O Praze 7 > Tiskové zprávy > Tiskové zprávy 2016

Žáci a studenti z Prahy 7 objevovali osudy vrcholové sportovkyně i přeživší holocaustu

Olympijská vítězka Dana Zátopková vyprávěla žákyním z Prahy 7 o seznámení se svým manželem Emilem, o nejprestižnějších závodech světa i tlaku komunis­tického režimu na tehdejší sportovce. Dívky její vzpomínky natočily na kameru. Životní příběh oštěpařky představí 19. května v auditoriu Veletržního paláce v Praze 7, kde se spolu s dalšími devíti týmy budou ucházet o cenu pro nejlépe zpracovaný pří­běh pamětníka minulého století.

V rámci projektu Příběhy našich sousedů žáci základních škol a gymnázií z Prahy 7 od ledna natáčeli celoživotní příběhy pamětníků války, totalitních reži­mů a významných osobností kulturního života. Vedle Dany Zátopkové se setkali také s dokumentaristkou Helenou Třeštíkovou či s Helenou Medkovou, která vzpo­mínala na život v exilu i dobu, kdy její muž Ivan Medek působil v kanceláři prezi­denta Václava Havla.

Svůj příběh dětem vyprávěla také přeživší holokaustu Marie Vítovcová. Po příjez­du do Osvětimi naznačil esesák Marii, ať jde doprava, její matce ukázal na druhou stranu: „Moje máma k němu šla a řekla mu, že jsem její dcera, jestli můžu jít s ní. On odpověděl: „Táhni!” A to jsme se viděly naposledy,” vzpomíná na nejhorší momenty svého života dnes osmaosmdesátiletá obyvatelka Letné.

Projekt pořádaný ve spolupráci městské části Praha 7 a neziskové organizace Post Bellum probouzí v dětech zájem o vlastní kořeny a své okolí a zároveň jim umožňuje si vyzkoušet práci dokumentaristů. Děti se pod vedením svých učitelů a koordinátora z Post Bellum učí natáčet rozhovor celoživotních vzpomínek, práci s kamerou nebo profesionálním diktafonem, mají také možnost navštívit studio Českého rozhlasu či dílnu věnovanou střihu videa.

„Považuji za nesmírně důležité, že se mladí lidé setkávají s pamětníky, kteří jim předávají své osobní zkušenosti a snad i poučení pro budoucnost. Pamětníci si naopak nesmírně cení toho, že mladší generace o jejich zkušenosti stojí a že si tedy mladí lidé jejich životních příběhů cení,“ uvádí starosta městské části Praha 7 Jan Čižinský, který se sám před lety ocitnul v roli porotce při jednom z minulých ročníků projektu Příběhy našich sousedů.

Všechny žákovské výstupy jsou uloženy na www.pribehynasichsousedu.cz, nato­čená svědectví se také stanou součástí sbírky Paměť národa, která dnes před­stavuje na tři tisíce pamětnických příběhů. Osmáci a deváťáci v Praze 7 natáčeli své sousedy již podruhé. V obou ročnících si práci dokumentaristů vyzkoušelo celkem 80 dětí. Toto pololetí projekt probíhá také v dalších deseti městech po celé České republice, např. v Karlových Varech, Pardubicích, Jihlavě či Zábřehu na Moravě.

Obrázek bez popisku Obrázek bez popisku

Obrázek bez popisku

koordinátorka projektu: