O Praze 7 > Tiskové zprávy > Tiskové zprávy 2017

Musí se používat rozum a nedat se zastrašit, radí žákům pamětnice

Třikrát dostala Květuše Sgallová výpověď z univerzity a vždy se kvůli tomu soudila. I přesto, že jí soudy daly za pravdu, musela z akademického prostředí odejít. Důvodem byly její názory, nepohodlné pro normalizační režim. Dnes tato sedmaosmdesátiletá dáma radí žákům z deváté třídy: „Musí se používat rozum a nikdy se nedat zastrašit.” Kromě jejích vzpomínek na život ve 20. století natočili žáci ze škol v Praze 7 příběhy dalších osmi místních pamětníků. Veřejnosti je představí ve čtvrtek  18. května 2017 od 15 hodin v auditoriu Veletržního paláce.

Děti se v projektu Příběhy našich sousedů setkaly také s průkopníkem dětské onkologie v Československu Josefem Kouteckým, textařem a signatářem Charty 77 Janem Vodňanským, evangelíkem Jiřím Beranem, který za minulého režimu šířil zakázanou literaturu, nebo Jaroslavem Hrubešem, jenž se díky úplatku pro protektorátního úředníka vyhnul věznění v Terezíně.

„Je velmi důležité, aby se dnešní děti seznamovaly s naší historií nejen pomocí učebnic, filmů a internetu. Setkání s pamětníky je pro ně unikátní příležitostí, jak se vrátit do minulosti prostřednictvím konkrétních lidských příběhů a připomenout si, že dnešní svoboda
a množství možností vždy nebyly samozřejmostí,“
uvádí Jan Čižinský, starosta Prahy 7.

Úkolem týmů základních škol Prahy 7 bylo nejen vzpomínky některého ze starších sousedů zachytit, ale naučit se jeho příběh i vyprávět. „Projekt trvá půl roku a za tu dobu se děti do příběhů doslova ponoří. Pátrají v archivech, dávají si historky do souvislostí, stříhají z nich videa nebo ve studiu Českého rozhlasu dělají reportáž,” říká Tereza Slachová ze společnosti Post Bellum, která projekt spolu s radnicí Prahy 7 pořádá.

Ve čtvrtek 18. května ve Veletržním paláci půlroční práce dětí vyvrcholí: za přítomnosti samotných pamětníků, spolužáků a zástupců městské části budou vyprávět, co vyslechly. Jejich prezentaci i výstupy, publikované na internetových stránkách projektu (www.pribehynasichsousedu.cz), ohodnotí odborná porota z řad učitelů, novinářů a historiků.

Post Bellum zprostředkovává setkání nejstarších a nejmladších sousedů po celé republice už pátým rokem. Za tu dobu více než dva tisíce žáků zachytily téměř pět set životních příběhů, které se staly součástí veřejné sbírky vzpomínek Paměť národa.

15.05.2017 - Administrátor P7 ; Přečteno: 462 x