O Praze 7 > Tiskové zprávy > Tiskové zprávy 2016

Tisíce plyšáků z adventní sbírky Prahy 7 již putují k dětem

Sbírka plyšáků, kterou Praha 7 vyhlásila v půlce listopadu, je u konce. Tisíce plyšových hraček nyní putují na místa, kde budou moci dále dělat radost dětem, které to nejvíce potřebují.

Na počátku byla jedna z pravidelných porad starosty Prahy 7 Jana Čižinského s hasiči a policisty. Velitel místní hasičské stanice se na radnici obrátil s prosbou, zda by nebylo možné pomoci hasičům zajistit plyšové hračky, které by rozdávali dětem během různých krizových situací, jako jsou dopravní nehody, požáry či vyprošťování z výtahů apod.

„Plyšáci mají příznivý vliv na dětskou psychiku, zabaví je a odvedou jejich pozornost od nešťastných událostí kolem. Tato prosba mě zaujala. Oslovili jsme proto další záchranné složky a zjistili jsme, že by obdobnou pomoc uvítali také dobrovolní hasiči i záchranka. Dali jsme výzvu na facebooku a otevřeli tím stavidla neuvěřitelnému nadšení a masivním projevům nekončící solidarity. Výzvu totiž vidělo 650 tisíc lidí,“ uvedl starosta Jan Čižinský (PRAHA 7 SOBĚ).

Sbírka oficiálně probíhala od 15. listopadu do 10. prosince, tedy necelý měsíc. Lidé mohli nosit své plyšáky buďto do informačních center nebo přímo do kanceláře starosty na úřadě. Všechna sběrná místa během pár dnů praskala ve švech. Plyšáci se začaly skladovat téměř všude i v jednacím sále během zasedání zastupitelstva. Úřad Prahy 7 na sociálních sítích překřtili na plyšovou radnici.

Zapojovali se jednotlivci, skupiny i celé organizace, a to nejen z Prahy, ale dokonce i ze vzdálenějších koutů republiky. Na jedné straně přicházely maminky s dětmi, které s nimi o plyšáka trochu zápasily, na straně druhé přijížděly dodávky vrchovatě naložené napěchovanými pytli. Zapojily se školy i školky. Fotbalová sparta nabídla za plyšáka lístek zdarma na poslední zápas sezóny. Svou sbírku uspořádali i skalní fanoušci sparty hokejové.

„Nevím, kolik plyšáků jsme nakonec sesbírali. Nebylo v našich silách je počítat. Ale konečná cifra se jistě pohybovala v tisících. Velmi záhy nám došlo, že tolik plyšáků nedokáží dětem rozdat ani hasiči a záchranáři z celé Prahy,“ řekl Jan Čižinský.

Plyšáci z adventní sbírky teď dělají a ještě budou dělat radost na řadě míst. Kromě hasičů a záchranky také v ordinacích dětských lékařů, azylových domech, u poskytovatelů sociálních služeb, v obchůdcích Sue Ryder či u nemocných dětí, za kterými docházejí herci ze spolku Loutky v nemocnici.

„Chtěl bych velice poděkovat všem, kteří se do adventní sbírky plyšáků zapojili a vlastně ještě stále zapojují, i když už před časem skončila. Advent a vánoční svátky by měly být časem soucitu a solidarity. Jsem velmi rád, že je stále tolik lidí, kteří to to cítí stejně,“ uzavřel Jan Čižinský.

Obrázek bez popisku  Obrázek bez popisku

20.12.2016 - Administrátor P7 ; Přečteno: 514 x