O Praze 7 > Tiskové zprávy > Tiskové zprávy 2016

V Praze 7 se konají akce na počest Jiřího Bradyho a dalších „terezínských dětí“

V úterý 25. října od 16:30 hodin se na Strossmayerově náměstí uskuteční koncert věnovaný Jiřímu Bradymu a všem dětem, které za druhé světové války trpěly v terezínském ghettu. Akce navazuje na výstavu „VEDEM – Cesta terezínských kluků stále pokračuje“, která je v současné době přístupná na radnici Prahy 7 (nábř. Kpt. Jaroše 1000/7).

Koncert na Strossmayerově náměstí pořádají studenti středních a vysokých škol, zapojení do projektu „Terezínská štafeta“. Akce je věnována památce dětí vězněných za druhé světové války v terezínském ghettu. Na toto téma se zaměřuje také současná výstava na Úřadě
MČ Praha 7. Mezi terezínské děti patřil i pan Jiří Brady, jehož (ne)ocenění prezidentem ČR Milošem Zemanem vzbudilo v posledních dnech velký rozruch.

„Nejlepší odpověď na situaci kolem ocenění Jiřího Bradyho? Vzít své děti na výstavu o něm a poděkovat mu! Jiří Brady se celý život snaží, aby se vraždění, jehož obětí byla i jeho rodina, nikdy neopakovalo. Vezměte tedy své děti a přijďte na výstavu o obětech holokaustu,
o časopisu Vedem, o mládeži v Terezíně. Výstava probíhá ve druhém patře úřadu Prahy 7 do 18. listopadu. Prostřednictvím výstavy i koncertu na Strossmayerově náměstí se připojujeme k poděkování panu Bradymu a spontánnímu ocenění jeho života, které je skutečně ze srdce,“
uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský (PRAHA 7 SOBĚ)

Setkání na Strossmayerově náměstí pořádá fórum „Terezínská štafeta“ sdružující mladé lidi z celé republiky, kteří se více než 6 let snaží navázat na tvorbu dětí v Terezíně, mapují příběhy pamětníků, pořádají soutěž pro školy a vydali také řadu oceňovaných knih.

„Říkáte, že když tichá většina, lidé, kteří by měli promluvit, nepromluví, tak to špatně dopadne. Proto jsme se rozhodli dále nemlčet,“ vzkazuje panu Bradymu za organizátory Daniel Řehák.

Na náměstí vystoupí v úterý řada hostů, kromě starosty Jana Čižinského také ředitel památníku Shoa Bubny Pavel Štingl či ředitel Gymnázia Přírodní škola František Tichý, účast přislíbilo i několik pamětníků holokaustu, včetně pana Jiřího Bradyho. Celý program budou provázet zhudebněné texty terezínských dětí.

Organizátoři prosí účastníky setkání, aby si na klopu vzali žlutou stuhu jako symbol naděje a útlaku vězňů za druhé světové války.

Osmaosmdesátiletý Jiří Brady přežil Terezín i Osvětim, v koncentračním táboře však ztratil svou rodinu a o hrůzách holocaustu dodnes vydává svědectví. Od 50. let žije v Kanadě.

24.10.2016 - Administrátor P7 ; Přečteno: 598 x