O Praze 7 > Tiskové zprávy > Tiskové zprávy 2016

Palác Stromovka se změní, radnice a investor se dohodli na smírném řešení

Městská část Praha 7 a investor projektu Palác Stromovka, společnost Lordship, nalezli po více než dvaceti měsících jednání shodu. Ta se promítá v sedmnáctistránkovém dodatku k původní nájemní smlouvě z roku 2002. Upravený projekt Paláce Stromovka tak po více než čtrnácti letech směřuje k realizaci.

Výsledkem velmi tvrdých jednání je stavba respektující okolní zástavbu a dřívější požadavky památkářů. Projekt bude kratší, nižší o tři patra, zmizí rušivý válec a naopak přibude pasáž a vstupy do obchodů přímo z ulice. Podařilo se také vyjednat pro občany Prahy 7 noční parkování pro minimálně 150 automobilů za 20 korun za noc,“ říká starosta MČ Prahy 7 Jan Čižinský.

Na dnešní společné tiskové konferenci vystoupil vedle starosty Jana Čižinského i zástupce investora Václav Matoušek. „K dokončení projektu vede ještě dlouhá cesta, neboť jsme přistoupili na zásadní změny, zejména pokud jde o jeho vzhled. Jsem nicméně rád, že jsme společně s našimi partnery z radnice Prahy 7 konstruktivně hledali a nakonec i nalezli společnou řeč. Ne vždy to pro obě strany bylo jednoduché, nakonec ovšem zvítězil zdravý rozum. Za to bych chtěl panu starostovi i jeho kolegům poděkovat,“ sdělil ředitel společnosti Lordship. Dle Matouškova vyjádření začne investor na znamení restartu vztahů s radnicí, ale i zásadní změny stavby, připravovat celkový rebranding projektu.

Zcela zásadní změna spočívá v architektonickém provedení budovy. Zmizí původní kancelářská část ve tvaru válce, kterou nahradí dvě patra multifunkčních prostor využitelných jako kanceláře či v budoucnu i byty. Tím dojde i k celkovému snížení maximální výšky projektu zhruba o třetinu.

Mezi další poměrně zásadní zásahy do projektu patří i změna fasád objektu tak, aby více odpovídaly charakteru městské zástavby. Obchodní jednotky v přízemí objektu, kde to bude umožňovat terén, budou přístupné přímo z ulice, aby se vytvořil živý parter obchodní třídy. Na úrovni prvního suterénu budou veřejnou pasáží propojeny ulice Veletržní a Strojnická, přičemž pasáž bude navazovat na ulici Františka Křížka.

Investor se nově také zavázal radnici, jakožto pronajímateli, že vyvine maximální úsilí k tomu, aby v obchodní nebo administrativní části centra mohlo v budoucnu fungovat zdravotnické zařízení s ordinacemi praktických, ale i specializovaných lékařů. Změna projektu nevylučuje možnost budoucí úpravy části prostor pro bydlení, jak požadovala radnice Prahy 7. Dále se radnice dohodla s investorem, že z celkové kapacity 500 parkovacích míst bude minimálně 150 parkovacích stání určeno pro noční parkování pro rezidenty Prahy 7 za 20 korun na noc.

Dohoda mezi radnicí a investorem navíc vylučuje, že by projekt byl nakonec dostavěn v podobě dle platného stavebního povolení. Radnice tak má jistotu, že dříve odmítaný vzhled centra v lokalitě skutečně nebude realizován.

Radnice se na druhé straně zavazuje poskytovat nájemci potřebou součinnost. Tato součinnost nabývá podle dodatku konkrétních rozměrů například v tom směru, že radnice vezme v plném rozsahu zpět správní žalobu na zrušení stavebního povolení, kterou podala v listopadu loňského roku. Zároveň se radnice zavazuje zdržet se faktických a právních jednání, která by způsobila prodloužení výstavby projektu.

V otázce uctění památky obětem holocaustu se radnice a investor dohodli na společném postupu. Finančně podpoří buď PAMÁTNÍK TICHA na nádraží Praha - Bubny, nebo jiný vhodný projekt připomínající památku holocaustu na území Městské části Praha 7.

Prezentace základních parametrů - Holešovický trojúhelník

Obrázek bez popisku