Česky   English
O Praze 7 > Tiskové zprávy > Tiskové zprávy 2017

Praha 7 podpoří Památník ticha v Bubnech

Zastupitelstvo Prahy 7 v pondělí 19. června rozhodlo o poskytnutí daru ve výši 1 milion korun obecně prospěšné společnosti Památník Šoa Praha. Finanční prostředky budou využity na rozvoj památníku holocaustu na nádraží Praha-Bubny.

„Zločiny druhé světové války se tragicky zapsaly do historie Prahy 7.  Na území naší městské části byly shromažďovány tisíce židovských obyvatel Prahy a jejího okolí, kteří pak byli z nádraží Praha-Bubny převáženi do nacistických koncentračních táborů. Mnoho z nich bylo nacisty zavražděno. Vítám jako starosta i jako učitel, že na našem území vzniká životaschopný projekt - památník, který nebude jen ohlédnutím do minulosti, ale bude mít také výchovný a vzdělávací charakter a ponese důležité poselství pro další generace,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Autorem projektu Památník ticha je filmový dokumentarista a ředitel obecně prospěšné společnosti Památník Šoa Praha Pavel Štingl. Jedná se o unikátní záměr přebudovat historickou budovu nádraží v živý památník se stálou expozicí věnovanou památce holocaustu a historické paměti místa s platformou pro tematicky zaměřené diskuze a vzdělávací programy. Jako základní kámen památníku byla v roce 2015 na nádraží Praha-Bubny odhalena socha Brána nenávratna – žebřík z železničních kolejí směřující k nebi.  

Otázku uctění památky obětí holocaustu řešila Praha 7 také v rámci jednání se společností Lordship, která připravuje výstavbu obchodního centra nedaleko místa, kde se nacházely shromaždiště Židů směřujících do transportů.

„Když jsme se společností Lorship jednali o úpravách Paláce Stromovka, dohodli jsme se na společné podpoře projektu věnovaného památce holocaustu na území Prahy 7. V dodatku nájemní smlouvy je uvedeno, že pokud městská část podpoří Památník ticha částkou do jednoho milionu korun, přispěje investor částkou o stejné výši,“ doplnil starosta Jan Čižinský.    

Finanční prostředky budou společností Památník Šoa Praha využity na vývoj vzdělávací koncepce Památníku ticha, která zahrnuje pořádání seminářů, sezónních výtvarných dílen či „místotéky“ Prahy 7, mapující příběhy místních domů a jejich obyvatel. 

20.06.2017 - Administrátor P7 ; Přečteno: 560 xCopyright © 2012 Městská část Praha 7