Vážení sousedé, i v čase zhoršující se epidemie jsme tu stále pro vás. Nyní je více než kdy dříve potřeba, abychom drželi při sobě, pomáhali si a společně dokázali toto těžké období překonat. Nestyďte se v případě potřeby požádat o pomoc či naopak pomocnou ruku nabídnout.  Nenechme bez pomoci především rizikové skupiny, jako jsou senioři či lidé se zdravotními obtížemi. Pokud potřebuje informace, radu či podporu, je tu pro vás infolinka městské části, poradny či sousedské spolky. Neváhejte se na nás obrátit. Společně to zvládneme!

Aktuální a podstatné informace rozesíláme přes službu Mobilní Rozhlas. Pokud ji ještě nevyužíváte, prosíme, zaregistrujte se na praha7.mobilnirozhlas.cz

Aktuální zpravodajství o situaci a opatřeních

 

Praha 7 pomáhá seniorům s očkováním

 

Jaká opatření a omezení v souvislosti s pandemií aktuálně platí

 


 

Infolinka Prahy 7

734 521 840

V provozu každý všední den od 8:00 do 16:00 hodin.

Infolinka slouží k poskytování obecných organizačních a provozních informací o přijatých opatřeních, která se dotýkají sedmé městské části, případně k žádostem o pomoc v naléhavých situacích. Neslouží k poskytování informací o epidemii a zdravotních záležitostech. V těchto otázkách se obracejte na infolinku 1221.

 

Sousedské spolky

Od letošního jara na Sedmičce zahájilo s podporou městské části činnost několik sousedských spolků. Ty mají za cíl sdružovat lidi z blízkých ulic, kteří jsou ochotní si navzájem pomoci. Když někdo potřebuje odnést zásilku na poštu, doprovodit k lékaři, vyvenčit psa, dojít pro léky nebo např. zajistit nákup – umíme mu pomoci! Poptávka putuje do FB skupiny a když má člen spolku čas, chuť a nachází se poblíž, tak se toho ujme. Můžete sousedské pomoci využít, nebo se naopak přidat a pomáhat ostatním. Podle Vaší ulice, zjistíte, na jaký nejbližší spolek se obrátit. Více informací ZDE.

MAPA SOUSEDSKÝCH SPOLKŮ

 

Poradny Prahy 7  

Naši odborníci jsou zde pro vás na telefonu. Když potřebujete pomoc, radu či konzultaci, neváhejte se na nás obrátit.  

PORADNA PRO RODIČE

PO – ČT: od 9 do 16 hodin volejte na tel.: 220 144 097 nebo 605 070 056, obracet se na nás můžete také přes e-mail: poradenstvi@praha7.cz

 

PORADNA PRO SENIORY
PO – PÁ:  od 9 do 17 hodin volejte na tel.: 777 482 466

 

PORADNA PRO PEČUJÍCÍ
PO – PÁ: od 9 do 17 hodin volejte na tel.: 730 195 346
Chat pro pečující

 

PRÁVNÍ PORADNA

V termínech: 24. 3., 7. 4., 21. 4., 5. 5., 19. 5., 9. 6., 23. 6., 7. 7., 21. 7., 4. 8, 18. 8., 8. 9., 22. 9., 6. 10., 20. 10., 10. 11., 24. 11., 8. 12., 22. 12. vždy od 15 do 18 hodin volejte na tel.:  778 110 021

Podrobnosti zde.

 


Důležité informace

Dobrovolné antigenní testování ZDE

Jak léčit dlouhodobý COVID a co nezanedbat ZDE.

Sedmička pořádá veřejnou sbírku SOS Praha 7, jejím prostřednictvím můžete pomoci těm nejvíce potřebným. Více ZDE.

Společná doporučení Magistrátu hl. m. Prahy a Krajské hygienické stanice hl. m. Prahy ZDE.

Informace a doporučení ke správnému nošení roušek si můžete přečíst ZDE.

Potřebujete se objednat na testování? Praha spustila nový web covid.praha.eu, který nabízí přehled o nejbližších volných termínech testování na COVID-19 na území hlavního města. Web je propojen s rezervačními systémy jednotlivých odběrových míst.

