O Praze 7 > Úvodní strana > Aktuality

Na Strossmayerově náměstí se zabydlel Červený parazit – Praha 7 má svou první knihobudku

V úterý 31. října proběhl na Strossmayerově náměstí křest první knihobudky v Praze 7. Veřejnou knihovničku s přiléhavým názvem Červený parazit navrhl student Vysoké školy uměleckoprůmyslové Matyáš Kočnar, patronem knihobudky se stalo Antonínovo pekařství.

„Knihobudky se v posledních letech staly oblíbeným vybavením veřejného prostoru. Chtěli jsme dát také obyvatelům Prahy 7 k dispozici místo, kde by mohli uložit či si zdarma vzít knížku dle svého výběru. Náš záměr byl přijít s něčím originálním, co by odráželo kreativního ducha naší městské části. Rád bych poděkoval studentům i profesorům Vysoké školy uměleckoprůmyslové, že vzali tento nápad za svůj,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Navrhnout outdoorové knihovny dostali za úkol studenti ateliéru produktového designu Vysoké školy uměleckoprůmyslové, kteří pracovali pod vedením Michala Froňka a Jana Němečka ze studia Ogloj Chorchoj. Zadáním bylo zpracovat návrhy knihobudek na míru Letné a Holešovicím tak, aby ladily s okolím, byly dobře dostupné a odolaly nepřízni počasí. Během zimního semestru se sešlo celkem sedmnáct studentských návrhů., které byly od dubna do června vystaveny v informačním centru Prahy 7.

„Všichni studenti odvedli neuvěřitelnou práci, za kterou jim děkujeme. Rozhodli jsme se pro realizaci Červeného parazita podle návrhu Matyáše Kočnara. Líbilo se nám konstrukčně jednoduché, estetické a funkční řešení, které lze snadno umístit na pouliční osvětlení či jiné sloupy, které se ve veřejném prostoru vyskytují,“ uvedl radní Prahy 7 Pavel Zelenka.

Aby knihobudka fungovala, musí se o ni někdo starat. Proto Praha 7 začala hledat dobrovolné správce, kteří by na knihovničky dohlédli. Patronem první knihobudky se stalo Antonínovo pekařství. Červený parazit se zabydlel před jeho provozovnou na Strossmayerově náměstí 11.

V případě že bude o první sedmičkovou knihobudku zájem, bude Praha 7 společně se svými občany hledat možná umístění a patrony pro dalších veřejné knihovničky.

Obrázek bez popisku  Obrázek bez popisku

01.11.2017 - Administrátor P7 ; Přečteno: 159 x