Česky   English
O Praze 7 > Tiskové zprávy > Tiskové zprávy 2016

Na opravu koní v Letenském kolotoči se již podařilo shromáždit 1,5 milionu korun

MČ Praha 7 a Národní technické muzeum otevřely v úterý 31. května již podruhé v letošním roce veřejnosti Letenský kolotoč. V rámci bohatého doprovodného programu Dne dětí na kolotoči byl představen stav veřejné sbírky i nový partner rekonstrukce této unikátní technické památky Nadační fond AVAST. 

Náklady na opravu interiéru Letenského kolotoče jsou odhadovány na cca 3,5 milionu Kč. V rámci veřejné sbírky bylo do dnešního dne shromážděno téměř půl milionu korun, dalších 400 tisíc korun poskytne Magistrát hl. m. Prahy. Praze 7 se podařilo navázat spolupráci s Nadačním fondem AVAST, který na rekonstrukci historických koní přispěje částkou 600 tisíc korun. Celkem je na rekonstrukci kolotoče shromážděno zhruba 1,5 mil. korun.  

„Máme velkou radost z toho, že přátel Letenského kolotoče stále přibývá. Velice si ceníme jejich pomoci, ať už se jedná o známé osobnosti, velké firmy i drobné přispěvatele, kteří nás krok za krokem přibližují ke dni, kdy se kolotoč opět roztočí. Chtěla bych velice poděkovat Nadačnímu Fandu AVAST za jejich štědrý příspěvek, který nám čekání na tento den o velký kus zkrátí,“ uvedla radní Prahy 7 Hana Třeštíková.  

 „Nikdy nezapomenu na slunný květnový den roku 1983, kdy jsem se v krásných bílých svatebních šatech spolu se svým novým manželem a dalšími svatebčany točila na kolotoči a užívala si sváteční atmosféru. Koníci už sice i tenkrát vypadali dost zuboženě, ale stejně to byl jedinečný zážitek.  Proto jsem velice ráda, že se našli lidé, kteří tuto významnou pražskou památku chtějí opět přivést k životu a udělat tak radost všem malým i velkým obyvatelům Letné a okolí. A třeba i nějakým budoucím svatebčanům,“ zavzpomínala Jarmila Baudišová, předsedkyně Nadačního fondu AVAST.

Letenský kolotoč je jedním z nejstarších podlahových kolotočů na světě. V Letenských sadech byl postaven v roce 1894 a až do roku 2004 sloužil k zábavě Pražanů. V kolotoči se jezdilo na 19 koních různých velikostí potažených pravou koňskou kůží bez spojů, plněných slámou, se skleněnýma očima. Původní sedla a uzdění se dochovala pouze u čtyř koní: Poly, Flora, Blesk a Šemík. Zajímavostí interiéru je sloup středové točny, který byl vyzdoben třemi rytíři v brnění z papírmaše natřenými stříbřenkou.

V roce 2004 tuto památku v kritickém stavu zakoupilo Národní technické muzeum, které tehdy provedlo nejnutnější záchranné práce. Za finanční podpory Ministerstva kultury ČR bude ještě v letošním roce zahájena oprava vlastního novorenesančního pavilonu a jeho technologického zařízení, která bude stát 4 miliony Kč. Ta by měla být dokončena v průběhu příštího roku. Navazovat bude oprava interiéru kolotoče, na kterou je realizována veřejná sbírka.

www.letenskykolotoc.cz

Na opravu Letenského kolotoče lze přispět do veřejné sbírky na transparentní účet:

107-9304750207/0100

Detail účtu: NÁRODNÍ TECHNICKÉ MUZEUM

Obrázek bez popisku

01.06.2016 - Administrátor P7 ; Přečteno: 1038 xCopyright © 2012 Městská část Praha 7