 


Další infolinky a poradny

1221 – Informační linka ke koronaviru

Linka slouží pro dotazy spojené s koronavirem.
Dovoláte se denně od 8 do 19 hodin.
Na lince otázky občanů zodpovídají proškolení operátoři.

Operátoři této linky Vám dají odpovědi na otázky z těchto oblastí:

1. Cestování
2.Výsledky mých testů
3.Zdravotní potíže
4.Rizikový kontakt
5.Karanténa
6.Aktuálně platná mimořádná opatření

 


Poradna pro podnikatele

Potřebujete přesné a aktuální informace k současné rychle se vyvíjející situaci? Máte dotazy týkající se podpůrných programů jako COVID – ubytování, COVID – nájemné a dalších? Řešíte znovuzavedení roušek? Bezplatná poradna pro pražské podnikatele je vám k dispozici na pravniporadna.praha.eu/covid 

Veškeré informace o programech pro podnikatele souvisejících s pandemií COVID-19, včetně kontaktů a poradenství, najdete na stránkách MPO.


Pomoc seniorům v době krize přináší nový web necosestalo.cz


Právní pomoc pro osoby starší 50 let po telefonu – IURE

  • telefonická konzultace s advokátem v oblasti dluhů, exekucí, bydlení apod.
  • PO – PÁ 9:00 – 17:00
  • tel.: 776 703 170, zavolejte si a domluvte si telefonickou konzultaci s naším advokátem

www.iure.org


Dluhová help linka
770 600 800

Od pondělí do pátku od 9 do 17 hodin. Více informací o této službě ZDE.


Chcete pomoci? Přihlaste se na jednodenní kurz dobrovolného pečovatele. Více ZDE.


Hl. m. Praha s organizací Život 90 zřídily speciální linku pro seniory, na které je možné získat informace nebo ve spolupráci se soukromými obchodníky si objednat balíčky potravin nebo hygienických potřeb. Telefonní číslo 800 160 166 je k dispozici nonstop. Na krizovou linku se mohou obracet nejen senioři, ale i široká veřejnost, která může na lince upozornit na seniory ve svém okolí, kteří by mohli potřebovat pomoc.

Zelená linka organizace Anděl strážný: 800 603 030 slouží zdarma 24 hodin denně pro všechny seniory a jejich blízké. 

Denně jsou pro informování občanů k dispozici infolinky Státního zdravotního ústavu: 724 810 106, 725 191 367, 725 191 370, které fungují v nepřetržitém režimu.

Pražané se mohou obracet také na infolinky Hygienické stanice hl. m. Prahy: 773 782 856 a 773 782 850. Jejich provozní doba je od 9.00 do 20.00 hodin – další kontakty zde.

Telefonní linku zřídil také Magistrát hl. m. Prahy: 800 100 991, v provozu bude až do odvolání každý den od 9 do 18 hodin. Slouží pro obecné a technické dotazy veřejnosti a institucí vztahující se k řešení situace s koronavirem. 

Informační linka MPO pro živnostníky a podnikatele: 224 854 444 – Odpovědi na nejčastější dotazy podnikatelů

 


Co když mám podezření na nákazu?

Pro všechny, kdo mají podezření na nákazu koronavirem (mají příznaky nebo se setkali s pozitivně testovanou osobou), platí postup – nechodit do ordinace lékaře, ale telefonicky jej kontaktovat.

Zároveň upozorňujeme, že tísňové linky 112 a 155 slouží k nouzovým účelům a nikoli k informování obyvatel o koronaviru. Za tímto účelem se, prosím, obracejte na infolinky uvedené výše. 

 


Přijatá opatření v Praze 7

V Praze 7 se otevřela nová testovací místa na COVID-19

Týden očkování seniorů na Sedmičce

V Praze 7 již bylo naočkováno 1.100 seniorů nad 80 let

Praha 7 pomůže seniorům s očkováním

Sedmička vychází vstříc solidaritě od sousedů, vyhlásila veřejnou sbírku na pomoc lidem v nouzi

Pomoc pro podnikatele a živnostníky

Pomoc pro občany, kteří se v souvislosti s pandemií COVID-19 dostali do obtížné životní situace

Praha 7 podpoří místní podniky inzercí ve svém časopise zdarma

Praha 7 odpustí podnikatelům 80 % nájmu.

