O Praze 7 > Představení městské části > Čestní občané Prahy 7 > Major v záloze Leopold Musil, in memoriam

Major v záloze Leopold Musil, in memoriam

Dne 3. května 2005, v rámci oslav 60. výročí konce II. světové války, bylo majoru v záloze Leopoldu Musilovi uděleno in memoriam čestné občanství MČ Praha 7.

Major v záloze Leopold Musil se významně zapsal do osvobozeneckého boje čs. lidu proti nacismu v letech 1939–45, a to jako příslušník čs. vojska ve Velké Británii.

Narodil se r. 1911 v Třebíči. V únoru 1940 prošel přes Slovensko, Jugoslávii, Turecko a Francii a do čs. vojska byl zařazen nejprve jako četař, pak jako rotmistr. Po speciálním výcviku se stal příslušníkem paravýsadku. Tungsten (kapitán Pernický). Úkolem paravýsadku bylo zajistit užší spojení mezi výsadky z Anglie a domácím odbojem na Moravě, připravit shozy zbraní a vojenského materiálu, uvést do provozu radiomaják Eureka pro navádění spojeneckého letectva na cíle středoevropského prostoru. Dále pak měla skupina Tungsten připravit příjem speciálního letounu z Anglie, který by zajistil užší spojení domácího vojenského odboje a velení čs. vojska ve V. Británii. Většinu těchto úkolů Tungsten splnil.

Výsadek byl uskutečněn v noci 21.12. 1944 v prostoru Kutná Hora – Kolín. Za tuhého mrazu nočními pochody přes Železné hory a Českomoravskou vysočinu překonal 80 km na trase Libenice – Studnice, po vyléčení omrzlin a nutném odpočinku zahájil výsadek bojovou činnost v prostoru Nového Města na Moravě, podporován členy domácího odboje. Tungsten navázal spojení s paravýsadky Calcium a Platinum a s bojovými oddíly domácí odbojové organizace R 3. Na konci války se Tungsten přesunul do okolí Poličky jako velitelská skupina řídící boje s ustupujícími nacisty.

Leopold Musil byl vyznamenán devíti vyznamenáními, mimi jiné Čs. válečným křížem a medailí za chrabrost.

- ; Přečteno: 7552 x