Na letošní rok připravila městská část ve spolupráci se spolkem Hurá na výlet řadu zajímavých výletů určených pro seniory s trvalým bydlištěm na Sedmičce.

Cena výletu je 100 Kč, platí se u autobusu v den odjezdu. V ceně je doprava, vstupné, služby průvodce, zdravotníka a oběd. Odjezd z rohu ulic Na Ovčinách a Janovského v 8 hodin, návrat cca v 16 hodin.

Účast na výletech je omezena, každý se může zúčastnit 2 libovolných výletů.
Registrace účastníků na všechny výlety se uskuteční ve středu 20. března 2019 od 8 do 11 hodin v č. dv. 227, 2. patro, ÚMČ Praha 7, nábř. Kpt. Jaroše 1000, Praha 7.
Registrace je možná pouze osobně, není možné rezervovat více osob najednou.


AKTUÁLNĚ JE JEŠTĚ NĚKOLIK VOLNÝCH MÍST NA VÝLETY:

10. května – ZOO Chleby

31. května – Expozice Českého venkova na zámku Červený Újezd

15. června – Festival Senior Fest

27. září – Včelín Ořech

JIŽ PLNĚ OBSAZENÉ VÝLETY:

5. dubna – Muzeum v přírodě – Polabské národní muzeum Přerov nad Labem

26. dubna – Zámek Mělník

7. června – Vyhlídková plavba po Máchově jezeře

6. září – Skalní obydlí ve Lhotce u Mělníka

4. října – Zámek Mníšek pod Brdy

18. října – Hrad Český Šternberk


Muzeum v přírodě prezentuje prostřednictvím přenesených objektů lidové architektury kulturu středního Polabí. Figurínami doplněné interiéry ilustrují život na polabské vesnici od poloviny 18. století do první poloviny 20. století. Polabské národopisné muzeum Přerov nad Labem, které najdeme v centru obce v sousedství renesančního zámku, patří k nejstarším regionálním muzeím v přírodě v Evropě. Odpoledne se přesuneme do nedalekých Čelákovic, kde navštívíme Středověkou gotickou tvrz, která byla založena kolem roku 1300. Dnes si její prostory můžete prohlédnout v rámci návštěvy expozic Městského muzea.

Navštívíme místo, kde v minulosti žilo 23 českých královen a princezen. Můžeme zde obdivovat unikátní prostory, mezi které patří Velký sál s jedinečnou sbírkou map všech evropských měst 17. století. Dále navštívíte majestátní Koncertní sál, ve kterém se v současnosti konají reprezentativní akce, plesy a slavnostní galavečery. Odpoledne si prohlédneme historické a vinařské město Mělník společně s průvodcem.

ZOO Chleby je jedna z nejmenších českých zoologických zahrad nacházející se v obci Chleby severovýchodně od Nymburka. Popularitu na rozdíl od svých obřích konkurentů získává především díky umožnění těsnějšího kontaktu návštěvníků se zvířaty. Spousta zvířat je krotká nebo dokonce ochočená, návštěvníci si tak mohou některá z nich pohladit nebo nakrmit. Zoo chová více než 140 kusů živočichů, pěstuje vzácné dřeviny (více jak 15 druhů bambusů) a specializuje se na vzácné a ohrožené druhy ptactva. Odpoledne bude následovat komentovaná procházka s průvodce historickým městem Nymburk. Zde bude také volný čas na společné posezení u kávy.

Navštívíme muzeum českého venkova, které je situované přímo na zámku Červený újezd. Je zde umístěn také skanzen v krásných zahradách a restaurace Krčma, která připravuje nejrůznější krajové speciality. Odpoledne se vydáme na procházku krásným historickým centrem města Unhošť.

Vodní hladinu Máchova jezera, která je obklopená hlubokými lesy a písečnými plážemi, brázdí po celé léto výletní lodě. Právě sem se vydáme na vyhlídkovou jízdu, při které si vychutnáme krásy Máchova kraje. Odpoledne si společně s průvodcem prohlédneme městečko Doksy. V Muzeu Čtyřlístku nahlédneme do Fifinčiny kuchyně a spatříme Myšpulínovy vynálezy. Odpoledne se přesuneme na nedalekou farmu Ploužnice, kde se dozvíme více o ekologickém zemědělství a nahlédneme blíže k chovu hospodářských zvířat.

