doplnil místostarosta Mareš.

Na rekonstrukce zchátralých bytů se Praze 7 podařilo získat také dotace z EU fondů, Operačního programu Praha Pól růstu přesahující 3,3 mil. korun a o další miliony má městská část již požádáno. Ve čtvrtek 30. 11. schválilo Zastupitelstvo hl. m. Prahy udělení dotace městské části ve výši 28,9 mil. Kč na rekonstrukci neobývaného domu v ul. Dobrovského 19.

Více informací o připravované rekonstrukci tohoto domu se dočtete zde: