Česky   English
O Praze 7 > Úvodní strana > Aktuality

Studenti na den ovládli Prahu 7, sesazené radní zaměstnali v příspěvkovkách

Na Sedmičce se slaví apríl 7. dubna. To platí od loňského roku, kdy si radní na den vyzkoušeli práci úředníků. Letos svá místa na radnici přenechali studentům a zhostili se rolí učitelů, pečovatelů, vrátných a dalších pracovníků příspěvkových a partnerských organizací městské části.

„Svého sesazení nelituji,“ okomentoval aprílovou revoluci v Praze 7 starosta Jan Čižinský. „Jsem rád, že jsem dostal slušné místo ve vrátnici na poliklinice, kde budu celý den v kontaktu s lidmi. Na rozdíl od Pavla Vyhnánka si alespoň budu mít s kým popovídat,“ doplnil v narážce na místostarostu, který se stal krmičem na zvířecí farmě v Národním zemědělském muzeu. „Věřím, že se naši mladí nástupci svých rolí zhostí s chutí a nadšením a přijdou i s nějakými zajímavými nápady. Pokud mě v pondělí pustí zpátky do kanceláře, rád se jimi nechám inspirovat.“

Radními sedmé městské části se v aprílový den stali členové Studentského zastupitelstva
Prahy 7. Ti ve svých nových funkcích nezaháleli. Dopoledne absolvovali prohlídku budoucího sídla radnice v ulici U Průhonu, kde uspořádali historicky první zasedání rady. Po jeho skončení svolali mimořádnou tiskovou konferenci, kde novinářům představili své cíle a priority.

 

Tiskové prohlášení nové Rady MČ Praha 7 uvádíme v přílohou této zprávy.

Na odpoledne si pak radní naplánovali vyrazit na kontrolu významné investiční akce, kterou je rekonstrukce Vodárenské věže na Letné.

Následně všichni noví členové rady (patrně) rezignují na své funkce.

 

Sesazení radní městské části v pátek 7. dubna vykonávají následující práce:

·    Jan Čižinský (bývalý starosta) – vrátný ve Sdruženém ambulantním zařízení Praha 7

·    Ondřej Mirovský (bývalý zástupce starosty) – dlaždič v ulicích Prahy 7

·    Pavel Vyhnánek (bývalý zástupce starosty) – krmič na zvířecí farmě v Národním zemědělském muzeu

·    Kamil Vavřinec Mareš (bývalý zástupce starosty) – technik správní firmy Sedmá ubytovací na kontrole rekonstrukce ateliéru ve Vinařské ul.

·    Hana Třeštíková (bývalá radní) - učitelka v MŠ Kostelní

·    Pavel Zelenka (bývalý radní) – učitel ve FZŠ Umělecká

·    František Vosecký (bývalý radní) – učitel v ZŠ Fr. Plamínkové

·    Jakob Hurrle (bývalý radní) – pečovatel v Domě s pečovatelskou službou v Tusarově ul.

 

Nová Rada MČ Praha 7.jpg

 

Tiskové prohlášení nové Rady MČ Praha 7 po jejím prvním (a zároveň posledním) zasedání dne 7. dubna 2017


Členové Studentského zastupitelstva Prahy 7 se dne 7. dubna 2017 jednomyslně zvolili novými radním MČ Praha 7. Na svém ustavujícím zasedání se usnesli na následujícím prohlášení:

Velmi vítáme a podporujeme myšlenku a inciativu některých občanských sdružení z Prahy 8 na připojení území Karlína k Praze 7. Karlín jako rezidenční čtvrt blízko centra mnohem více odpovídá charakteru Letné a Holešovic než dalším částem, které spravuje
Praha 8 -  např. Bohnicím nebo Čimicím. Praha 7 by si dále zasloužila trochu zvětšit své území – z městských částí ve středu Prahy je suverénně nejmenší, což dlouhodobě považujeme za velkou nespravedlnost. Sedmička je všeobecně vnímána jako „šťastné“ číslo, proč tedy nepřinést trochu toho štěstí i na druhou stranu Vltavy. Praha 7 také může nabídnout více než 130 let zkušeností s fungováním v rámci „velké“ Prahy, zatímco Karlín se k metropoli připojil teprve před necelým stoletím. Ve chvíli, kdy bude proces připojení Karlína dokončen, nabídneme naše síly k organizaci začlenění Libně do Prahy 7.   

Po vzoru měst, jako Paříž či Brusel, chceme nábřeží od Čechova mostu až do Troji proměnit ve velkou pláž. Sedmička je živá a atraktivní lokalita, my se však chceme zařadit po bok velkých evropských metropolí a přilákat sem turisty nejen z ostatních městských částí, ale z celé republiky i ze zahraničí. V letní sezóně bude pláž otevřená od 8 hodin do půlnoci, plánujeme navést přibližně 250 tun písku, stovky lehátek a slunečníků a desítky palem v obrovských květináčích. Samozřejmostí je množství atrakcí, jmenujme například pétanque, plážový volejbal, aquaerobik, vodní pólo či půjčovny šlapacích labutí a člunů. Centrem celé rekreační zóny bude ostrov Štvanice, který se díky dobré dopravní dostupnosti může proměnit ve středisko velkých letních festivalů. Pro návštěvníky bude vstup na pláž a využití všech atrakcí zdarma.

V případě, že se nám během naší jednodenní vlády v Praze 7 nepodaří tyto stěžejní priority prosadit, jsme připraveni jednat s našimi nástupci o následujících bodech:

V prvé řadě budeme iniciovat vytvoření a obsazení funkce mládežnického starosty Prahy  7 a sboru jeho poradců. Mládežnický starosta by byl zvolen na základě jednokolové volby mezi žáky posledních ročníků základních a studentů středních škol v Praze 7. Volební období starosty by trvalo 2 roky. Sbor poradců by byl tvořen z dobrovolníků, kteří by měli zájem pomáhat zvolenému starostovi v jeho práci. Starosta a jeho tým by tvořili poradní orgán Rady MČ Praha 7 s podobnými pravomocemi, jaké mají současné komise. Mládežnickému starostovi by byl z prostředků městské části zároveň každý rok vyčleněn vlastní rozpočet, jehož využití by bylo zcela v kompetenci starosty a jeho poradců. Vytvořením funkce mládežnického starosty by se mezi mladými lidmi zvýšilo povědomí a zájem o demokratické procesy
a participaci na správě veřejných záležitost.  

Při návrhu modelu fungování mládežnického starosty jsme se inspirovali v londýnské čtvrti Lewisham, kde podobný model funguje již více než 10 let. S mládežnickou organizací z této obce spolupracujeme již od roku 2006.

Dále máme zájem účastnit se na vzniku a fungování celopražského parlamentu mládeže, který iniciovala radní MHMP Irena Ropková v únoru tohoto roku. Paní radní jsme oslovili dopisem, ve kterém jí nabízíme účast a spolupráci při vytváření a fungování tohoto orgánu.
I když jsme ani po téměř dvou měsících od odeslání dopisu neobdrželi žádnou reakci, náš zájem o angažmá v novém poradním orgánu složeném z mladých lidí trvá.

 

Složení nové Rady MČ Praha 7:

Tomáš Grundza - starosta – kompetence vše

Marie Silná - radní pro kulturu a sousedské vztahy, MA 21 

Ondřej Šimer - radní pro finance a majetek

Róza Matějková - radní pro životní prostředí a dopravu

Kateřina Černá  - radní pro sociální oblast  a zdravotnictví

 

kontrola na stavbě.jpg

 

Studentské zastupitelstvo Prahy 7 je volným dobrovolnickým sdružení mladých lidí, kteří žijí nebo studují v Praze 7 a zajímají se o zdejší život. Sdružení funguje pod patronací MČ Praha 7 od roku 2005.

07.04.2017 - Martin Vokuš ; Přečteno: 1021 xCopyright © 2012 Městská část Praha 7