 


Information for foreigners

 

Milí sousedé,

děkujeme Vám, že si čtete náš text věnovaný boji proti koronavirové nákaze. Tento text pravidelně aktualizujeme. Zapojte se a pomáhejte svým sousedům, abychom v této chvíli všichni v Praze 7 pocítili sílu naší sousedské komunity. Zaregistrujte se prosím také jako dobrovolníci. Zaregistrujte prosím také kontakt na vaše společenství vlastníků jednotek, aby naše koordinace dobrovolnické práce byla co nejefektivnější. Kdykoli se upřímně snažíme pomoci někomu jinému, pomáháme i sami sobě.

 

– BUĎTE VNÍMAVÍ a OHLEDUPLNÍ: Je důležité, aby se každý z nás choval co nejzodpovědněji a co nejohleduplněji. Především musíme chránit naše seniory, a to jak před virem, tak před strachem. Bude to běh na dlouhou trať, možná na několik týdnů, možná na tři či čtyři měsíce. Vydržme to.

 

– OBRAŤTE SE PRO POMOC: Hlavní město Praha ve spolupráci s dalšími organizacemi zřídilo linku pomoci pro osamělé seniory: 800 160 166 (nonstop). Na tuto linku lze volat kvůli zajištění nákupů, venčení psů, vyzvednutí léků apod. Infolinku má také Praha 7: 734 521 840 (všední dny, 8 – 16 hod.). Infolinka slouží k poskytování obecných organizačních a provozních informací k přijatým opatřením dotýkajícím se naší městské části a k žádostem o pomoc v naléhavých situacích

 

– BUĎTE V TELEFONICKÉM NEBO ELEKTRONICKÉM KONTAKTU: Starší lidé patří mezi nejvíce ohrožené skupiny vzhledem k důsledkům možné nákazy. Doporučujeme, aby senioři zůstali doma a vycházeli zcela výjimečně. Senioři by měli kontaktovat své známé ohledně pomoci s nákupem. Kdo se ze seniorů z Prahy 7 dostane do svízelné situace, ať kontaktuje linku pomoci pro osamělé seniory: 800 160 166 (nonstop), případně INFOLINKU PRAHY 7: 734 521 840 (všední dny, 8 – 16 hod.).

 

– OMEZTE ZBYTEČNÉ NÁVŠTĚVY: Nevystavujte starší a nemocné lidi zbytečnému riziku. Aktuálně jsou zakázány návštěvy v domech s pečovatelskou službou, v domovech seniorů a ve zdravotnických zařízeních kromě zajištění zcela nezbytné péče ze strany pečujících osob, zdravotních sester apod.

 

– STAŇTE SE DOBROVOLNÍKEM: Každý z nás se může stát dobrovolníkem, někomu nakoupit nebo objednat nákup na e-shopu, pomoct seniorům s eReceptem, roznést letáky, předávat informace nebo koordinovat ostatní dobrovolníky. Dobrovolnickou pomoc Praha 7 koordinuje s hlavním městem a Českým červeným křížem. Zaregistrujte se prosím na praha7.cz/dobrovolnici 

 

– UVEĎTE KONTAKT NA SVŮJ DŮM: Kontakty na společenství vlastníků jednotek ve vašem domě umožní, aby se pomoc dobrovolníků dostala k lidem, kteří ji potřebují a o kterých třeba ještě nevíme. Kontakty na SVJ zaregistrujte prosím na praha7.cz/svj

 

– POMÁHEJTE S NÁKUPY: Každý z nás může pomoci svému sousedovi s nákupem či dalšími potřebami, aby senior nemusel být vystaven setkání s desítkami dalších lidí v obchodech a na dalších veřejných místech.

 

– NECHTE SI POSLAT RECEPT: eRecepty mohou lékaři posílat e-mailem nebo na telefon, není třeba zbytečně chodit do ordinací. Pokud máte s eReceptem potíže, kontaktujte linku pomoci pro osamělé seniory: 800 160 166 (nonstop), případně INFOLINKU PRAHY 7: 734 521 840 (všední dny, 8 – 16 hod.).

