Erich Jucker, plukovník v.v.

Dne 9. února 2005 převzal pan Erich Jucker, plukovník v.v. z rukou starostky MČ Praha 7 PhDr. Ivany Kučerové čestné občanství Prahy 7.

Jukr, Jurkovič, Vladyka  V. Souček, V. Vladyka, R. Zahradník, Z. Součková, E. Jucker, I. Kučerová, P. Jurkovič

Rodák ze slovenské Čadce (*1.3.1912) se po absolvování páté třídy Reálného gymnázia v Orlové vyučil drogistou, na vojně získal hodnost desátníka. Koncem třicátých let odchází do vnitrozemí. Za nedovolené překroční hranic a nedovolený pobyt na území tehdejšího SSSR je odsouzen k trestu 8 let nucených prací. Ze sibiřského Gulagu jej téměř po dvou a  půl letech zachraňuje amnestie pro čs. emigranty. Po propuštění je mu jako místo pobytu určeno město  Samarkand ve Střední Asii, kde pracuje na bavlníkových plantážích. 14. února 1942 je mu přiznána poddůstojnická hodnost desátníka. V Buzuluku se stává výkonným rotmistrem pro důstojníky v záloze. Začíná jeho bojová cesta. Je třikrát vyznamenán Čs. válečným křížem 1939, dvakrát medailí Za chrabrost a dalšími řády a medailemi. Válku končí v hodnosti nadporučíka, vrací se do civilu, pracuje v čepelkárně a lékárenské laboratoři. Posléze se stává řidičem z povolání  a je této profesi věrný až do odchodu do důchodu.

- ; Přečteno: 7226 x