O Praze 7 > Tiskové zprávy > Tiskové zprávy 2016

Praha 7 zajistila důstojné místo posledního odpočinku

Praha 7 zajistila důstojné místo posledního odpočinku pro osamělé zemřelé občany

Sedmá městská část si pronajala hrobové místo na hřbitově ve Strojnické ulici. Bude zde pohřbívat zesnulé, kterým úřad vypravuje sociální pohřeb.

„Úcta k lidskému životu a úcta k mrtvým je základním projevem civilizované společnosti. Každý člověk si zaslouží důstojný pohřeb a poslední rozloučení. Ne každý bohužel zemře obklopen rodinou, která se o vše postará. V takových případech je třeba, aby nejbližší zastoupila obec,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský (PRAHA 7 SOBĚ).

Obce mají ze zákona povinnost vypravovat zesnulým, jejichž příbuzné se nepodaří dohledat, takzvané sociální pohřby. Praha 7 jich v průměru zajišťuje 10 až 15 ročně a městské části je proplácí stát. Zákon však již obcím nenařizuje mít hrob, kam by se ostatky ukládaly, či zajišťovat jakékoli obřady.

„Obřad pro všechny zesnulé, kterým jsme vypravili sociální pohřeb, chceme pořádat jednou ročně. Nejbližší plánujeme na jaro příštího roku, stabilně pak kolem svátku všech věrných zemřelých,“ doplnil Jan Čižinský.

Náklady na pohřbení budou v jednotkách tisíc korun.

25.11.2016 - Administrátor P7 ; Přečteno: 579 x