O Praze 7 > Představení městské části > Čestní občané Prahy 7 > štáb. kpt. Jaroslav Cabicar (in memoriam)

štáb. kpt. Jaroslav Cabicar (in memoriam)

Jaroslav Cabicar se narodil 23. března 1896 v obci Litětiny v Pardubickém kraji. Vystudoval Státní obchodní akademii v Chrudimi.

Po maturitě nastoupil do do Hraběcího Černínského cukrovaru v Městci Králové. V roce 1915 byl odveden na frontu. V průběhu 1. sv. války působil na řadě míst zejména v oblasti balkánských států. V armádě zůstal i po válce. V roce 1919 byl během útoku maďarských komunistů těžce raněn. Po demobilizaci v roce 1920 pracoval Jaroslav Cabicar v Agrární bance. V roce 1927 se stal ředitelem Strojíren Agrární banky a byl povýšen do hodnosti štábního kapitána v záloze. Již v roce 1938 Jaroslav Cabicar figuroval jako majitel, vydavatel a odpovědný redaktor protifašisticky zaměřeného časopisu Branná politika. Za války přispíval na podporu žen a sirotků po umučených nebo popravených členech Svazu bojovníků za svobodu. Podílel se také na ukrytí materiálu a zbraní před němci. Za svou odbojovou činnost byl několikrát vyšetřován gestapem. V roce 1945 během Květnového povstání řídil od 5.5. do 9.5. obranu Prahy VII - Holešovic a Trojského mostu jako vojenský velitel 21. policejního revíru.

Za jeho zásluhy mu byl udělen Československý válečný kříž. Po válce Jaroslav Cabicar odešel z armády, komunistický režim ho však nechal působit pouze na méně významných pozicích v několika menších společnostech.

Jaroslav Cabicar zemřel 5. dubna 1969.

Za Jaroslava Cabicara převzala cenu jeho dcera RNDr. Eva Rousková, CSc.

RNDr. Eva Rousková, CSc.

5.9.2012 - Administrátor P7 ; Přečteno: 4825 x