O Praze 7 > Tiskové zprávy > Tiskové zprávy 2017

Praha 7 vyhrála ve dvou dnech dva soudy a získala po deseti letech znovu přístup do školky ve vnitrobloku

Městská část Praha 7 vyhrála soudní spor ohledně získání přístupové cesty do Mateřské školy U Průhonu. Do školky již přes deset let nemohou docházet děti.

„Tímto rozhodnutím definitivně skončila vánoční besídka, která trvala přes deset let. V roce 2007 ztratila městská část definitivně přístup ke své školce v ulici U Průhonu. Děti měly vánoční besídku a po novém roce se již do školky nedostaly,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Mateřská škola U Průhonu je zavřená od počátku roku 2007. Praha 7 tehdy ztratila přístup do vnitrobloku, kde se školka nachází. Uzavření předcházela chyba městské části z roku 1994. Při odprodeji poloviny budovy, odkud byl přístup do vnitrobloku zajištěn, nebylo zřízeno věcné břemeno spočívající v právu průchodu a průjezdu touto budovou. Po vleklých neshodách s vlastníky jediných dvou přístupových cest Praha 7 o možnost využívání školky na dlouhá léta přišla. Následovaly soudní spory, které skončily až u Nejvyššího soudu ČR a Nejvyššího správního soudu. Ten v roce 2013 zrušil všechny předchozí rozsudky a vrátil případ k projednání Obvodnímu soudu pro Prahu 7, který v červnu 2016 rozhodl ve prospěch městské části. Po odvolání se případ dostal k Městskému soudu v Praze.

V úterý 23. 5. vyhrála Praha 7 u Městského soudu v Praze občanskoprávní soud o povolení nezbytné cesty k mateřské škole. Ve středu 24. 5. pak městská část vyhrála také správní soud u Městského soudu v Praze, který rozhodl, že přístupy ke školce mohou být veřejnou komunikací. Oba rozsudky budou pravomocné doručením.

„Soudy rozhodly spravedlivě, ale daly si načas. Po dvaceti letech skončila absurdní situace. Pustíme se hned do opravy, za deset let školka zchátrala. V současné době sice umísťujeme do školek všechny tříleté a část dvouletých dětí, ale počet narozených v naší městské části bez přestání roste. Dvě třídy, které jsou nyní v té školce, budeme potřebovat již za dva roky. Navíc v roce 2020 budou mít rodiče všech dvouletých dětí právo na školku a těchto 56 míst pro nás bude zcela nezbytných,“ uzavřel starosta Jan Čižinský.

Obrázek bez popisku

25.5.2017 - Administrátor P7 ; Přečteno: 393 x