Vážení sousedé,

vzhledem ke zhoršující se epidemiologické situaci a zrychlujícímu se nárůstu počtu pozitivně testovaných na COVID-19 v Praze připomínáme zásady bezpečného chování na veřejných místech a přijatá hygienická opatření.

Je stále velice důležité, aby se každý z nás choval co nejzodpovědněji a maximálně ohleduplně. Chraňme sebe i své okolí před šířením nákazy. Především rizikové skupiny, jako jsou senioři či lidé se zdravotními obtížemi, potřebují naši pomoc a zodpovědný přístup.

Děkujeme za pochopení. Společně to zvládneme!   

 

Aktuální informace o situace a opatřeních ZDE.

Sedmička pořádá veřejnou sbírku SOS Praha 7, jejím prostřednictvím můžete pomoci těm nejvíce potřebným. Více ZDE.

Společná doporučení Magistrátu hl. m. Prahy a Krajské hygienické stanice hl. m. Prahy ZDE

Informace a doporučení ke správnému nošení roušek si můžete přečíst ZDE.

 

Infolinka Prahy 7 

MČ Praha 7 zprovoznila  infolinku pro občany Prahy 7

734 521 840

Infolinka je v provozu každý všední den od 8:00 do 16:00 hodin.

Infolinka slouží k poskytování obecných organizačních a provozních informací k přijatým opatřením dotýkajícím se naší městské části.  Případně k žádostem o pomoc v naléhavých situacích, způsobených opatřeními proti šíření koronaviru.

Neslouží k poskytování informací o epidemii a zdravotních záležitostech. V těchto otázkách se obracejte na své praktické lékaře nebo infolinky Hygienické stanice hl. m. Prahy a Státního zdravotního ústavu. Všechny kontakty naleznete níže. 

 

Mobilní rozhlas

Praha 7 pravidelně komunikuje novinky  a aktuální opatření také přes Mobilní rozhlas. Zaregistrujte se do Mobilního rozhlasu, aby vám nic neuniklo a důležité zprávy jste dostávali přímo do své e-mailové schránky či svého telefonu. Více o Mobilním rozhlase a možnostech registrace najdete ZDE.

 

Poradny po telefonu

Pravidelné poradny pro seniory a pečující a právní poradna budou do odvolání probíhat ve stanoveném čase poraden pouze telefonicky. 

PORADNA PRO SENIORY

PO–PÁ od 9 do 17 hodin na tel.: 777 482 466


PORADNA PRO PEČUJÍCÍ

PO–PÁ od 9 do 17 hodin na tel.: 730 195 346


PRÁVNÍ PORADNA

7. a 21. října od 15 do 18 hodin na tel.:  778 110 021

Další termíny právní poradny

Poradna pro podnikatele

Potřebujete přesné a aktuální informace k současné rychle se vyvíjející situaci? Máte dotazy týkající se podpůrných programů jako COVID – ubytování, COVID – nájemné a dalších? Řešíte znovuzavedení roušek? Bezplatná poradna pro pražské podnikatele je vám k dispozici na pravniporadna.praha.eu/covid 

 

Chat pro pečující


Právní pomoc pro osoby starší 50 let po telefonu – IURE

  • telefonická konzultace s advokátem v oblasti dluhů, exekucí, bydlení apod.
  • PO – PÁ 9:00 – 17:00
  • tel.: 776 703 170, zavolejte si a domluvte si telefonickou konzultaci s naším advokátem

www.iure.org


Hl. m. Praha s organizací Život 90 zřídily speciální linku pro seniory, na které je možné získat informace nebo ve spolupráci se soukromými obchodníky si objednat balíčky potravin nebo hygienických potřeb. Telefonní číslo 800 160 166 je k dispozici nonstop. Na krizovou linku se mohou obracet nejen senioři, ale i široká veřejnost, která může na lince upozornit na seniory ve svém okolí, kteří by mohli potřebovat pomoc.

Zelená linka organizace Anděl strážný: 800 603 030 slouží zdarma 24 hodin denně pro všechny seniory a jejich blízké. 

Byla zřízena celostátní bezplatná infolinka 1212, která slouží pro informování veřejnosti o koronavirové nákaze a také jako základní rozcestník pro občany.

Denně jsou pro informování občanů k dispozici infolinky Státního zdravotního ústavu: 724 810 106, 725 191 367, 725 191 370, které fungují v nepřetržitém režimu.

Pražané se mohou obracet také na infolinky Hygienické stanice hl. m. Prahy: 773 782 856 a 773 782 850. Jejich provozní doba je od 9.00 do 20.00 hodin – další kontakty zde.

Telefonní linku zřídil také Magistrát hl. m. Prahy: 800 100 991, v provozu bude až do odvolání každý den od 9 do 18 hodin. Slouží pro obecné a technické dotazy veřejnosti a institucí vztahující se k řešení situace s koronavirem. 

