O Praze 7 > Úvodní strana > Aktuality

Vloupání do bytů a domů v době letních dovolených

Doba letních prázdnin a dovolených je obdobím, kdy dochází ke zvýšeným počtům vloupání do bytů a domů. Přinášíme Vám pár tipů, jak ochránit svůj majetek v době delší nepřítomnosti.

„Prázdné byty jsou především v čase dovolených velkým lákadlem pro zloděje. Každý z nás by se měl před odjezdem ujistit, že  udělal maximum proto, aby jim situaci neusnadňoval a svůj domov co nejlépe ochránil. V Praze 7 se snažíme stavět na dobrých sousedských vztazích. Ideálním řešením je domluvit se se sousedem a byty si během dovolené vzájemně pohlídat,“ říká místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský.

Podle dlouhodobých statistických údajů Policie ČR se pachatelé dostávají do bytů a domů nejčastěji překonáním dveří, dále přes balkon nebo oknem.

Ze statistik dále vyplývá, že v mnoha těchto případech pachatel využil skutečnosti, že vstupní dveře do domu či bytu nebyly řádně zajištěny či nebyly zajištěny vůbec.

Je třeba si tedy uvědomit, že domovní či bytové dveře jsou tedy první a nejzásadnější překážkou, kterou je pachatel nucen překonat.

V letních měsících pachatelé rovněž využívají otevřených oken či balkonových dveří.

Letní prázdniny a dovolené jsou obdobím, které je spojeno s odpočinkem, relaxací a samozřejmě pobytem mimo domov. Nenechme si tuto krátkou dobu nijak zkazit a pokusme se dodržet pár základních preventivních pravidel:

• Informaci o nepřítomnosti sdělme pouze úzkému okruhu osob, kterým můžeme bezvýhradně věřit. O tomto je vhodné poučit i děti.
  • Zvažme, zda je nutné informaci o odjezdu prezentovat na sociálních sítích.
  • Najděme si zodpovědnou osobu, která bude docházet zalévat květiny, kontrolovat byt a vybírat poštovní schránku.
  • Cenné věci odvezme ke známým, případně je uložme např. v bance.
  • Využijme zabezpečení i různými mechanickými prostředky.
  • Případně využijme i elektronické zabezpečení objektu a to napojením na pult centralizované ochrany některé z bezpečnostních agentur.
  • Nezatahujme žaluzie či závěsy. Naopak využijme techniku, s jejíž pomocí vytvoříme iluzi, že jsme stále doma (časově programovatelné spínače a zásuvky).

Bohužel i přes všechnu opatrnost se Váš byt či dům může stát terčem zloděje. V tomto případě:

• Do bytu nebo domu nevstupujme a neprodleně volejme linku č. 158 nebo č. 112.
  • Do příjezdu policistů s ničím nemanipulujme a v žádném případě neuklízejme.
  • Až policisté provedenou veškeré úkony, vše zkontrolujme a připravme si soupis odcizených věcí.
  • Pokusme se nalézt výrobní čísla či fotografie odcizených věcí. Toto zcela určitě pomůže při pátrání.

29.6.2017 - Administrátor P7 ; Přečteno: 581 x