V životě města, podobně jako v tom lidském, se tu a tam objeví milníky, které zůstávají v paměti po dlouhou dobu. Jednou z takových událostí, které zásadně ovlivnily život (nejen) obyvatel Prahy 7, byla velká voda, jež se prohnala hlavním městem a velkou částí Čech v létě roku 2002. Právě v těchto dnech si připomínáme dvě desetiletí od ničivých povodní.

Tisíciletá povodeň v Praze trvala celkem 12 dní a zasáhla 5,8 procenta rozlohy města. Škody dosáhly výše téměř 30 miliard korun, evakuováno muselo být téměř 50 000 obyvatel. Byla značně paralyzována veřejná doprava. Metro jako páteřní část městské hromadné dopravy bylo v plném rozsahu zprovozněno až po sedmi měsících. Na území hlavního města naštěstí nedošlo v přímé souvislosti s povodní ke ztrátám na životech.

Den po dni připomněl srpnové události roku 2002 na Sedmičce Stanislav J. Václavovic v letním dvojčísle Hobuletu. Celý text si můžete přečíst zde.

Fotografická výstava 20 let od povodní, která je od 9. srpna do 22. září 2022 volně přístupná v parku Kampa, U Sovových mlýnů, ukazuje, co se před dvaceti lety v metropoli událo. Některá místa představí v kontrastu „tehdy a dnes“, jiné snímky zachycují okamžiky záchrany evakuovaných obyvatel a také zvířat z pražské zoo.