Informační linka MPO pro živnostníky a podnikatele: 224 854 444 – Odpovědi na nejčastější dotazy podnikatelů

 

Pro všechny, kdo mají podezření na nákazu koronavirem (mají příznaky nebo byly v některé ze zasažených oblastí), platí postup – nechodit do ordinace lékaře, ale telefonicky jej kontaktovat.

Denně aktualizovaný přehled zasažených oblastí naleznete zde.

Zároveň upozorňujeme, že tísňové linky 112 a 155 slouží k nouzovým účelům a nikoli k informování obyvatel o koronaviru. Za tímto účelem se, prosím, obracejte na infolinky uvedené výše. 


Přijatá opatření v Praze 7

Sedmička vychází vstříc solidaritě od sousedů, vyhlásila veřejnou sbírku na pomoc lidem v nouzi

Pomoc pro podnikatele a živnostníky

Pomoc pro občany, kteří se v souvislosti s pandemií COVID-19 dostali do obtížné životní situace

Ošetřovné OSVČ – jak na to

Praha 7 podpoří místní podniky inzercí ve svém časopise zdarma

Praha 7 odpustí podnikatelům 80 % nájmu.


Information for foreigners

 

Milí sousedé,

děkujeme Vám, že si čtete náš text věnovaný boji proti koronavirové nákaze. Tento text pravidelně aktualizujeme. Zapojte se a pomáhejte svým sousedům, abychom v této chvíli všichni v Praze 7 pocítili sílu naší sousedské komunity. Zaregistrujte se prosím také jako dobrovolníci. Zaregistrujte prosím také kontakt na vaše společenství vlastníků jednotek, aby naše koordinace dobrovolnické práce byla co nejefektivnější. Kdykoli se upřímně snažíme pomoci někomu jinému, pomáháme i sami sobě.

 

– BUĎTE VNÍMAVÍ a OHLEDUPLNÍ: Je důležité, aby se každý z nás choval co nejzodpovědněji a co nejohleduplněji. Především musíme chránit naše seniory, a to jak před virem, tak před strachem. Bude to běh na dlouhou trať, možná na několik týdnů, možná na tři či čtyři měsíce. Vydržme to.

 

– OBRAŤTE SE PRO POMOC: Hlavní město Praha ve spolupráci s dalšími organizacemi zřídilo linku pomoci pro osamělé seniory: 800 160 166 (nonstop). Na tuto linku lze volat kvůli zajištění nákupů, venčení psů, vyzvednutí léků apod. Infolinku má také Praha 7: 734 521 840 (všední dny, 8 – 16 hod.). Infolinka slouží k poskytování obecných organizačních a provozních informací k přijatým opatřením dotýkajícím se naší městské části a k žádostem o pomoc v naléhavých situacích

 

– BUĎTE V TELEFONICKÉM NEBO ELEKTRONICKÉM KONTAKTU: Starší lidé patří mezi nejvíce ohrožené skupiny vzhledem k důsledkům možné nákazy. Doporučujeme, aby senioři zůstali doma a vycházeli zcela výjimečně. Senioři by měli kontaktovat své známé ohledně pomoci s nákupem. Kdo se ze seniorů z Prahy 7 dostane do svízelné situace, ať kontaktuje linku pomoci pro osamělé seniory: 800 160 166 (nonstop), případně INFOLINKU PRAHY 7: 734 521 840 (všední dny, 8 – 16 hod.).

 

– OMEZTE ZBYTEČNÉ NÁVŠTĚVY: Nevystavujte starší a nemocné lidi zbytečnému riziku. Aktuálně jsou zakázány návštěvy v domech s pečovatelskou službou, v domovech seniorů a ve zdravotnických zařízeních kromě zajištění zcela nezbytné péče ze strany pečujících osob, zdravotních sester apod.

 

– STAŇTE SE DOBROVOLNÍKEM: Každý z nás se může stát dobrovolníkem, někomu nakoupit nebo objednat nákup na e-shopu, pomoct seniorům s eReceptem, roznést letáky, předávat informace nebo koordinovat ostatní dobrovolníky. Dobrovolnickou pomoc Praha 7 koordinuje s hlavním městem a Českým červeným křížem. Zaregistrujte se prosím na praha7.cz/dobrovolnici 

 

– UVEĎTE KONTAKT NA SVŮJ DŮM: Kontakty na společenství vlastníků jednotek ve vašem domě umožní, aby se pomoc dobrovolníků dostala k lidem, kteří ji potřebují a o kterých třeba ještě nevíme. Kontakty na SVJ zaregistrujte prosím na praha7.cz/svj

 

– POMÁHEJTE S NÁKUPY: Každý z nás může pomoci svému sousedovi s nákupem či dalšími potřebami, aby senior nemusel být vystaven setkání s desítkami dalších lidí v obchodech a na dalších veřejných místech.