 

– NECHTE SI POSLAT JÍDLO: Firmy jako Rohlik.czKosik.cz nabízejí roznáškové služby zdarma pro seniory a držitele ZTP. Pokud potřebujete pomoci s objednáním této služby, kontaktujte linku pomoci pro osamělé seniory: 800 160 166 (nonstop), případně INFOLINKU PRAHY 7: 734 521 840 (všední dny, 8 – 16 hod.).

 

– NEZŮSTÁVEJTE V RESTAURACI: Pokud chcete jídlo z restaurace, doporučujeme, abyste si jej objednali a jen vyzvedli a snědli doma či na pracovišti.

 

– VYCHÁZEJTE VE VHODNÝ ČAS: Pokud jste senior, a i přes doporučení si chcete jít sám nakoupit, zvolte dobu mezi 9. a 11. hodinou dopoledne, kdy jsou obchody nejprázdnější.

 

– ŠKOLKY JEN V NUTNÝCH PŘÍPADECH: Do mateřských škol posílejte své děti, jen pokud to skutečně nutně potřebujete, nenechávejte však děti hlídat seniorům.

 

– CO KDYŽ CHYBÍ ROUŠKY?: Pokud máte příznaky onemocnění, nemůžete sehnat rouškou a nechcete nakazit okolí, zkuste si vyrobit provizorní roušku z jakékoli bavlněné či lněné tkaniny. Je to lepší, než nic.

 

Tento text prosím sdílejte svým sousedům na sociálních sítích, pošlete jej sousedům e-mailem, vytiskněte jej a dejte na domovní nástěnku, předejte jej vytištěný do schránek těm seniorům ve vašem domě, kteří nemají e-mail, a předejte jej také předsedovi vašeho společenství vlastníků jednotek.

Koronavirus společně zvládneme!

Srdečně a vděčně za celý tým Prahy 7 Jan Čižinský starosta

 

STRÁNKY MZ ČR O KORONAVIRU

zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

 


Co je koronavirus? 

Koronaviry představují skupinu virů, která se vyskytuje u zvířat, primárním rezervoárem bývají často netopýři. O novém typu koronaviru, který nyní způsobuje onemocnění v Číně, nejsou zatím dostupné všechny informace – genetickou strukturou je příbuzný netopýřím koronavirům. Zatím není zřejmé, jak došlo k přenosu na člověka.

Když ho porovnáme s virem chřipky, v čem se liší?

Stejně jako u viru chřipky se předpokládá přenos vzdušnou cestou – kapénkovou infekcí – z dosud dostupných informací by měla být míra infekciozity ( tj. kolik osob může nakazit 1 nemocný člověk) nižší  než u chřipky.

Jak moc je nebezpečný?

Jeho nebezpečí spočívá v tom, že o něm zatím toho moc nevíme, že se může chovat nepředvídatelně a nikdo nedokáže přesně říct, jak bude situace v následujících týdnech probíhat.

Co koronavirus způsobuje za potíže?

Začátek obtíží může připomínat chřipku:  je zde horečka, boleti svalů, dále kašel a následně zápal plic.

Jaký je průběh a jak se pozná, že se jedná právě o tento virus? 

Že se jedná o tento nový virus prokáže pouze laboratorní vyšetření.

Jak se léčí? 

Léčí se symptomaticky: léčí se příznaky onemocnění.

Koronavir může zapříčinit i úmrtí. Dá se říci, podobně jako u chřipky, že umírají především oslabení a jinak nemocní lidé? Nebo i zdraví, mladí?

Podle dostupných informací k těžkému zápalu plic a případnému úmrtí došlo u osob chronicky nemocných, léčících se na jiná základní onemocnění.

Existuje nějaká prevence?

Prevence je stejná jako u jiných respiračních virů: vyhýbat se kontaktu s nemocnými lidmi, nevyhledávat akce s větším koncentrací lidí, často si mýt a případně dezinfikovat ruce.

Pociťuji na sobě příznaky. Co mám dělat? 

Pokud na sobě ucítíte příznaky nebo jste byli v v některé ze zasažených oblastí, prosím, nechoďte do ordinace lékaře, ale kontaktujte jej telefonicky.