O Praze 7 > Tiskové zprávy > Tiskové zprávy 2016

„Šmejdi“ prohráli u soudu

Smlouvy z předváděcích akcí firmy Bio Natural Medical jsou neplatné.

U obvodního soudu pro Prahu 7 došlo k přelomovému rozsudku. Soud rozhodl, že smlouvy uzavřené na předváděcích akcích, které pořádala firma Bio Natural Medical, jsou neplatné. Proti neetickým praktikám této firmy bojovala radnice Prahy 7 od minulého roku. Firma své působení v Argentinské ulici letos v červnu ukončila.

„Je to skvělá zpráva především pro všechny podvedené, ale také pro každého slušného člověka. Jsem přesvědčen, že podobné praktiky, jakými některé firmy ze starších občanů vylákaly mnohdy neuvěřitelné sumy, do naší společnosti nepatří. Je velmi dobře, že šmejdi dostali jasný vzkaz, že 90. léta již dávno skončila a přesvědčení, že jim nic nehrozí, je mylné,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Praha 7 se o firmě, která v Argentinské ulici v Holešovicích prodávala seniorům na předváděcích akcích předražené zdravotnické pomůcky, dozvěděla v loňském roce. Její praktiky odpovídaly stylu šmejdů. Lákali seniory na dárky v hodnotě 1000 Kč, ti se pak za zavřenými dveřmi upsali k nákupu zboží za několikanásobně vyšší cenu. Případem se začala zabývat Česká obchodní inspekce. Praha 7 zároveň spustila informační kampaň s cílem odradit občany od návštěvy předváděcích akcí.

„Varovali jsme lidi v Hobuletu, na webu i na sociálních sítích. Následně jsme začali dělat akce přímo před sídlem firmy. Odchytávali jsme seniory, kteří šli na předváděcí akce, a snažili se je od návštěvy odradit. Firma to nakonec vzdala a ze Sedmičky odešla. Z rozsudku, který dává, šanci i lidem, které se šmejdům k nákupu podařilo přesvědčit, mám obrovskou radost,“ dodala radní Prahy 7 Hana Třeštíková.

Na soud se obrátila 79letá seniorka, která se letos v březnu zúčastnila předváděcí akce, na níž zakoupila polarizační lampu za 40 tisíc korun. Druhý den si však koupi rozmyslela a zboží chtěla vrátit. Prodejce to však jednoznačně odmítl.

Soud rozhodl, že jednání firmy bylo v rozporu s dobrými mravy a smlouvy uzavřené na předváděcích akcích jsou neplatné. Firma tak musí vrátit peníze i dalším zákazníkům, kteří tímto způsobem jejich zboží zakoupili.

Zástupci společnosti Bio Natural Medical se soudu nezúčastnili, nicméně souhlasili, aby jednání probíhalo bez jejich přítomnosti. Následně nevyužili svého práva na odvolání.

Obrázek bez popisku

26.09.2016 - Administrátor P7 ; Přečteno: 836 x