O Praze 7 > Úvodní strana > Aktuality

Byla vyhlášena architektonická soutěž na lávku přes Štvanici

Holešovice, Štvanici a Karlín propojí nová lávka pro pěší a cyklisty. Architekti mohou soutěžní návrhy odevzdávat do 25. 7., vítěz bude znám po následném zasedání poroty.

"Cílem Prahy 7 je lávka pro pěší a pro cyklisty. Plánována je cca od roku 1880. Aby lávka byla postavena, bylo potřeba prokázat, že bude využívána. To prokázal náš přívoz, který je druhým nejvyužívanějším v Praze. Jsem rád, že je vypisována architektonická soutěž, protože tak se má u veřejných staveb postupovat. Za důležité považuji, aby byla lávka ve výškové úrovni Pražské tržnice a nenarušovala pohled na nábřeží a také aby lávka ovlivnila Štvanici co nejméně,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

lávka.jpg

Se stavbou lávky dlouhodobě počítá i platný územní plán. Na straně Holešovic bude lávka navazovat na hustě obydlenou rezidenční čtvrt a rozvíjející se areál Pražské tržnice, který se jednou může stát významným kulturně-společenským centrem. Na něj pak navazuje transformační území Bubny, kde v budoucnu vznikne nová městská čtvrť. Na karlínské straně pak lávka bezprostředně naváže na území Rohanského nábřeží, kde v posledním desetiletí vzniká nová zástavba.

Ostrov Štvanice je atraktivní především pro svůj sportovně-rekreační potenciál. Obzvláště Karlín se potýká s nedostatkem parků a lepší propojení s převážně zeleným ostrovem by tak mohlo přilákat mnoho nových návštěvníků. Nejbližší přírodní plochou je Štvanice i pro oblast dolních Holešovic.

Lávka usnadní cestu i cyklistům, protože propojí cyklistické trasy vedoucí podél řeky na obou březích a podpoří možnost významné cyklistické linie Žižkov-Karlín-Holešovice-Troja. Lávka bude překlenovat koryto řeky v šířce 38m mezi Karlínem a Štvanicí a 149m mezi Štvanicí a Holešovicemi. Poskytnout by měla co nejpřímější a úrovňově jednoduchý přístup.

Soutěž je vyhlášena k 10. dubnu 2017, termín pro odevzdání návrhu je 25. červenec 2017.

Soutěž organizuje IPR Praha, investorem je Magistrát hlavního města Prahy.

Zdroj: IPR Praha

Informace o architektonické soutěži naleznete zde: Informace o soutěži naleznete zde: http://www.iprpraha.cz/lavkaholka

11.04.2017 - Martin Vokuš ; Přečteno: 774 x