 

– NECHTE SI POSLAT RECEPT: eRecepty mohou lékaři posílat e-mailem nebo na telefon, není třeba zbytečně chodit do ordinací. Pokud máte s eReceptem potíže, kontaktujte linku pomoci pro osamělé seniory: 800 160 166 (nonstop), případně INFOLINKU PRAHY 7: 734 521 840 (všední dny, 8 – 16 hod.).

 

– NECHTE SI POSLAT JÍDLO: Firmy jako Rohlik.czKosik.cz nabízejí roznáškové služby zdarma pro seniory a držitele ZTP. Pokud potřebujete pomoci s objednáním této služby, kontaktujte linku pomoci pro osamělé seniory: 800 160 166 (nonstop), případně INFOLINKU PRAHY 7: 734 521 840 (všední dny, 8 – 16 hod.).

 

– NEZŮSTÁVEJTE V RESTAURACI: Pokud chcete jídlo z restaurace, doporučujeme, abyste si jej objednali a jen vyzvedli a snědli doma či na pracovišti.

 

– VYCHÁZEJTE VE VHODNÝ ČAS: Pokud jste senior, a i přes doporučení si chcete jít sám nakoupit, zvolte dobu mezi 9. a 11. hodinou dopoledne, kdy jsou obchody nejprázdnější.

 

– ŠKOLKY JEN V NUTNÝCH PŘÍPADECH: Do mateřských škol posílejte své děti, jen pokud to skutečně nutně potřebujete, nenechávejte však děti hlídat seniorům.

 

– CO KDYŽ CHYBÍ ROUŠKY?: Pokud máte příznaky onemocnění, nemůžete sehnat rouškou a nechcete nakazit okolí, zkuste si vyrobit provizorní roušku z jakékoli bavlněné či lněné tkaniny. Je to lepší, než nic.

 

Tento text prosím sdílejte svým sousedům na sociálních sítích, pošlete jej sousedům e-mailem, vytiskněte jej a dejte na domovní nástěnku, předejte jej vytištěný do schránek těm seniorům ve vašem domě, kteří nemají e-mail, a předejte jej také předsedovi vašeho společenství vlastníků jednotek.

Koronavirus společně zvládneme!

Srdečně a vděčně za celý tým Prahy 7 Jan Čižinský starosta

 

STRÁNKY MZ ČR O KORONAVIRU

zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

 

 


Co je koronavirus? 

Koronaviry představují skupinu virů, která se vyskytuje u zvířat, primárním rezervoárem bývají často netopýři. O novém typu koronaviru, který nyní způsobuje onemocnění v Číně, nejsou zatím dostupné všechny informace – genetickou strukturou je příbuzný netopýřím koronavirům. Zatím není zřejmé, jak došlo k přenosu na člověka.

Když ho porovnáme s virem chřipky, v čem se liší?

Stejně jako u viru chřipky se předpokládá přenos vzdušnou cestou – kapénkovou infekcí – z dosud dostupných informací by měla být míra infekciozity ( tj. kolik osob může nakazit 1 nemocný člověk) nižší  než u chřipky.

Jak moc je nebezpečný?

Jeho nebezpečí spočívá v tom, že o něm zatím toho moc nevíme, že se může chovat nepředvídatelně a nikdo nedokáže přesně říct, jak bude situace v následujících týdnech probíhat.

Co koronavirus způsobuje za potíže?

Začátek obtíží může připomínat chřipku:  je zde horečka, boleti svalů, dále kašel a následně zápal plic.

Jaký je průběh a jak se pozná, že se jedná právě o tento virus? 

Že se jedná o tento nový virus prokáže pouze laboratorní vyšetření.

Jak se léčí? 

Léčí se symptomaticky: léčí se příznaky onemocnění.

Koronavir může zapříčinit i úmrtí. Dá se říci, podobně jako u chřipky, že umírají především oslabení a jinak nemocní lidé? Nebo i zdraví, mladí?

Podle dostupných informací k těžkému zápalu plic a případnému úmrtí došlo u osob chronicky nemocných, léčících se na jiná základní onemocnění.

Existuje nějaká prevence?

Prevence je stejná jako u jiných respiračních virů: vyhýbat se kontaktu s nemocnými lidmi, nevyhledávat akce s větším koncentrací lidí, často si mýt a případně dezinfikovat ruce.

Pociťuji na sobě příznaky. Co mám dělat? 

Pokud na sobě ucítíte příznaky nebo jste byli v v některé ze zasažených oblastí, prosím, nechoďte do ordinace lékaře, ale kontaktujte jej telefonicky.