Vydáme se do královského věnného města Chrudim, kde nás bude čekat první ročník festivalu Senior fest. Tento festival se odehraje v krásných Klášterních zahradách v Chrudimi. Čeká nás bohatý program, zahrnující vystoupení hudebních uskupení. Jako hlavní hvězda festivalu vystoupí skupina Eva a Vašek. Doprovodný program budou tvořit vstupy sociálních organizací, které budou předávat důležité kontakty a informace. V městečku budeme moci navštívit interaktivní stánky, stánky s občerstvením i s regionálními produkty. Po obědě v místní restauraci se vydáme na prohlídku historické části města Chrudim s průvodcem. Výletníci budou moci navštívit Regionální muzeum, nebo například Muzeum loutkařských kultur.

Skalní obydlí ve Lhotce u Mělníka je jedním z mnoha skalních obydlí na Kokořínsku. Do pískovcových skalních bloků jsou vytesané nejen skalní byty, ale také hospodářské prostory.Tato obydlí patří k nejdéle obývaným a k nejzajímavějším. Jde vlastně o celé hospodářství vtěsnané do pískovcového bloku na kraji vsi. Doprovodný program bude následovat na zámku Liblice. Zámek Liblice je jednou z nejcelistvějších památek českého venkovského baroka z dílny italského architekta Giovanna Battisty Alliprandiho, který v roce 1699 vypracoval, na podnět tehdejšího majitele panství, Arnošta Pachty z Rájova, osobitý projekt nového sídla. Zde si prohlédneme nádherné interiéry a vychutnáme si kávu v místní restauraci.

vydáme se do unikátního včelína Ořech, který je vzdálen jen pár kilometrů od Prahy. Budeme pozorovat včelky i včelaře během jejich práce, k prohlídce dostanete odborný výklad o včelaření, včelách i včelích produktech. Navíc si sami vyzkoušíme některé včelařské práce, jako je rámkování, zavařování mezistěn, točení medometem. A také ochutnáme různé druhy medu a včelařských produktů. Odpoledne navštívíme jednoho z nejkrásnějších míst středních Čech, obec Svatý Jan pod Skalou a prohlédneme si barokní Kostel Sv. Jana Křtitele spolu s renesančním skalním kostelem Panny Marie.

Navštívíme klasicistní zámek Mníšek pod Brdy se třemi nárožními věžemi, který leží v centru města a přitom je obklopen parkem s rozlehlým rybníkem. Zámek byl sídlem nižší šlechty, která tu setrvala až do období první republiky. A právě atmosféru této doby můžete na zámku zažít. Prohlídkové trasy vás provedou reprezentačními místnostmi se zámeckou kaplí nebo soukromými pokoji posledních majitelů z rodu Kastů. Odpolední program bude probíhat ve městě a také bude možnost navštívit barokní areál Skalka, který se nachází severně od Mníšku pod Brdy.

Navštívíme hrad Český Šternberk, který patří k nejstarším hradům v Čechách a je dodnes v držení rodu Sternbergů, který ho v roce 1241 založil. Hrad si zachovává vnější gotickou podobu, ale interiéry byly raně barokní přestavbou přeměněny na zámecké. Na hradě se podíváme do 15 bohatě zařízených místností. Prohlídku zahájíme v největší hradní místnosti, Rytířském sále, kde si prohlédneme mimo jiné i bohatou raně barokní štukovou výzdobu s aliančními erby rodu Sternbergů a další. Odpolední program bude zahrnovat prohlídku městečka s průvodcem.

Kontakt

Úřad městské části Praha 7
Odbor kultury a sportu
nábř. Kpt. Jaroše 1000
Praha 7

Odbor kultury a sportu

pondělí a středa
7.30 – 11.30
12.30 – 18.00
úterý, čtvrtek a pátek
po předchozí domluvě

Philippová Kristýna, Bc., DiS.

referentka
dveře č. 276
tel. +420220144014
gsm. +420603574459
PhilippovaK@praha7.cz