Česky   English
O Praze 7 > Tiskové zprávy > Tiskové zprávy 2016

Řešíte obtížnou životní situaci? Zeptejte se Prahy 7 bez obav

Praha 7 poskytuje rozsáhlou síť sociálních služeb pro osoby, které potřebují dlouhodobou pomoc nebo se momentálně dostaly do tíživé životní situace. Aby občané věděli, kdy a kam se mohou v případě potřeby obrátit, probíhá v Praze 7 kampaň „Zeptejte se bez obav“.

Důležitým prvkem kampaně je e-mailová adresa socialnipomoc@praha7.cz. Právě na ni se mohou občané obracet, když řeší různé problémy a neví si rady. Konzultace od zkušených sociálních pracovníků lze získat zcela anonymně. Využít lze také telefonních čísel 220 144 087 či 739 553 133.

„Ze zkušenosti víme, že je řada občanů, kteří potřebují pomoc, ale na úřad svou životní situaci řešit nepřijdou. Důvody mohou být různé. Lidé mnohdy nevědí, že mají na něco nárok, nemají přehled o příspěvcích či sociálních službách nebo se prostě jen stydí,“ uvedla radní Prahy 7 Silvie Kratochvílová.

Na e-mail či telefonní linky sociální pomoci se může obrátit kdokoli. Konzultace mohou být anonymní, v případě potřeby je domluvena osobní schůzka. Zájemci mohou navštívit také bezplatnou finanční poradnu či bezplatnou právní poradnu na úřadě městské části.

„Spolupracujeme s Úřadem práce i mnoha neziskovými organizacemi. Sami pak organizujeme sociální a charitativní projekty pro ty, kterým státní systém sociální pomoci nemůže zcela zajistit veškeré jejich potřeby. Mezi tyto aktivity patří kupříkladu potravinové sbírky, obědy pro seniory od místních restaurací či Obědové konto soukromých dárců pro děti, jejichž rodiče si nemohou dovolit platit stravování ve školách,“ vysvětlila Silvie Kratochvílová. Městská část na podzim spustila projekt Sedmička seniorům. Díky finančnímu daru od sponzorů zajišťuje nemajetným seniorům pravidelnou stravu, zabezpečuje sociální služby a základní hygienické pomůcky.

Aby bylo možné podpořit ty, kteří to skutečně potřebují, šíří Praha 7 informační materiály s kontakty sociální pomoci na místech, kam potenciální klienti často docházejí. Vedle zařízení pro seniory či různých poskytovatelů sociálních služeb se osvědčily především ordinace lékařů.

Pracovníci sociálního odboru se věnují také takzvané depistážní činnosti. Ta spočívá v aktivním vyhledávání potřebných občanů tak říkajíc přímo v terénu.

„V současnosti se intenzivně zaměřujeme na stabilizaci životní situace u osob starších 75 let. Při depistáži se sociální pracovnice často setkávají s nepříznivou sociální situací seniorů, způsobenou například příliš vysokým nájemným, dluhy, špatným zdravotním stavem nebo dlouhodobou samotou. Ve spolupráci s neziskovým sektorem i místními firmami a živnostníky tvoříme jedinečnou síť sociální pomoci,“ doplnila Silvie Kratochvílová.

Prahu 7 již v této snaze podpořily některé komerční subjekty. Do Obědového konta přispěl Nadační fond Tesco částkou 25 tisíc korun. Společnost Billa poskytla částku 62 tisíc korun na podporu nemajetných seniorů.

30.03.2016 - Administrátor P7 ; Přečteno: 1280 xCopyright © 2012 Městská část Praha 7